سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵

به همت انجمن علمی دانشجویان پزشکی،

کمپین مقابله با مقاومت های آنتی بیوتیکی در شهرستان فسا برگزار شد

انجمن علمی پزشکی فسا

"سرپرست کمپین مقابله با مقاومت های آنتی بیوتیکی دانشگاه علوم پزشکی فسا" گفت: با توجه به اینکه مقاومت آنتی بیوتیکی به یکی از بزرگ ترین معضلات جهانی در زمینه سلامت عمومی مبدل شده است، داروهای ضد میکروبی منابع ارزشمندی هستند که همه روزه در سراسر جهان برای درمان عفونت در انسان و حیوانات استفاده می شود و هر ساله جان میلیون ها نفر در ایران و جهان را از مرگ نجات خواهند داد.

به گزارش مفدا فسا، "نجمه علینقی" سرپرست کمپین مقابله با مقاومت های آنتی بیوتیکی و عضو شورای مرکزی انجمن علمی دانشجویی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن اعلام این خبر افزود: با ظهور سویه های مقاوم(به دلیل استفاده نادرست و یا استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها) به داروهای ضد میکروبی، اثربخشی این منابع ارزشمند، سلامت جامعه و اقتصاد کشورها با تهدید مواجه شده است بطوریکه مقاومت میکروبی به یکی از پر اهمیت ترین مسائل بهداشت عمومی از منظر سازمان جهانی بهداشت تبدیل شده است.

علینقی ادامه داد: مقاومت میکروبی یک تهدید جهانی است و شواهد موجود نشان میدهد که ایران نیز از مخاطرات مربوط به مقاومت میکرواورگانیسم ها مصون نیست.

سرپرست کمپین مقابله با مقاومت های آنتی بیوتیکی اظهار داشت: در ایران مصرف آنتی بیوتیک ۱۶ برابر مصرف جهانی است که اقدامات مهمی را می طلبد. نتایج حاصل از مطالعات مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای اتحادیه اروپا ۱ در سال ،۲۰۰۹ نشان داد که سالانه عفونتهای باکتریایی مقاوم به داروهای ضدمیکروبی به تنهایی مسئول  ۲۵ هزار مرگ و میر در اروپا بوده است.

وی با اشاره به این اصل که مقاومت میکروبی از مشکلات مهم بخش بهداشت و درمان است، اذعان داشت: مقاومت میکروبی در کشورهای در حال توسعه بیشتر مشهود است و علاوه بر مرگهای قابل اجتناب، هزینه های بهداشت و درمان و ضرر و زیان بهره وری در این کشورها حداقل ۱.۵ میلیارد یورو و هزینه تحمیل شده به سیستم بهداشتی در ایالات متحده امریکا بین  ۲۱ تا  ۳۴ میلیارد دلار برآورد شده است.

علینقی در ادامه ابراز داشت: با توجه به روند روبه رشد مقاومت ضدمیکروبی، مسلم است که امروزه خسارتهای ناشی از آن به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. از همین رو کمپین مقابله با مقاومت های آنتی بیوتیکی در دانشگاه، مدارس و مصلای نماز جمعه با اهداف ویژه بر پا شد.

وی ضمن اشاره به اهداف این طرح گفت: از جمله اهداف این کمپین می توان به افزایش آگاهی عمومی و ترویج آموزش و پرورش گروه های حرفه ای مرتبط، جلوگیری از گسترش میکرواورگانیسم های مقاوم به داروهای ضد میکروبی با اجرای برنامه های مناسب پیشگیری، ترویج استفاده مناسب از داروهای ضد میکروبی در حوزه مراقبت های بهداشتی درمانی و آگاه سازی و حساس سازی دانشگاهیان نسبت به موضوع مقاومت آنتی بیوتیکی اشاره کرد.

لازم به ذکر است، پروژه مقاومت آنتی بیوتیکی با هدف آگاه سازی و حساس سازی دانشگاهیان، به شکل یک کمپین مجازی برگزار شد. همچنین کارگاهی ۳ ساعته برای دانشجویان جهت آشنایی با روند برگزاری کمپین و آشنایی با مباحث مقاومت آنتی بیوتیکی به منظور آمادگی و اطلاع رسانی تشکیل شد و مهارت های برقراری ارتباط به منظور ارتقای اهداف این طرح به دانشجویان آموزش داده شد.

هم چنین، کمپین حضوری نیز در مصلای نماز جمعه شهرستان فسا، بیمارستان حضرت  ولی عصر(عج)، دانشگاه علوم پزشکی فسا و مدارس تیزهوشان  پسرانه فلاحی و نمونه دولتی دخترانه پویش برگزار شد.

گفتنی است در این طرح علی رنجبر، احسان صفری، امیرحسین قانعی، امیرحسین قاید فسایی، هادی دهقانی، ارسلان آبیار، وحید ملک حسینی، نجمه علینقی، فاطمه فرج زاده، مرضیه اسلام زاده، مهسا شفیعی، لیلا ثاقب رای، مریم انصاری و نیلوفر لیمویی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا حضور داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.