جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۶

مردانی آذر، مردی که خیرخواهی و هم نوع دوستی را معنا می کند

مردانی آذر

کریم مردانی آذر، بزرگترین مجتمع آموزشی کودکان نابینا و نیمه‌بینا، معلولان جسمی و حرکتی را در تبریز احداث کرد و اینک ساخت بزرگترین و مجهزترین بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کودکان ایران در زمینی به وسعت نودهزار مترمربع و در نُه طبقه را در برنامه خود دارد.

در دهه هفتاد برادران مردانی‌آذر در حالی شروع به مدرسه‌سازی کردند که مدارس ما سه شیفته شده بود و حالا  با درک خوب نیاز روز جامعه به ساخت بیمارستان روی آورده‌اند و این لایق تقدیر است.

 کریم مردانی‌آذر اکثرا مشغول خواندن کتاب است و همیشه رمان‌های انگلیسی می‌خواند. جالب است بدانیم که کریم تقریبا مدرسه نرفته است و همه آن سال‌هایی را که سایر کودکان هفت تا هفده ساله درس می‌خواندند او برای خرج خانه مجبور بود در یک مغازه چلوکبابی کار کرده و شب‌ها را نیز به شستن ظروف یک بستنی فروشی در نظر گرفته بود.

او دو سال در مدرسه شبانه (اکابر) درس خواند و فارسی را آنجا یاد گرفت و بعد یک لینگافون تهیه کرد و همزمان با کار در چلوکبابی از طریق گوش دادن، روخوانی و رجوع به دیکشنری زبان انگلیسی را تمام و کمال یاد گرفت.

کریم بعد از سال‌ها کار در چلوکبابی و خواربارفروشی به کار واردات کره پرداخت و سلطان کره‌ ایران شد. زمینی به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع خریده و سردخانه و کارخانه بسته‌بندی را همانجا راه انداخت، به طوری که همواره پنج‌هزار تُن کره در سردخانه داشت و روزانه صد تُن کره را بسته‌بندی می‌کرد که انقلاب از راه رسید.

قبل از انقلاب آیت‌الله مهدوی‌کنی پیشنماز مسجد جلیلی (میدان فردوسی تهران) بود و از کریم خواسته بود که کتابخانه مسجد را تاسیس کند و کریم آن کار را کرده بود. بعد از انقلاب و در زمان نخست‌وزیری مهدوی‌کنی همه اموال کریم مردانی‌آذر مصادره شد. با توجه به آشنایی قبلی، خانواده مردانی‌آذر با مراجعه به نخست‌وزیر پیگیر امور شدند و یک سال بعد قسمتی از اموال خودشان را به دست آوردند. برای همین کریم سال ۶۱ با پول اندک رهسپار آمریکا شد تا دوباره از صفر شروع کند.
او سال‌ها بعد دوباره در قامت یک ثروتمند و با قصد ساخت مدرسه برای کودکان به ایران بازگشت و سال ۷۵ به همراه برادرانش مرحوم غلامرضا و علی‌آقا کار مدرسه‌سازی را ابتدا از اطراف شهر زابل آغاز کرد و سپس به تهران و بعد به تبریز آمد و بیش از ۴۰ مدرسه، هنرستان، پانسیون شبانه‌روزی و خوابگاه دانش‌آموزی و مجتمع‌های آموزشی برای کودکان استثنایی و ناشنوا و معلولان حرکتی احداث کرد که هفت مدرسه در تهران، سیزده مدرسه در تبریز، هفت مدرسه در صوفیان و مدارس دیگری در اهر، هریس، تیکمه‌داش، سراب، مهربان و خسروشهر احداث کرد.

او همچنین بزرگترین مجتمع آموزشی کودکان نابینا و نیمه‌بینا، معلولان جسمی و حرکتی را در تبریز احداث کرد و اینک ساخت بزرگترین و مجهزترین بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کودکان ایران در زمینی به وسعت نودهزار مترمربع و در نُه طبقه را در برنامه خود دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.