دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶

زایمان طبیعی در استان زنجان به 30 درصد کاهش یافت

زنجان - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: زایمان به روش سزارین در این استان قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت 50 درصد بود که بعد از اجرای آن به 30 درصد کاهش یافت.

محمدرضا جمشیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت ایران جزو کشورهایی بود که در انجام زایمان طبیعی مشکلات بهداشتی زیادی داشت که یکی از آنها بهداشت روانی بیماران بود.

وی اظهارکرد: میزان زایمان به روش سزارین در کشورهای پیشرفته 25 درصد است، قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت میانگین زایمان های طبیعی بیش از 50 درصد یعنی 2 برابر میانگین کشورهای توسعه یافته بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: یکی از علتهای گرایش به زایمان به روش سزارین پایین بودن تعرفه زایمان طبیعی و قابل توجه بودن تعرفه های زایمان سزارین بود که بر همین اساس پزشکان و ماماها تمایل داشتند به خاطر منافع مالی، مادران زایمان های خود را به روش سزارین انجام دهند. جمشیدی ادا مه داد: زایمان به روش سزارین خطرات بسیار زیادی برای مادر و کودک دارد چرا که مساله ای تهاجمی است و می تواند زندگی مادران را به خطر بیندازد.

وی یادآورشد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت تعرفه این 2 روش زایمان بسیار به هم نزدیک شده است، هیچکدام از روش ها تعرفه بالایی ندارند، پزشکان و ماماها تمایل دارند مادران به روش طبیعی زایمان کنند مگر در شرایطی که بر اساس تشخیص پزشک مادر باید سزارین شودمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: بر اساس طرح تحول نظام سلامت موظف هستیم سزارین کاهش یابد که در حال حاضر از 50 درصد به 30 درصد رسیده است.

جمشیدی اظهارکرد: تاکید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای فرزند آوری و جوان بودن جمعیت و نیروی کار است که باید سن جامعه به تعادل برسد که این موضوع اهمیت قابل توجهی دارد. وی تاکید کرد: اگر نمی توانستیم مانع سزارین های بی رویه و غیر علمی شویم، هزینه بالایی به نظام سلامت وارد می شد و از طرفی دیگر نیز این روش می توانست خطراتی برای مادران داشته باشد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، یکی از راهکارهای مهم برای گرایش مادران به زایمان طبیعی را رایگان کردن این روش زایمان بیان کرد و گفت: این زایمان موجب شد مادران باردار رغبت بیشتری برای فزرند آوری به روش طبیعی داشته باشند و پیشرفت مطلوبی نیز در این خصوص بدست آوردیم. جمشیدی تاکید کرد: کاهش آمار سزارین از 50 درصد به 30 درصد در 2 و نیم سال اجرای طرح تحول نظام سلامت بیانگر رسیدن به اهداف این طرح است.

به گزارش ایرنا، وی افزود: یک درصد کاهش سزارین به معنی تولد 200 نوزاد به روش طبیعی است. جمشیدی با بیان اینکه تحمل درد برای کسی خوشایند نیست، خاطرنشان کرد: هر چه درد زایمان طبیعی کنترل شود رغبت مادارن برای این روش زایمان افزایش پیدا می کند. وی ابراز کرد: خوشبختانه توانستیم زایمان بی درد را که می تواند به زایمان فیزیولوژیک کمک کند تا مادر راحت و بدون تحمل درد زایمان کند را در استان زنجان راه اندازی کنیم و شاهد نتیجه مطلوب آن هستیم.

طرح تحول نظام سلامت هشت بسته خدمتی سلامت به منظور پیشبرد اهداف وزارتی تدوین و از 15 اردیبهشت ماه 1393 اجرایی شد. این هشت بسته شامل برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حمایت از ماندگاری پزشکان در بیمارستان های مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های وابسته به این وزارتخانه، ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش برنامه ترویج زایمان طبیعی، نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت و تعرفه گذاری خدمات سلامت جمهوری اسلامی ایران در سال 1393است.

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.