دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۱

اولین جلسه کنگره استانی شهدای دانشجو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تشکیل شد

جلسه کنگره شهدا اهواز 88%

دوشنبه 2 اسفندماه 95 اولین جلسه کنگره استانی شهدای دانشجو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با حضور دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه، دکتر علی خدادادی قائم مقام رئیس دانشگاه، دکتر ساسان موگهی معاون فرهنگی و دانشجویی، روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان خوزستان، نماینده اداره کل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، مدیران فرهنگی، روابط عمومی و پشتیبانی و رفاه دانشگاه در محل دفتر معاون فرهنگی و دانشجویی تشکیل شد.

دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این جلسه با اشاره و تشریح نگاه جامع مقام معظم رهبری (مدظلله تعالی) به شهدا، گفت: چتر شهدا بسیار وسیع و برای همه ایرانیان از مسلمان و غیر مسلمان زیر این چتر جا هست و وظیفه ما این است که گستردگی و وسعت واقعی این چتر را به همه بصورت واقعی بنمایانیم. استفاده ابزاری و محصور کردن شهدا و بستن این چتر، بزرگترین ظلم در حق شهدا است ما در بحث شهدای غواص شاهد حزن و اندوه همه ی ایرانیان با هر اعتقادی بودیم.

وی با اشاره به تعریف شهادت از نظر مقام معظم رهبری که می فرمایند "فرهنگ شهادت یعنی فرهنگ تلاش کردن با سرمایه گذاری از خود برای اهداف بلند مدت و مشترک بین همه مردم که البته در مورد آن برای ما مخصوص ملت ایران هم نیست، برای جهان اسلام و بلکه جامعه بشریت است"، اظهار داشت: بزرگترین میراث ما ایرانیانی و تشیع فرهنگ شهادت است که باید از آن پاسداری شود.

ایدنی اظهار داشت: ایثار و از خودگذشتگی بالاترین فضیلت اخلاقی است که برای هر فرد می توان بر شمرد زیرا که بزرگترین سرمایه هر فردی جان او است و گذشتن از جان و معامله ای که این فرد فهیم با خود برای ملت اش انجام می دهد فرای فرهنگ و مذهبش در تمام جوامع ارزشمند است.

وی با بیان اینکه هر فردی با هر دیدی فقط یکبار از بیمارستان صحرایی امام حسین در دارخوین دیدن کند، نگاهش تغییر خواهد کرد، اظهار داشت: این سرمایه ی عظیم بالاتر از هر کار دیگری میتواند در تاثیرگذاری و ارتقا فرهنگ شهادت موثر باشد.

رئیس شورای عالی سلامت کشور گفت: تمام تشکل ها و کانون های دانشجویی باید در کنگره استانی شهدای دانشجو فعالیت کنند و در حفظ و تعمیق این میراث فرهنگی کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه شهدا سرمایه ملی و مذهبی و بعنوان میراثی برای ما هستند، گفت: کسی نمیتواند میراث ما را از ما بگیرد، این ارث متعلق به همه است و هر کدام به اندازه توان و استعدادی که داریم از این میراث ملی و مذهبی بهره خواهیم برد.

دکتر علی خدادادی در ادامه این جلسه با اشاره به دغدغه های خود در مورد شهدا، گفت: در کنگره استانی شهدای دانشجو جامعه هدف در ابتدا دانشجویان و نسل جوان است که دوران جنگ را ندیده و تجربه نکرده اند.

وی تاکید داشت: تشکل ها و کانون های دانشجویی با هر نگاهی که دارند، باید در برنامه های اجرایی کنگره  بصورت فعالانه ورود کنند زیرا که کنگره متعلق به شهدای دانشجو می باشد.

خدادادی بیان داشت: شهدا مدافع ملی بودند و حال تبدیل به منافع ملی شدند و متعلق به همه هستند به همین دلیل باید در کنگره فراگیر عمل کنیم و انحصاری عمل نشود.

این فرزند شهید اذعان داشت: وجود موزه شهدای دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با قدمت تاریخی این دانشگاه دارد،  از ضروریات کنگره استانی شهدای دانشجو است د می توان با جمع آوری آثار دانشجویان، فیلم های دوران جنگ و ... در زمینه شهدا، در این موزه فرهنگی آثاری برای نسل های آینده به یادگار گذاشت.

وی با بیان اینکه شهدا و ایثارگری میتواند مصونیت زایی فرهنگی ایجاد کند، اظهار داشت: نگاه ما در کنگره شهدای دانشجو باید  مصونیت بخشی در مقابل هجمه های فرهنگی و آسیب های که جوانان ما را تهدید میکند، باشد. میتوان با آشنایی، مصونیت بخشی و توان افزایی برای نسل های که در گذشته نبودند بخوبی زمینه سازی برای توسعه و تعمق فرهنگی و ارزش های جامعه فراهم آوریم.

قائم مقام رئیس دانشگاه در پایان با بیان اینکه لازم است خانواده های شهدا و یادگاران شهدای دانشجو نیز در کنگره استانی شهدا ایفای نقش داشته باشند، گفت: از این فرصت های کم نظیر برای خود، جوانان، جامعه و نظام جمهوری اسلامی بخوبی استفاده کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.