یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵

طراحی و ساخت سیستم تولید "بازخورد همسان" برای پروتز مایوالکتریک در دانشگاه علوم بهزیستی

بهزیستی

سیستم تولید "بازخورد همسان" برای پروتز مایوالکتریک، با اجرای پایان نامه "دکتر نادر فلاحیان" و با همکاری گروه ارتوپدی فنی و گروه ارگونومی این دانشگاه، طراحی و ساخته شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی، سیستم تولید این پروتز نسل جدید که به "مایوالکتریک" معروف است، با اجرای پایان نامه "دکتر نادر فلاحیان" و با راهنمایی استاد «فرهاد طباطبایی» عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری گروه ارتوپدی فنی و گروه ارگونومی این دانشگاه، طراحی و ساخته شد. 

دکتر نادر فلاحیان درباره این پروتز گفت: علاوه بر جانبازانی که در جنگ تحمیلی هشت ساله دچار قطع عضو شده‌اند، متأسفانه ایران دارای آمار بالای سوانح و تصادفات جاده‌ای است که در بسیاری از موارد، منجر به قطع عضو فرد و در نهایت نیاز به استفاده از اندام مصنوعی یا پروتز می‌شود.

وی افزود: در گذشته، پروتزهای اندام فوقانی مکانیکی بودند و از نیروی بدن، برای کنترل دست پروتزی و گرفتن اجسام در آن‌ها استفاده می‌شد. امروزه، پروتزها نیز الکتریکی شده و بسیار پیشرفت داشته‌اند. در پروتزهای نسل جدید که به « مایوالکتریک » معروف هستند،  برای گرفتن اجسام، از موتور الکتریکی و نیروی محرکه باطری استفاده می‌شود.

فلاحیان در ادامه گفت: مشکلی که در پروتزهای رایج امروزی وجود دارد، این است که با جایگزین شدن موتور به‌جای اندام‌های حرکتی فرد، کاربر پروتز عملاً بازخوردی از نیرویی که توسط پروتز دست به اجسام وارد می‌کند، ندارد. فقدان بازخورد، استفاده از پروتز مایوالکتریک را برای افراد قطع عضو نابینا و یا دو طرفه ، ناکارآمد می‌سازد تا آنجا که بسیاری از افراد حتی پروتز خود را کنار گذاشته یا مجبور به استفاده از سیستم قدیمی کنترل مکانیکی پروتز می‌شوند.

طراح این پروتز اظهار خاطرنشان کرد: با انجام این پایان‌نامه، نمونه اولیه «سیستم تولید بازخورد همسان» ساخته شد و مورد ارزیابی قرار گرفت. در این پروتوتایپ، برای تولید بازخورد همسان، نیروی وارد بر جسم در پنجه پروتز دست، توسط سنسور اندازه‌گیری شده و نیروی مکانیکی متناسب با آن به قسمت باقی‌مانده از اندام فرد اعمال می‌شود.

بدین ترتیب این سیستم با تولید بازخورد همسان (از جنس نیرو و مدالیته حس‌شده در پنجه پروتز) موجب آگاهی از مقدار نیروی اعمال شده به اجسام برای فرد می‌شود.

وی افزود: در سیستم ابداع شده، با توجه به همسان بودن بازخورد تولید شده با نیروی وارد شده در پروتز دست، درک بازخورد بسیار سریع و طبیعی است و نیازی به آموزش برای استفاده ندارد.

فلاحیان گفت: این سیستم با ایجاد درکی از مقدار نیروی اعمال شده توسط پنجه پروتز، کارآیی پروتز مایوالکتریک را افزایش می‌دهد. بدین ترتیب با استفاده از سیستم تولید بازخورد، پروتز مایوالکتریک برای افراد دارای قطع عضو دو طرفه یا نابینا نیز قابل استفاده خواهد بود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تاکنون در کشورهای دیگر این ابداع انجام شده است؟، گفت: اگر چه در سراسر دنیا تلاش و تحقیقات بسیار برای تولید سیستم‌های تولید بازخورد صورت گرفته، ولی تا به امروز هیچ سیستم تولید بازخورد همسانی به مرحله تولید و تجاری‌شدن نرسیده است.

فلاحیان افزود: نمونه ساخته‌ شده، تا به امروز، اولین و تنها سیستم تولید بازخوردی است که قابلیت اضافه شدن به پروتز فعلی فرد را دارا است و بدون نیاز به تغییر در سیستم کنترل و قطعات پروتز، می‌تواند به پروتز فعلی فرد اضافه شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.