یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۲

مسابقه کتابخوانی"دفتر خاطرات فضه"

مسابقه کتاب

همزمان با ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره، مسابقه کتابخوانی از کتاب"دفتر خاطرات فضه" نوشته محمدرضا انصاری، برگزار و از برگزیدگان با هدایای نفیس تجلیل می شود.

مفدا آباده - همزمان با ایام سوگواری حضرت زهرا(س) دانشجویانبا برپایی مراسم عزاداری به این بانوی بزرگوار عرض ارادت می کنند.

همچنین در سالروز شهادت آن بانوی صدیقه مسابقه کتابخوانی از کتاب"دفتر خاطرات فضه" نوشته محمدرضا انصاری، از سویدانشکده و دربین اساتید،کارکنان،دانشجویان و خانواده محترم اساتید و کارکنان برگزار می شودواز برگزیدگان  با هدایای نفیس تجلیل خواهد شد؛

کتاب"دفتر خاطرات فضه" با مطالبی شیرین و خواندنی و جذاب، دفتری از خاطرات تنها کنیز خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) که لحظه به لحظه زندگی‌اش توأم با عطر اهل بیت بود. تک تک داستان‌های این کتاب را او برایمان به یادگار گذاشته است.

مؤلف کتاب می نویسد: کتاب دفتر خاطرات فضه، از لحاظ ادبیات نوشتاری دریچه‌ای جدید را به روی مخاطبان گشوده است. شیوه  آماده‌سازی دفتر خاطرات اینگونه بوده که ابتدا داستان‌هایی که فضه به نوعی در آنها بوده و در منابع شیعه و سنی ذکر شده، جمع آوری شده است.

سپس آن ماجراها به عنوان دفتر خاطرات به صورت متکلم و اول شخص مفرد برگردان شده است. به گونه‌ای که گویا خود فضه لحظات زندگیش را برای مخاطبان بازگو می‌کند، همچنین داستان‌ها به ترتیب زمانی چینش شده تا جهت‌گیری دفتر خاطرات در آن معنادار شود و حالت روزشمار پیدا کند.

در شیوه ترجمه اصل داستان و محتوای آن به طور کامل حفظ شده و در بعضی فرازها که نیاز به توضیح بوده جملاتی – بدون تغییر در معنی– اضافه شده است.فصل نخست کتاب مقدمه‌ای درباره آماده‌سازی دفتر خاطرات و همچنین بیان شخصیت فضه و زندگی شخصی اوست. در این فصل خلاصه‌ای از سیر زندگی فضه از زمان کنیز شدنش تا رسیدن به بارگاه فاطمی و پس از آن در کربلا ذکر شده است.

فصل دوم  کتاب «دفتر خاطرات فضه»، مجموعه کامل داستان‌هایی بوده که از لسان فضه کنیز حضرت زهرا (سلام الله علیها) بیان شده است. اهمیت شخصیت فضه و دفتر خاطرات او به خاطر حضور وی در بسیاری از ماجراها بوده است. از جمله اینکه او در ماجرای هجوم غاصبان به خانه وحی شخصاً حاضر بوده است.

فضه دختر یکی از پادشاهان هند بوده که در جنگ اسیر شد و به آفریقا برده شد.سپس از طرف پادشاه حبشه خریداری شد و نام "میمونه" به معنای مبارک برای او انتخاب شد.پس از چند سال پادشاه حبشه او را به عنوان کنیز همراه هدایای دیگری توسط جعفر طیار برای پیامبر فرستاد. پیامبر او را با دستور خدا به دخترش حضرت زهرا(س) بخشید و نامش را فضه گذاشت.

فضه از نظر اعتقادی ابعاد مهمی از تولی و تبری را از خود نشان داد؛ در نگاه علمی، آگاهی او به علم کیمیا نشانگر ظرفیت فکری بالای اوست. در وصف فصاحت و بلاغت آن خادمه سعیده همین بس که حتی در کارهای روزمره و گفتگویش با مردم در هر مناسبتی از آیات قرآنی مربوط به موضوع استفاده می کرد و 20 سال جزء با آیات قرآن حرف نزد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.