پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵

در دیدار شرکت‌کنندگان طرح تربیت دانشجومعلم قرآن کریم؛

آیت‌الله مکارم شیرازی: پزشکان مانوس با قرآن سلامت جسم و روح را با هم پیوند می‌زنند

دیدار دانشجویان با آیت الله مکارم شیرازی

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار شرکت کنندگان طرح دانشجومعلم قرآن کریم وزارت بهداشت، با تاکید بر ضرورت انس هر چه بیشتر جامعه پزشکی با آموزه‌های قرآن کریم، گفت: اینکه پزشکان ما قرآنی شوند آثار بسیاری برای جامعه دارد زیرا می توانند سلامت روح و جسم را با هم پیوند بزنند؛ تا زمانی که قرآن را پیشوای خود قراردهیم سربلند و سعادت مند هستیم، ولی روزی سقوط می کنیم که قرآن را کنار بگذاریم.

به گزارش مفدا، جمعی از شرکت‌کنندگان در دومین و سومین دوره طرح تربیت دانشجومعلم قرآن کریم وزارت بهداشت به همراه تعدادی از دانشجویان حافظ قرآن مجید دانشگاه علوم پزشکی قم، ۲۷ بهمن‌ماه در مدرسه علمیه امام سجاد(ع) با آیت‌الله مکارم شیرازی دیدار کردند.

قرآن راه های سلامت در دین و اخلاق و روح و جسم و جامعه را نشان می دهد

در این برنامه که با تلاوت زیبای آیاتی از قرآن کریم توسط یکی از دانشجویان آغاز شد، آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه شناخت حقیقی قرآن با مطالعه و بازگشت به قرآن حاصل می شود، گفت: خداوند در قرآن بیان کرده است که قرآن راه های سلامت در دین و اخلاق و روح و جسم و جامعه را نشان می دهد و در مرتبه بعد، انسان را از ظلمات و تاریکی های جهل و فساد اخلاق و افکار خارج عمی سازد و به سوی نور هدایت دعوت می کند. در آیات و روایات خداوند، پیامبر، ایمان، علم و قرآن به عنوان نور معرفی شده اند؛ باید ببینیم که نور در عالم آفرینش و طبیعت، چه منزلتی دارد؛ پس از آن باید به شناخت قرآن برسیم. نکته اول این است که نور، بالاترین سرعت را در جهان آفرینش دارد؛ اگر کسی بتواند سرعت نور را پیدا کند می تواند ۷ بار دور زمین را در یک چشم به هم زدن طی کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه، نور، پربرکت ترین اشیاء است؛ زیرا اگر نور آفتاب نباشد هیچ انسان و حیوانی و نباتی زنده نمی ماند؛ نور، رمز حیات است، خاطرنشان کرد: نور زیباترین عنصر خلقت است و تمام زیبایی ها نیز زیبایی خود را از نور دارند و تمام رنگ ها نیز برگرفته از نور آفتاب هستند. حیات معنوی و زیبایی ها و زایل شدن رذایل اخلاقی مزاحم در سایه نور قرآن است؛ این تشبیه قرآنی در خصوص نور و قرآن می تواند این آثار را به ما نشان دهد. اگر نور قرآن گرفته شود انواع بدبختی ها به جان بشر می افتد؛ بزرگترین توفیق بشر آن است که در خدمت قرآن باشد و در خدمت قرآن بودن توفیقی نیست که به هر کسی بدهند.

حفظ قرآن مقدمه فهم و عمل قرآنی است

وی خاطرنشان کرد: انس با قرآن تمام زندگی بشر را تحت تاثیر قرار می دهد؛ در این عرصه باید به چند نکته توجه کرد که حفظ قرآن مقدمه فهم و عمل قرآنی است؛ همه این عناصر، قطعا مقدمه ای برای عمل است زیرا تا به قرآن عمل نکنیم به جایی نمی رسیم. گاهی اوقات عمل به یک آیه فرد یا جامعه و ملتی را نجات می دهد که این مسایل در تاریخ کاملا قابل رویت است. انتظار مردم از قرآنیان، با انتظاری که از دیگران دارند متفاوت است؛ اگر کار خلافی از قرآنیان ببینند قطعا کل جامعه قرآنی را خطاب قرار می دهد. ادب و اخلاق و نظم و برخورد متواضعانه با زیردستان و ادب و متانت با افراد بالادست و تلاش فراگیر از جمله این خلقیات قرآنی است. اینکه پزشکان ما قرآنی شوند آثار بسیاری برای جامعه دارد زیرا می توانند سلامت روح و جسم را با هم پیوند بزنند؛ تا زمانی که قرآن را پیشوای خود قراردهیم سربلند و سعادت مند هستیم ولی روزی سقوط می کنیم که قرآن را کنار بگذاریم.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان گفت: آتش زدن قرآن منحصر به سوزاندن مصحف نیست، بلکه دشمنان دین می خواهند احکام و حقایق قرآن را بسوزانند؛ ویران کردن کعبه به ویرانی ظاهری نیست بلکه آنها می خواهند روح عبادت در کعبه و حج را تغییر دهند.

برای نهادینه شدن فرهنگ قرآنی تلاش می کنیم/ گسترش حفظ قرآن کریم در میان دانشجویان

دکتر ابوالفضل ایرانی‌خواه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در بخشی از این نشست صمیمانه، با تشریح برنامه‌های فرهنگی و قرآنی دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: هدف عمده فعالیت های قرآنی این است که رفتار قرآنی بیش از پیش گسترش یافته و نهادینه شود. دانشگاه علوم پزشکی قم در این دو دوره میزبان فرهیختگان قرآنی دانشگاه های علوم پزشکی از سراسر کشور بود و به تبع این مساله و در کنار سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برنامه های ویژه‌ای در زمینه قرآن و عترت تدارک دید و طرح  قرآنی«نسیم اندیشه» از جمله برنامه های این دانشگاه است که به عنوان الگو به سایر دانشگاه های علوم پزشکی نیز تعمیم یافت.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرآنی باید گسترده‌تر شود، گفت: آنچه انتظار می رود این است که فرهنگ قرآنی در سراسر کشور نهادینه شود. امیدواریم فعالان عرصه قرآنی الگوی رفتار قرآنی در سطح جامعه باشند؛ قرآنی شدن در حرفه پزشکی و درمانی قطعا نتایج پرباری را به جامعه خواهد رساند که پزشکان اهتمام جدی به این امر دارند. در دو سال اخیر جهش چشمگیری در عرصه خدمت‌رسانی سلامت صورت گرفته است و به همین شکل در عرصه فعالیت‌های قرآنی نیز روز به روز فعالیت های قرآنی در این وزارتخانه رو به رشد است. تا کنون ۳۰ هزار نفر از کارکنان، دانشجویان و استادان در مسابقات قرآن امسال ثبت‌نام کرده‌اند که شاهد رشد ۲۰ درصدی در این زمینه هستیم.

وی گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت حفظ قرآن و رسیدن به آمار ۱۰ میلیون حافظ قرآن، این نگاه در وزارت بهداشت کاملا جدی دنبال می شود و طرح حفظ قرآن کریم در دانشگاه علوم پزشکی قم نیز انجام شد و ۱۲۶ نفر از دانشجویان حافظ یک جز از قرآن شدند.۱۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در طرح حفظ قرآن کریم شرکت کردند که قطعا این روحیه قرآنی باعث شکوفایی آنها می شود؛ ۱۱۲ نفر از کارکنان علوم پزشکی نیز حافظ بخشی از قرآن شدند و در این طرح، خانواده های جامعه علوم پزشکی قم نیز مشارکت کرده اند.