دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹

ورزش « بسکتال سه نفره» یکی از رشته های انتخابی دومین المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی کشور

بسکتبال

ورزش بسکتبال سه نفره یکی از ورزش های انتخابی دومین المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که در این دوره از مسابقات شرکت کنندگان از دانشگاه های مختلف با یکدیگر پیکار خواهند کرد.

به گزارش مفدا، به مناسبت برگزاری دومین المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی کشور به میزبانی خزرآباد ساری که طی روزهای 5 تا 11 اسفندماه برگزار خواهدشد، توضیحاتی در خصوص تاریخچه، قوانین و مقررات مربوط رشته های ورزشی این دوره از المپیاد ارایه خواهیم داد که در نخستین گام به معرفی رشته بسکتبال سه نفره می پردازیم.

بسکتبال سه نفره

بسکتبال در زمین های روباز معمولابه صورت سه به سه بازی می شود. برگزاری بازی های سه به سه در ایران سابقه ای طولانی دارد، اما شکل منظم تر این نوع بازی ها را می توان در رقابت های قهرمانی تهران یا در جشنواره هایی که 12 سال پیش برگزار می شد، پیدا کرد. زمین های مجموعه بهاران و حافظ دوره های زیادی را شاهد برگزاری بازی های سه به سه بود و بازیکنان محلی بسیاری را در خود جای داد. همان هایی که بعد ها در بسکتبال پنج نفره به بازیکنان مطرح و ملی تبدیل شدند، مانند محمد رضا خلیلی که یکی از تکنیکی ترین بازیکنان دوره خود بود.

 کمتر از 15 سال پیش، در تهران حسن میرزا آقابیگ، رئیس وقت هیات بسکتبال علاوه بر برپایی این بازی ها در زمین های روباز، بسکتبال سه به سه در سالن را نیز راه انداخت. در آن زمان هنوز فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) طرح های امروزی را برای گسترش بازی سه نفره نداشت، اما این بازی ها باشکوه خاصی در تهران و میان علاقه مندان بیشمار بسکتبال برگزار شد.
    
    فیبا در ده سال گذشته برنامه هایی برای توسعه و ترویج بازی های سه به سه در نظر گرفته است. تعریفی که فیبا از این بازی ها دارد، این است که بسکتبال سه نفره، هم ساده و هم سرگرم کننده است. در بسکتبال سه نفره بیشتر ترجیح داده شده بسکتبال در قالبی تفریحی در زمین های روباز سراسر دنیا انجام شود. فیبا نخستین بار در آسیا و در حین برگزاری بازی های داخل سالن ماکائو سال 2007 به برپایی بازی ها اقدام کرد که حضور رئیس و دبیر کل فدراسیون جهانی بسکتبال همراه مسئول مسابقه های آن در این بازی ها باعث شد بسکتبال سه به سه در آسیا شروعی جدی داشته باشد. پس از آن المپیک نوجوانان 2010 در سنگاپور از اراده قوی فیبا برای متقاعدکردن کمیته بین المللی المپیک خبر داد تا به حضور بسکتبال سه نفره در المپیک ها رسمیت داده شود. دورنمای فیبا، حضور بازی های سه نفره در المپیک 2020 است و تا آن زمان فیبا در حال برنامه ریزی برای لذت بخش تر کردن این بازی در سطح دنیاست. رقابت های منطقه ای، قاره ای و جهانی با کمک فدراسیون های تابعه در بیشتر نمایاندن این ورزش و به ثمر رساندن اهداف فیبا مهم است. بر این اساس برگزاری بازی ها جنبه بین المللی تری به نسبت قبل به خود گرفته است.

 
قوانین بسکتبال سه نفره:  بر اساس تعریف کلی این بازی، ساده و آزاد وضع شده است.

چند مورد از این  قوانین شامل :
قوانین بسکتبال فدراسیون جهانی برای کلیه وضعیتهای بازی

 که بطور مشخص در قوانین بسکتبال 3 × 3 اشاره نشده است، معتبر و قابل قبول می باشد.

۱)  زمین

بازی در نیمه زمین (در ابعاد 15*11) و با یک حلقه انجام می شود.

زمین باید دارای شکل معمولی بسکتبال باشد که شامل خط پرتاب پنالتی با فاصله 80/5 متر و خط دو امتیازی با فاصله 75/6 متر از حلقه باشد و نیم دایره (no-charge area) در زیر حلقه می باشد. 

۲) تیم ها

هر تیم متشکل از 4 بازیکن، 3 نفر در داخل زمین و یک نفر بعنوان تعویض، می باشد. 

۳) داوران بازی

داوران بازی متشکل از یک داور در داخل زمین و دو داور میز بعنوان منشی و وقت نگهدار می باشند.

توجه : برگزار کنندگان می توانند از دو داور زمین هم استفاده نمایند.

۴) شروع بازی

1-4- هر دو تیم همزمان می توانند خودشان را روی یک حلقه  برای بازی گرم نمایند.

2-4- با بالا انداختن سکه مشخص می شود که کدام تیم دارای مالکیت توپ می باشد. تیمی که در پرتاب سکه برنده شده می تواند برای شروع بازی یا درصورت نیاز در وقت اضافی مالکیت را داشته باشد.

3-4- بازی با سه بازیکن از هر تیم در داخل زمین آغاز می شود.

توجه : بندهای 3-4 و 4-6 در مسابقات تور جهانی اجرا می شود و همچنین در قهرمانی جهان یا انتخابی آنها. (در سایر رویدادها اجباری نیست.)

۵) امتیازدهی

1-5- هر شوت داخل نیم دایره 75/6 دارای یک امتیاز خواهد بود.

2-5- هر شوت از پشت خط نیم دایره دارای دو امتیاز خواهد بود.

3-5- هر گل موفق در پرتابهای آزاد یک امتیاز خواهد داشت.

۶) زمان بازی / برنده بازی

1-6- زمان قانونی بازی شامل موارد زیر خواهد بود :

یک پریود ده دقیقه ای که ساعت در زمان مرده شدن توپ ، متوقف می شود که شامل پرتاب های پنالتی نیز می باشد و زمانیکه توپ توسط مهاجم دراختیار گرفته شود ، شروع بکار می کند.

2-6- هر تیمی که 21 امتیاز بدست آورد ، برنده بازی است حتی اگر زمان تمام نشده باشد. این فقط شامل زمان معمولی بازی است نه وقت اضافی.

3-6- اگر تا آخر زمان قانونی امتیاز دو تیم مساوی شود، بازی در وقت اضافی دنبال خواهد شد. یک دقیقه استراحت بین وقت اضافی و زمان بازی درنظر گرفته خواهد شد. اولین تیمی که در وقت اضافی دو امتیاز بدست آورد، برنده بازی خواهد شد.

4-6- تیم باخت فنی خواهد گرفت درصورتیکه در زمان شروع بازی حاضر نشده یا تعداد نفرات تیم به 3 نفر نرسد.

توجه : اگر اسکوربورد در دسترس نبود ، برگزارکنندگان می توانند در مورد مدت زمان بازی تصمیم بگیرند. پیشنهاد فیبا مدت زمان 10 دقیقه برای 10 امتیاز ، 15 دقیقه برای 15 امتیاز و 20 دقیقه برای 21 امتیاز درنظر گرفته شده است.

۷)  خطاها/پرتاب پنالتی

1-7- خطاهای تیمی 7 خطا خواهد بود.

2-7- اگر بازیکنی مرتکب 4 خطا شود باید زمین بازی را ترک نماید.

3-7- اگر خطا بر روی بازیکن در حال شوت در داخل نیم دایره صورت گیرد ، یک پرتاب آزاد به او تعلق خواهد گرفت.

4-7- اگر خطا بر روی بازیکن در حال شوت در بیرون از نیم دایره صورت گیرد ، دو پرتاب آزاد به او تعلق خواهد گرفت.

5-7- اگر خطا بر روی بازیکن در حال شوت که پرتاب آن به ثمر برسد صورت گیرد ، یک پرتاب آزاد اضافی به او تعلق خواهد گرفت.

6-7- اگر خطا بر روی بازیکنی که در حال شوت نباشد صورت گیرد و محدودیت خطای تیمی آنان به 7 رسیده باشد ، یک پرتاب آزاد به او تعلق خواهد گرفت.

۸) از حرکت بازداشتن

1-8- از حرکت بازداشتن یا امتناع از فعالیت بوسیله عدم اقدام به کسب امتیاز تخلف محسوب می شود.

2-8- اگر زمین مجهز به دستگاه shot clock (24 ثانیه) باشد ، هر تلاش تیم حداکثر تا 12 ثانیه باید به اتمام برسد. ساعت به محض دراختیار گرفتن توپ توسط بازیکن مهاجم آغاز بکار خواهد نمود. (شامل ریباند کردن یا گرفتن توپ از دست مهاجم نیز خواهد بود)

توجه : اگر زمین بازی مجهز به دستگاه shot clock (24 ثانیه) نبود ، داور می تواند درصورت تاخیر در حمله برای تیم مربوطه ٥ ثانیه مهلت در نطر گیرد.

۹)چگونه با توپ بازی می شود

1-9- بدنبال گل شدن توپ در حین بازی یا اخرین پرتاب پنالتی :

بازیکن از تیمی که گل خورده، با دریبل کردن یا پاس دادن توپ در داخل زمین مستقیما زیر حلقه (نه در پشت خط انتهایی) توپ را به پشت خط نیم دایره برساند.

تیم مدافع مجاز نیست در داخل نیم دایرهno-charge   با توپ بازی کند.

2-9- بدنبال هر توپ گل نشده در حین بازی یا پرتاب پنالتی :

اگر بازیکن مهاجم ریباند کرد می تواند بدون آنکه پشت نیم دایره برود اقدام به شوت نماید.

اگر بازیکن مدفاع ریباند کرد باید توپ را به پشت خط نیم دایره برساند.

3-9- در مورد توپ دزدی یا توپ از دست رفته:

اگر در داخل نیم دایره اتفاق افتاد ، باید توپ را به پشت خط نیم دایره با پاس یا دریبل برسانند.

4-9- مالکیت توپ برای هر تیم در ادامه مرده شدن توپ بجز گل شدن با پاس دادن توپ بین مدافع و مهاجم در پشت خط نیم دایره آغاز می شود.

5-9- بازیکن به خارج از تیم دایره تعلق دارد که هیچ کدام از پاهای او در داخل نیم دایره نباشد.

6-9- در مورد وضعیت جمبال توپ به بازیکن مدافع داده می شود.

۱۰) تعویض

تعویض برای هر تیم در زمان مرده شدن توپ قابل اجرا خواهد بود.

۱۱) تایم استراحت

یک زمان 30 ثانیه ای به هر تیم برای استراحت داده می شود. بازیکن می تواند در زمان مرده شدن توپ درخواست تایم استراحت نماید.

۱۲) توپ بازی

کلیه مسابقات 3 *3 با توپ شماره 6 (سایز 6) برگزار می گردد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.