سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹

افتتاح همزمان 657 واحد ارائه خدمات بهداشتی روستایی در کشور

افتتاح پروژه

صبح امروز با حضور وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، 657 واحد ارائه خدمات بهداشتی از جمله 350 مرکز جامع خدمات سلامت روستایی در 28 استان و 47 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

صبح امروز مورخ 3/12/95  با حضور وزیر بهداشت در سالن همایش مصباح واقع در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، 657 واحد ارائه خدمات بهداشتی  از جمله 350 مرکز جامع خدمات سلامت روستایی در 28 استان و 47 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

 با راه اندازی این مراکز با اعتباری بالغ بر 2800 میلیارد ریال و با رعایت حداکثر صرفه و صلاح، حدود 200 هزار متر مربع به فضاهای ارائه خدمات بهداشتی کشور افزوده شده و همچنین در استان مازندران 68 مرکز جامع خدمات سلامت در استان مازندران به بهره برداری رسید.

بر اساس این گزارش کارکرد مراکز یاد شده در قالب نظام شبکه ای خدمات بهداشتی از این نظر حائز اهمیت است که هر 4 تا 12هزار نفر از جمعیت تحت پوشش روستایی می توانند در سریع ترین زمان و نزدیکترین فاصله ممکن، از حداکثر خدمات بهداشتی و درمانی موجود بهره مند شوند. برآورد می شود ساکنین این مناطق بیش از 80 درصد از نیازهای اساسی سلامت خود را بر اساس پروتکل های بین المللی استاندارد از این مراکز دریافت کنند که این امر از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی بشمار رفته و به صورت مداوم مورد تاکید مراجع بین المللی ذیربط قرار گرفته است.

مراکز جامع خدمات سلامت روستایی در واقع مراکز بهداشتی درمانی روستایی تغییر یافته هستند که به دلیل تغییر خدمات و ساختار ارائه خدمت در آنان، به این عنوان تغییر نام یافته است.

این مراکز با رعایت شرایط دسترسی جغرافیایی و فرهنگی، بطور متوسط برای حدود 8 هزار نفر (4 تا 12 هزار نفر) راه اندازی می شوند. در مراکز جامع خدمات سلامت روستایی بسته به جمعیت تحت پوشش آنها نیروهای تخصصی مانند پزشک، دندانپزشک، کاردان یا کارشناس آزمایشگاهی، کارشناس تغذیه، کارشناس روانشناسی بالینی، کاردان یا کارشناس بهداشت محیط و حرفه ای، ماما، بهیار یا پرستار و کاردان یا کارشناس مراقب سلامت فعالیت دارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.