دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸

روند جذب دانشجویان خارجی پس از برجام افزایش یافت

دانشجوی خارجی

مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: روند جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشورمان پس از برجام و رفع تحریم ها افزایش یافته است.

به گزارش مفدا، صمد حاج جباری اظهار کرد: اکنون حدود ۲۴ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند که البته این آمار هنوز قطعی نشده و منتظر گزارش نهایی دانشگاه ها از جذب دانشجویان در نیمه دوم سال تحصیلی هستیم.
وی افزود: همین آمار نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته است به گونه ای که طی سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی در کشور مشغول به ادامه تحصیل بوده اند.
مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم اضافه کرد: همچنین بر اساس برنامه ششم توسعه کشور بایستی در سال نخست اجرایی شدن آن تعداد دانشجویان غیر ایرانی جذب شده در دانشگاه های کشور به رقم ۲۵ هزار و ۴۲۰ نفر برسد که با برنامه ریزی های موجود به طور حتم بدان دست خواهیم یافت.
وی ادامه داد: کشورهای همسایه، منطقه و مسلمان نشین در شورای سیاستگذاری جذب دانشجو وزارت علوم در اولویت هستند و در مراحل بعدی سایر کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و حتی اروپا در دستور کار قرار دارند.
حاج جباری خاطرنشان کرد: اولویت اصلی در جذب دانشجو از منظر دیگر، داشتن فرهنگ، زبان و دین مشترک است؛ هر چند که سیاست بین المللی سازی آموزش عالی چتر گسترده ای دارد و پذیرای همه افراد است.
وی تاکید کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هیچگونه محدودیتی برای جذب دانشجویان غیرایرانی و خارجی ندارد و به غیر از رژیم صهیونیستی با تمامی کشورها ارتباط علمی دارد.
مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم اظهار داشت: اغلب این دانشجویان خارجی یا در آزمون های کشور شرکت کرده و پذیرش شده اند و یا شهریه دانشگاه ها را خودشان پرداخت می کنند و کمتر از ۱۰ درصد بورسیه وزارت علوم هستند.
وی گفت:پس از برجام و رفع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و دانشگاه ها شاهد افزایش حضور دانشجویان خارجی بوده ایم و یکی از دلایل آن معرفی مراکز علمی جمهوری اسلامی ایران در رنکینگ های جهانی بوده است.
وی در گفتگو با ایرنا افزود: قبل از برجام به سبب تحریم ها، دانشگاه های کشور نمی توانستند قابلیت های خود را به سایر دانشگاه های جهان عرضه کنند اما اکنون این فرصت ایجاد شده و رتبه های علمی دانشگاه های ایران در پایگاه های جهانی بسیار بالا است.
مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم خاطرنشان کرد: همین امر سبب شده تا دانشجویان خارجی علاوه بر آشنایی با دانشگاه های ایران با توان بسیار بالای مراکز علمی کشورمان آشنا شده و تمایل به حضور در کشورمان را داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.