سه‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴

یک متخصص اعصاب و روان خبر داد:

آمار اقدام به خودکشی در استان فارس، نگران کننده است

رامین افشاری

بر اساس تفاهم نامه ای که مدتی پیش با دانشگاه بزرگ پوآتیه در کشور فرانسه منعقد گردید، نرم افزار تخصصی غربالگری و شناسایی افراد در معرض خطر خودکشی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آموزش داده شد.

نرم افزار "غربالگری و شناسایی افراد در معرض خطر خودکشی" با همکاری یکی از دانشگاه های معتبر کشور فرانسه، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آموزش داده شد.

بنابه گزارش مفدا شیراز، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی شیراز، درباره این خبر گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که مدتی پیش با دانشگاه بزرگ پوآتیه در کشور فرانسه منعقد گردید، نرم افزار تخصصی غربالگری و شناسایی افراد در معرض خطر خودکشی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آموزش داده شد.

دکتر رامین افشاری ادامه داد: این نرم افزار که وضعیت تعیین میزان خطر خودکشی را در افراد مختلف ارزیابی می کند، توسط اساتید صاحب نام و متخصص روانشناسی در دانشگاه های فرانسه طراحی شده و در کشور ما بروزرسانی و بومی سازی شده است.

او اظهار داشت: این نرم افزار بر اساس آزمون هایی به شیوه "فرافکنی" طراحی شده و با پاسخ دادن مقایسه ای به چند سوال، میزان خطر خودکشی در فرد را تعیین می نماید.

این متخصص اعصاب و روان، هدف از به کارگیری این نرم افزار را شناسایی افراد پر خطر برای اقدام به خودکشی و انجام برنامه های مشاوره ای و درمانی جهت پیشگیری از این اقدام معرفی نمود.

مدیر مرکز تحقیقات آسیب های اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در کارگاه یک روزه ای که با حضور یک مدرس اعزامی برگزار گردید، نماینده روانشناسان کلیه      بیمارستان های اعصاب و روان شیراز، مرکز مشاوره، دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی حضور یافته و با نحوه نصب و به کارگیری این نرم افزار آشنا شدند.

افشاری با اشاره به عمومی بودن کاربرد این نرم افزار، گفت: نرم افزار شناسایی افراد پر خطر در اقدام به خودکشی، مختص گروه های خاص نیست و می تواند در کلیه گروه ها و دسته جات اجتماعی مورد استفاده قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: این نرم افزار در کشور ما و بویژه در شهر تهران در چند ماه گذشته مورد استفاده قرار گرفته و نتایج خوبی را به دست آورده است و در شیراز تصمیم داریم تا پس از گذراندن چند پروژه تحقیقاتی و پژوهشی در مورد این نرم افزار، آن را اجرائی و به کارگیری نمائیم.

دکتر رامین افشاری، آمار اقدام به خودکشی در استان فارس را نگران کننده خواند و خواستار انجام اقدامات ویژه پیشگیرانه در زمینه شناسایی افراد در معرض خطر اقدام به خودکشی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.