سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵

عضو شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت:

مهم‌ترین رسالت شوراهای صنفی، صیانت از حقوق دستیاران و دانشجویان است/ باخردجمعی می‌توان بر مشکلات غلبه کرد

زهرا جلالی

عضو شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه «صیانت از حقوق دستیاران و دانشجویان» از مهم‌ترین وظایف و رسالت‌های اعضای این شورا به شمار می‌رود، گفت: تنها با «هم‌اندیشی» و «خرد جمعی» می‌توان بر مشکلات خرد و کلان، غلبه کرد و پیگیر مطالبات و خواسته‌های صنفی جامعه هدف بود.

به گزارش مفدا، زهرا جلالی عضو شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه صیانت از حقوق دستیاران و دانشجویان از مهم‌ترین وظایف و رسالت‌های اعضای این شورا به شمار می‌رود، گفت: تنها با «هم‌اندیشی» و «خرد جمعی» می‌توان بر مشکلات خرد و کلان غلبه کرد و پیگیر مطالبات و خواسته‌های صنفی جامعه هدف بود.

دستیار ارشد رشته تخصصی کودکان و دبیر شورای دستیاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص سابقه فعالیت خود در شورای صنفی گفت:  از سال اول دستیاری به‌ عنوان عضو شورای دستیاری فعالیت خود را شروع کردم، در سال دو دستیاری به‌عنوان دبیر شورای مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و در شهریورماه  سال جاری با تشکیل نخستین دوره شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت، با نظر همکاران گرامی با بالاترین رای برای خدمت به دستیاران و دانشجویان کشور انتخاب شدم.

وی تصریح کرد: شورای صنفی سبب نهادینه کردن ارزش‌های خود باوری، استقلال رای، تفکر جامع و آگاهی دانشجویان نسبت به مسائل صنفی برای تبیین حقوق و مسؤولیت‌های آنها می‌شود و دانشجویان با تعامل با مدیران دانشگاهی، عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و صنفی خود را هدایت می‌کنند.

وی به تاریخچه‌ای از راه‌اندازی شورای دستیاری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی شورای دستیاری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال۸۹ صورت گرفت و دستیاران دوره تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر آن شدند تا مجمع علمی آموزشی و فرهنگی رفاهی دستیاران را در راستای بالندگی همه جانبه خود تشکیل دهند.

عضو شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز شوراهای مختلف دانشجویی، دستیاری و دکترای تخصصی از ابتدا به‌صورت مجزا تشکیل شد، اما به موازات یکدیگر به تعامل پرداخته‌اند. شورای این دانشگاه با ریاست و معاونین  محترم دانشگاه و دانشکده پزشکی و مدیران بیمارستان‌ها، با تعامل سازنده‌ای به برگزاری جلسات هم اندیشی و حل مشکلات دستیاران و دانشجویان اهتمام می‌ورزند.

جلالی ادامه داد: مجمع دبیران شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت نیز نخستین بار  به حمایت دکتر سیماسادات لاری معاونت  فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در شهریور ماه جاری تشکیل جلسه داد. با شکل گیری شورای مرکزی مجمع، اولویت‌بندی اهداف و نیازهای علمی، پژوهشی و صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی کشور به صورت متمرکز صورت گرفت. از آنجا که تصمیم اخیر اتخاذ شده مبنی بر تغییر شرایط شرکت در آزمون بورد تخصصی معایبی به همراه داشت، بازگشت آن به روال سابق یکی از اولویت های اصلی دستیاران بود. 

وی افزود: مجمع دبیران با برگزاری جلساتی با دکتر اسماعیل ایدنی  قائم‌مقام محترم دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی و سرکار خانم دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در تاریخ ۲۱ مهر مهر و ۱۴ آبان ماه همانند سایر گروه‌های فعال دستیاری به بحث در مورد مصوبه پرداخت،  تا اینکه در جلسه شورای تخصصی وزارت بهداشت تاریخ ۱۹ آبان ماه امسال، مقرر شد «شرایط شرکت در آزمون بورد تخصصی» بدون گذراندن طرح و مطابق با زمان بندی سنوات گذشته باشد.

عضو شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت، «اصلاح آیین نامه و کوریکولوم های دستیاری(حذف کلمه حداقل و تعیین سقف حداکثر ۱۲ در بند تعداد کشیک های دستیاری )» را به عنوان دومین دستاورد مجمع عنوان کرد و گفت: اصلاح این آیین‌نامه، گام مهمی در راستای کمک به تعدیل ساعات کاری دستیاران بود.

وی به برنامه‌های دیگر این مجمع که برخی نیازمند بازه زمانی طولانی‌تری برای ایجاد زیرساخت های اجرایی است اشاره کرد و گفت: پیگیری برگزاری آزمون بورد در تمامی شهرها یا دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور کاهش هزینه‌های انتقال و اسکان اساتید و دانشجویان و همچنین پیگیری  تدوین و الحاقیه آیین نامه اخلاق در آموزش به آیین نامه دستیاری و دانشجویی و نیز حذف کشیک‌های خارج کوریکولوم دستیاری اجباری، حتی با توجیه انتفاعی بودن آن از دیگر برنامه‌هایی است که از سوی مجمع دنبال می‌شود.

جلالی، «حذف شرط فارغ التحصیلی دستیاران، منوط به تبدیل پایان نامه به مقاله با توجه به هزینه های بالا»،  « ایجاد وحدت رویه دانشگاه‌های هیات امنایی جهت یکسان سازی در اجرای آیین نامه ها درکشور»،  «بازنگری بند های ۶-۵-۳ فرم اخذ تعهد محضری دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی، شروع (طرح تحول سلامت دستیاران) با کاهش ساعات کاری و کشیک‌ها و اختصاص فرصت مطالعاتی به دانشجویان دکترای تخصصی» را از دیگر برنامه‌های این مجمع ذکر کرد و گفت: تلاش داریم با پیگیری‌های لازم این موارد را تحقق بخشیم.

عضو شورای مرکزی صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت همچنین بر لزوم افزایش ۴۰ درصدی حقوق دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی تاکید کرد و گفت: تلاش داریم در مجمع دو موضوع مهم، «ممانعت از افزایش بدون زیرساخت ظرفیت پذیرش علوم پزشکی که نتایج نامطلوبی برای نظام سلامت، سیاسی و اجتماعی کشور به دنبال خواهد داشت» و همچنین «بیمه مسؤولیت و تامین اجتماعی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی» را محقق سازیم.

جلالی گفت: از آنجا که برداشتن گام‌های بزرگ مستلزم همکاری موثر مسؤولان محترم دانشگاه‌ها  و دانشجویان است از این رو انتظار می‌رود این شورا تعاملات گسترده‌تری را با معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت داشته باشد و موارد مذکور با حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دبیرخانه‌های آموزش دستیاری، علوم پایه و حقوقی درجلسات آتی مطرح و راهکارهای عملیاتی تدوین شود.

وی یکی از  مهمترین رسالت‌های شورای صنفی را «صیانت از حقوق دستیاران و دانشجویان» عنوان کرد و گفت: تنها با «هم اندیشی» و «خرد جمعی» می‌توان  در راستای رفع مشکلات خرد و کلان  گام برداشت و  امیدوار هستیم شورای جاری وظیفه‌ای را که بر دوش دارد به نحوی رضایت بخش به انجام برساند./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.