یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲

دانشگاه‌ها در ارائه راه‌حل‌ برای مشکلات کشور با آرمان‌ها فاصله دارند

رستمی

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: به رغم تلاش‌های خوبی که دانشگاه‌ها برای کمک به مشکلات کشور انجام دادند، ولی همچنان در ارائه بسیاری از راه حل‌های کاربردی، با آرمان‌ها وآنچه انتظار می‌رود، فاصله دارند.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام مصطفی رستمی به ایرنا گفت: آزادگی، ذهن پویا و مطالبه‌گر دانشجو سبب ارائه راه حل‌های علمی و تعقیب کردن مسائل برای حل مشکلات کشور می‌شود که باید دانشگاه به بهترین شکل از این فرصت و ظرفیت استفاده کنند. البته موفقیت‌هایی در بازدارندگی دفاعی، مجموعه سلامت و بهداشت، مسائل علمی و پژوهشی و ... توسط دانشگاه‌ها کسب شده ولی با آرمان‌ها و ایده‌آل‌ها خیلی فاصله دارند.

وی گفت:  فهم دقیق از مسائل و مشکلات کشور شاید یکی از نیازهای امروز دانشگاه‌ها است و سیاست گذاری دانش و نهادهای فرادستی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند. یعنی دانشگاه‌ها در کنار تربیت دانشجو برای مشکلات بخش‌های مختلف کشور، باید بتوانند اثرگذار شوند.

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها درباره اینکه چگونه می‌توان از ظرفیت دانشگاه برای حل مشکلات کشور استفاده کرد، اظهار داشت: توجه به داخل و اینکه مردم برای تولیدات کشور ارزش قائل شوند و مدیران حوزه‌های مختلف صنعتی و کشوری نیز به امید بیگانگان برای حل مشکلات کشور نباشند، می‌تواند به حل مشکلات کشور کمک کند.

رستمی ادامه داد: اگر به همین جریان علمی و دانشجویی رشد یافته در درون کشور که در دل دانشگاه نیز فراوان است و همچنین ارتباط صنعت و دانشگاه و به پژوهش‌ها و تولیدات علمی کشور نیز توجه شود؛ هم فرار مغزها اتفاق نخواهد افتاد و هم اینکه وابستگی به خارج از کشور قطع شده و بنیان اقتصاد داخلی قوی می‌شود.

وی درباره اینکه آیا نهاد نمایندگی رهبری به موضوع وضعیت خوابگاه‌ها ورود می کند یا خیر؟ اظهار داشت: متاسفانه در مقطعی واگذاری دانشگاه‌ها به بخش خصوصی صورت گرفت تا آنها از نیازهای خود فاصله بگیرند. اما در این مقطع مطلع هستیم که مسوولان دانشگاه در تلاش برای حل مشکلات سراهای دانشجویی و خوابگاه هستند و امید است نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هنگام تصویب بودجه کشور نیازهای دانشگاه‌ها را مدنظر قرار دهند. 

رستمی در پاسخ به سوالی درباره راهکار افزایش کمی و کیفی فعالیت دانشجویان در مسائل فرهنگی و صنفی چیست؟  گفت: کشور از بعضی از هیجان‌های سیاسی فاصله گرفته است؛ زیرا بعضی از جریان‌های سیاسی بیرون دانشگاه مایل بودند مطالبات خود را در دل دانشگاه پیگیری کنند تا دانشگاه دچار چالش شود. اما امروزه فعالیت‌های صنفی و تشکلی رونق دارد و  دست اندازی جریان‌های فرصت طلب در داخل دانشگاه‌ها کمتر شده است.

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه این نهاد از مطالبه‌گری و گفت‌وگوهای آزاد دانشجویی با محور شفافیت حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: البته این حمایت مشروط به این است که منافع کشور، ملت، نظام و انقلاب را در نظر گیرند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.