یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد

رشد ۲۱۸ درصدی پرداخت وام‌های دانشجویی پرطرفدار در سال ۹۵

تسهیلات دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ضمن تشریح انواع وام‌های دانشجویی از افزایش مبالغ پرداختی بسیاری از وام‌ها خبر داد و گفت: به طور کلی صندوق رفاه دانشجویان در حوزه وام‌های پرطرفدار یعنی وام ضروری با رشد ۲۱۸ درصدی پرداخت‌ها روبرو شد.به نحوی که در نیم‌سال اول تحصیلی ۹۴ به ۸۰۰۰ دانشجوی متقاضی مبلغ دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وام پرداخت شد ولی در سال جاری این مبلغ به ۱۲ هزار و ۹۶۲ متقاضی مبلغ ۷ میلیون تومان وام پرداخت شد.

به گزارش مهر، مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر  با اعلام این مطلب اظهار کرد: به طور کلی ۲۱ ردیف وام و تسهیلات به دانشجویان از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اختصاص داده می‌شود که بخشی از این وام‌ها به دانشجویان دوره روزانه و بخشی نیز به دانشجویان شهریه‌پرداز تعلق می‌گیرد اما بطور کلی طیف گسترده‌تر دانشجویان دوره روزانه از وام‌های دانشجویی بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشجویان شهریه‌پرداز فقط دو نوع وام شهریه و وام عتبات از صندوق رفاه دانشجویان دریافت می‌کنند. در واقع صندوق رفاه دانشجویان وام عتبات را به همه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های کشور پرداخت می‌کند. چرا که این وام به دلیل بعد فرهنگی و مذهبی اهمیت قابل توجهی دارد و با پرداخت آن دانشجویانی که مایل به سفر به عتبات هستند اما توان مالی ندارند، بتوانند ازاین امکان بهره‌مند شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم همچنین وام‌های مسکن، ازدواج، ضروری، تحصیلی، استعدادهای درخشان، تغذیه و غیره را از جمله وام‌های اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان برشمرد و گفت: تا سال ۹۴ برخی وام‌های پرداختی این صندوق به دلیل برخی بی‌قانونی‌ها و بی‌توجهی به یکسری ملاحظات لازم، پرداخت نمی‌شد.  مثلا وام تحصیلی که در طول سال بیشترین جمعیت را پوشش می‌دهد تا مهرماه ۹۴ برای مقطع کاردانی تا دکتری به یک نحو پرداخت می‌شد و دانشجوی مجرد دوره دکتری مبلغ مشابه وام دانشجوی مجرد دوره کاردانی را دریافت می‌نمود.

مهندس یزدان‌مهر ادامه داد: در گذشته برای اختصاص وام تحصیلی نوع مقطع در میزان مبلغ اختصاصی تاثیر نداشت و فقط دانشجو بودن را ملاک پرداخت این وام قرار می‌دادند اما از مهر ۹۴ این روش تغییر کرد و تاثیر مقطع در مبلغ وام اعمال شد.

به گفته وی در حوزه متاهلین نیز وام‌های تخصیصی به این صورت بود که مبلغ پرداختی از سال جاری چشم‌گیرتر شد. مثلا دانشجوی متاهلی که سه فرزند داشت، مبلغ ۵۷۰ تومان در ماه وام دریافت می‌کرد اما در حال حاضر این مبلغ تا ۹۰۰ هزار تومان در ترم نیز افزایش یافته است که ما وام تحصیلی را هر ترم برای دانشجویان روزانه اختصاص می‌دهیم و هیچ متقاضی وجود ندارد که وام تحصیلی دریافت نکرده باشد. خوشبختانه پوشش ۱۰۰ درصدی متقاضیان انجام شده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال‌های ۹۴ و ۹۵ به جز وام شهریه در همه وام‌ها پوشش ۱۰۰ درصدی داشته‌ایم اما  به دلیل مشکلات در تخصیص اعتبارات نتوانستیم وام شهریه را پوشش دهیم علی‌رغم اینکه صندوق رفاه دانشجویان بخش عمده‌ای از اعتبارات وام شهریه را از منابع داخلی خود تامین کرده است.

پرداخت حدود ۲۱ میلیارد تومان اعتبار در زمینه وام های دانشجویان دکتری

مهندس یزدان‌مهر یادآور شد: در حوزه وام دانشجویان متاهل مقطع کارشناسی ارشد دکتری نیز وامی با عنوان ودیعه مسکن متاهلین در صندوق رفاه دانشجویان وجود دارد که این وام در سال ۹۴ برای دانشجویان دوره ارشد و دکتری که ساکن تهران بوده‌اند، ۷.۵ میلیون تومان بود. بر اساس تقسیم‌بندی‌هایی که انجام شد، میزان وام‌های متقاضیان تهران و شهرستان‌ها را متفاوت‌تر کردیم و در حال حاضر وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل دوره‌های فوق که ساکن تهران هستند، ۱۰ میلیون تومان در شرایط عادی وام دریافت می‌کنند اما درصورتی که دانشجویان دوره دکتری معدل بالای ۱۸ و دانشجویان دوره کارشناسی نیز معدل بالای ۱۷ داشته باشند، میزان وام دریافتی آنها تا ۱.۵ برابر افزایش یعنی به ۱۵ میلیون تومان می‌رسد و این مبلغ از مهر ۹۵ اجرایی شده و در حال حاضر حدود ۲۱ میلیارد تومان در این حوزه اعتبار پرداخت شده است.

مهندس یزدان‌مهر همچنین در خصوص انواع وام مسکن دانشجویی نیز گفت: در این حوزه دو نوع وام مسکن دانشجویی (اجاره‌ای ودیعه مسکن ویژه متاهلین) که وام مسکن اجاره‌ای به صورت ماهیانه به تمامی دانشجویان مجرد اختصاص داده می‌شود و این دانشجویان ماهیانه مبلغ ۲۵۰ هزار تومان و در کل مبلغ ۷۰۰ هزار تومان وام دریافت می‌کنند و مبلغ آن نیز برای تمامی دانشجویان یکسان است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: در حوزه وام ودیعه مسکن علاوه بر اینکه بحث اقامت دانشجو در کلانشهرها در نظر گرفته می‌شود، به مقطع تحصیلی دانشجویان نیز توجه می‌کنیم. مثلا وام ودیعه مسکن متاهلین از ۷.۵ میلیون تومان که در سال ۹۴ پرداخت می‌شد را تا ۱۰ میلیون و همچنین با در نظر گرفتن شرط معدل ۱۵ میلیون افزایش داده‌ایم و این وام در کلانشهرها از ۶ به ۸ میلیون و با در نظر گرفتن معدل دانشجو تا ۱۲ میلیون افزایش یافت. تقریبا وام ودیعه مسکن علاوه بر موضوع تاهل، جنبه تشویقی به تحصیلی دانشجویان را نیز مورد توجه قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر وام‌های فوق، وامی نیز با عنوان وام ضروری موارد خاص در صندوق رفاه دانشجویان وجود دارد که این وام برای دانشجویان مبتلا به بیماری‌های خاص در نظر گرفته می‌شود و مبلغ آن حدود ۳ میلیون تومان می‌باشد که پس از تایید مدارک پزشکی دانشجویان توسط دانشگاه‌ها پرداخت می‌شوند.

مهندس یزدان‌مهر در خصوص وام ضروری روشندلان نیز گفت: این وام به دانشجویان کم بینا یا نابینا پرداخت می‌شود اگرچه در گذشته نیز این وام در همه مقاطع با مبلغ یک میلیون تومان به دانشجویان پرداخت می‌شد اما در حال حاضر مبلغ آن برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی تا سقف ۲ میلیون تومان افزایش یافته است و این میزان برای دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی با افزایش ۲۰۰ درصدی به سه میلیون تومان رسید.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: وام ضروری عتبات عالیات نیز از طرف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم پرداخت می‌شود  دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند تا سقف ۷۰۰ هزار تومان از این وام‌ها استفاده کنند. در واقع عملکرد ما در نیم سال اول تحصیلی سال ۹۵ در مقایسه با نیم‌سال اول سال گذشت حدود ۵ هزار درصد افزایش یافته است به طوری که ما در نیم‌سال اول امسال یک میلیارد و ۳۸ میلیون تومان وام عتبات دانشجویی پرداخت کردیم و این مبلغ در سال گذشته ۱۹ میلیون تومان بود.

وی تاکید کرد: وام دیگر ضروری حوادث غیرمترقبه است که با توجه به بحران‌خیز بودن برخی از استان‌ها برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که اگر حوادث غیرمترقبه‌ای برای دانشجویی پیش بیاید، وامی با سقف ۲ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

مهندس یزدان مهر همچنین تاکید کرد: در حوزه خرید کتب تخصصی نیز وامی تا سقف ۸۰۰ هزار تومان به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پردخت می‌شود که این میزان در سال گذشته ۵۰۰ هزار تومان بود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خصوص وام ضروری دانشجویان معلول نیز گفت: این وام تا سقف ۶۰۰ هزار تومان برای دانشجویان معلول پرداخت می‌شود همچنین علاوه بر آن وامی نیز برای دانشجویان مبتکر پرداخت می‌کنیم که مبلغ این وام تا سال ۹۴ یک میلیون تومان بود که این میزان برای سال جاری تا ۲ میلیون تومان نیز افزایش یافت.

وی وام ضروری خرید لوازم کمک‌آموزشی را از پرطرفدارترین وام‌های ضروری عنوان کرد و گفت: این وام مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به دانشجویان پرداخت می‌شود و خوشبختانه توانسته‌ایم مبلغ آن را تا صد در صد متقاضیان پوشش بدهیم.

مهندس یزدان‌مهر افزود: در حوزه وام تحصیلات استعداد درخشان به دلیل برخی ضعف‌های قانونی این نوع وام برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری پرداخت نمی‌شود و فقط دانشجویان دوره کارشناسی با در نظر گرفتن رتبه کنکور از آن بهره‌مند بودند اما از سال ۹۵ تمامی دانشجویان می‌توانند از این نوع وام نیز بهره‌مند شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در حوزه وام ودیعه مسکن در نیم سال اول سال ۹۴ مبلغ ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان وام به ۲۴۳۱ دانشجو پرداخت شده اما در نیم سال اول سال ۹۵ این میزان به ۳۱۵۱ نفر تا مبلغ ۲۲ میلیارد تومان افزایش داشت. به طور در این حوزه رشد ۷۵ درصدی پرداخت وام‌ها را داشته‌ایم.

وی از رشد ۱۵ در صدی پرداخت وام تحصیلی به دانشجویان نیز خبر داد و تاکید کرد: در نیم سال تحصیلی ۹۴، ۲۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان وام تحصیلی به دانشجویان پرداخت شد که این مبلغ در نیم سال جاری به ۳۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

مهندس یزدان‌مهر  وام ویژه دکتری را یکی از وام‌های مهم صندوق رفاه دانشجویان دانست و گفت:در گذشته به دانشجویان دوره دکتری دو نوع وام با مبلغ ۵۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شد یعنی دانشجویانی که پایان‌نامه عادی داشتند، ماهیانه ۵۰۰ هزار و دانشجویانی که پایان‌نامه آنها کاربردی بود، ۶۰۰ هزار تومان وام ویژه دریافت می‌کردند که این مبلغ در نیم‌سال اول تحصیلی سال ۹۴ به ۷۰۰۰ متقاضی پرداخت شد اما در سال جاری این مبالغ از ۵۰۰ به ۶۰۰ و از ۶۰۰ به ۷۵۰ هزار تومان به طور ماهیانه افزایش داده‌ایم.

به گفته رئیس صندوق رفاه دانشجویان کار دیگری که در حوزه وام ویژه دانشجویان دکتری در سال جاری انجام شد، این است که این وام به همه دانشجویان دکتری تعلق گرفت چرا که تا سال ۹۴ فقط دانشجویانی که آزمون جامع را می‌گذراندند، می‌توانستند از این وام دریافت کنند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با ایسنا با اشاره به افزایش ۱۲۰ درصدی پرداخت وام ویژه دکتری گفت: در نیم سال اول تحصیلی ۹۵، ۱۲ هزار و ۲۸۱ نفر حدود ۲۴ میلیارد تومان وام ویژه دکتری دریافت کردند که خوشبختانه این میزان نشان از افزایش ۱۲۰ درصدی پرداخت‌ها را دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.