چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۶

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و فعال امور خیریه مطرح کرد:

فعالیت‌های خیریه با هدف مهرورزی و ترویج مهربانی انجام می‌شود/ کار خیر در نهاد و فطرت همه انسان‌ها وجود دارد

محمد اکبری

محمد اکبری فعال امور خیریه و مسئول خیریه سی‌پی‌آر مهرورزی معتقد است فعالیت‌های خیریه با هدف مهرورزی و ترویج مهربانی صورت می‌گیرد و این امور ریشه در نهاد و فطرت همه انسان‌ها دارد.

به گزارش مفدا،  یکی از گروهای دانشجویی فعال در امور خیریه که توانسته است در موارد بسیاری در جهت امور خیریه و جذب حداکثری دانشجویان برای فعالیت در امور خیریه موفق باشد گروه خیریهCPR است .  این گروه دانشجویی در اموری چون جمع‌آوری کمک های مالی به منظور کمک به بیماران نیازمند،  اطعام ایتام، جمع اوری مواد غذایی مورد نیاز افراد بی بضاعت، جذب دانشجویان در فعالیت‌های خیریه ‏، گسترش فعالیت‌های خیریه ، آموزش اخلاق حرفه ای و اخلاق پزشکی و ترویج ازدواج آسان فعالیت داشته‌ است.

به دلیل فعالیت‌های موثر این کانون خیریه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مصاحبه‌ای با محمد اکبری دانشجوی رشته پرتوشناسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مسئول کانون خیریه CPR انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

فعالیت‌های خیریه و عام المنفعه را از چه سنی و به برای نیل به چه هدفی آغاز کردید؟

فعالیت های خیریه را از ابتدا با هدف احیای مهرورزی و مهربانی نسبت به قشر ضعیف شهر و استان خودم زاهدان شروع کرده‌ام و هدفم در این مورد بیشتر ترویج فرهنگ کار خیر بوده است. البته باید عرض کنم که نه تنها من بلکه اساسا با توجه به بافت فرهنگی این منطقه و توجهی که از گذشته به اجتماعات مردمی تحت پوشش آیین‌های مذهبی ( مثلا عزاداری محرم ) بوده ، غالب افراد جامعه از سن پایین به گونه‌ای با کار خیر آشنایی دارند. همینطور که می‌دانید در منطقه ی سیستان در روزهای تاسوعا و عاشورا نقطه تمرکز  حجم اصلی کمک های مردم به نیازمندان است که این روش و منش مردم به شکل یک رسم در آمده است.

نحوه ورود به فعالیت‌های خیریه در دوران دانشجویی‌تان چگونه بود؟

توسط دوستان وارد امور خیریه شدیم و این موضوع را در زندگی خود یک اصل قرار دادیم که در کار خیریه فعالیت کنیم. فعالیت های خیریه را به صورت رسمی از سال دوم دانشگاه با همفکری عده‌ای از دوستان با پخش بسته‌های مواد غذایی بین خانواده‌های بی بضاعت اما آبرومند و شریف شروع کردیم و هدفمان نیز این بود که به این خانواده‌های نیازمند در عین حفظ حرمت و کرامت کمک شود و باری از روی دوش سرپرست خانواده‌هایشان برداشته شود. سپس به فکر تشکیل کانون خیریه افتادیم که به خاطر مسائل مالی در کانون خیریه با سختی‌های زیادی روبرو شدیم تا در نهایت توانستیم اساسنامه را بنویسیم و تائید کنیم.

با توجه به اینکه شما مسئول کانون خیریه CPR  هستید کمی از فعالیت های عالم المنفعه و خیریه ای که در دوران دانشجویی به همراه این کانون خیریه انجام داده‌اید، بفرمائید.

در فعالیت‌های خیریه تلاش داریم مشکلات مختلفی را پوشش دهیم، نمونه‌ای از فعالیت‌های ما شامل برگزاری بازارچه خیریه به نفع بیماران نیازمند، غربالگری دندان، چشم، گوش و تغذیه کودکان بی سرپرست، کودکان بد سرپرست، کودکان کار و راه اندازی اتاق بازی CPR مهرورزی در بخش هماتولوژی اطفال بیمارستان امام علی (ع) با هدف شادسازی و قصه خوانی کودکان بخش هماتولوژی، چاپ نشریه مهرورزی و پخش در سطح دانشگاه و خارج از دانشگاه، پخش بسته های بهداشتی در مدارس مناطق محروم، برگزاری مراسم افطار در ماه رمضان با حضور ایتام، برگزاری طرح جمع اوری لباس به نفع نیازمندان سطح شهر و برگزاری جشن ازدواج دانشجویی با هدف ترویج ازدواج آسان است.

با توجه به اینکه فعالیت های خیریه جزء موارد غیرمرتبط با درس و دانشگاه است و از سویی هیچ انتفاع شخصی در آن وجود ندارد، چه انگیزه ای باعث می شود شما همچنان این فعالیت را انجام دهید؟ آیا به درستان لطمه وارد نمی شود؟

روحیه نوع دوستی و قدم برداشتن برای ملت محروم و مظلوم شهر و استانم و همچنین همراهی دانشجویان فعال با شعور بالا و درکی فهمیم که همیشه یار و یاور من بوده اند خود انگیزه‌ای مضاعف برایانجام کار خیریه به من می‌دهد.  به نظر من و البته بقیه دانشجویان فعالی که در امور خیریه همکاری می‌کنند پایه و اساس کار ما، نهادینه شدن فرهنگ خیریه در میان دانشجویان است. معتقدم فرهنگ خیرخواهی باید از ابتدای دانشجویی به دانشجویان یادآوری شود.

در انجام فعالیت‌های خیریه  مانعی بر سر راهتان وجود داشته است؟

به هرحال خاصیت کار خیریه این است که در نهاد و فطرت همه انسان‌ها وجود دارد و این باعث می‌شود که مختص به جناح و دیدگاه‌های خاص سیاسی، اجتماعی نباشد، بلکه همگان خواهان شرکت و حضور در امور خیر هستند. همین مورد باعث می‌شود تا گره‌های که ممکن است در راه وجود داشته باشد برطرف شود.

نحوه حمایت دانشگاه و وزارت‌خانه از فعالیت‌هایتان چگونه است و آیا  در این زمینه قائل به حمایت از سوی نهادهای دیگر هستید یا فعالیت‌هایتان تماما شخصی است؟

خدارا شاکریم که ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر میری همیشه الطاف خود را نثار کانون خیریه داشته و حمایت های خود را خالصانه از ما اعلام داشته و یاور ما بوده اند.

معاونت فرهنگی دانشگاه در تمامی طرح ها حمایت کامل خود را از ما اعلام کرده و در به انجام رسیدن امور همیشه یاور ما بوده است و همچنین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری که با مساعدت و صعه‌ی صدر بر طرح‌های خیریه نظارت داشته و مارا راهنمایی کرده‌اند.

کانون خیریه ی سی پی آر هیچ گونه وابستگی به بیرون از دانشگاه ندارد بلکه تماما هزینه فعالیت‌ها به صورت دانشگاهی داوطلبانه توسط دانشجویان و اساتید تامین می‌شود.

تنها مشکلی که وجود دارد، نبود یک سازمان منسجم کشوری برای پیش بردن حرکات این چنینی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است، البته مجمع کانون‌های خیریه برای همدلی بیشتر این کانون‌ها شکل گرفته و این حرکت مثبتی است با این حال هنوز نیاز به هدایت و برنامه ریزی مشخص برای هماهنگی بیشتر کانون ها وجود دارد.  حداقل توقع ما این است که مجمع کشوری محیطی برای برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و فرا دانشگاهی باشد. لازم است مسئولین اهمیت بیشتری برای این مساله قائل باشند در حال حاضر  اگر فعالیتی انجام می گیرد حاصل ذهن پویا و اراده قوی و بدون چشم داشت دانشجویان در امور خیریه است.

با توجه به اینکه شما مسئول کانون cpr  هستید از فعالیت‌های این کانون برایمان توضیحی دهید و بفرمایید نام سی پی ار به چه دلیل استفاده شده است؟

همانطور که می‌دانید  CPR به معنای احیا و زنده کردن است. وقتی ما دور هم جمع شدیم نظرات همدیگر را شنیدیم متوجه شدیم حلقه فداکاری و گذشت و مهرورزی در خانواده علوم پزشکی در حال  کمرنگ شدن است و اگر این رویه ادامه پیدا کند چه بسا نتایج خطرناک و زیان باری متوجه جامعه علوم پزشکی و بیماران محترم باشد از این رو تصمیم به احیای مهرورزی نه تنها در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بلکه در کل جامعه علوم پزشکی گرفتیم.

به نظر شما انجام امور خیریه چه تاثیری می‌تواند در روحیه دانشجویان و مردم جامعه داشته باشد؟

به‌ هرحال زمانی که دانشجو با امور خیریه آشنا شود و در این راه گام بردارد، از نزدیک و به طور میدانی با مشکلات و درد و رنج‌های مردم خویش ارتباط برقرار کرده و بیش از پیش برای رفع مشکلات آن‌ها سعی و تلاش می‌کند. علاوه بر این، در آینده نه چندان دور که بر بالین بیمار خود می‌رود، با همان روحیه ی خیرخواهی که در جوانی در او نهادینه شده مشکل و درد بیمار خویش را بررسی کرده و دیگر وابستگی چندانی به تعلقات دنیایی و مادی نخواهد داشت.

 درست است ک هدف کانون خیریه یاری رساندن به قشر ضعیف جامعه است ولی حقیقتا معتقدم ما انسان‌ها اول روح خودمان به این فعالیت‌ها نیاز دارد و باعث پاک شدن قلب و روح خود انسان می‌شود و در درجه بعدی نفع کار به قشر نیازمند می‌رسد.  کانون خیریه تنها کانونیست که تمام اقشار دانشجویی به صورت داوطلبانه حاضر به شرکت در امور این کانون هستند و مطمئنا وجود مباحث و فعالیت‌های خیریه در زندگی دانشجویی و جامعه باعث برانگیخته شدن حسی جز اهداف مادی در این قشر می‌شود.

با توجه به راه اندازی پایگاه‌های اطلاع رسانی مفدا نظر شما در مورد این وب سایت و ارزیابی شما چیست؟

مفدا یک ایده خوب برای اطلاع رسانی و همدلی بیشتر قشر جامعه علوم پزشکی است  و حتی باعث ایجاد انگیزه انجام امور مثبت در میان دانشگاهیان شده است. خود من از طریق گزارش‌های منتشر شده در وب سایت مفدا ایده‌های بسیار خوبی از کل کشور برای کانون خیریه به دست آورده‌ام.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.