سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱

جعفریان عنوان کرد:

شرط تدوین سوگندنامه قرآنی پزشکی

قرآن

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به امکان تدوین سوگندنامه پزشکی بر اساس آیات قرآن این کار را به شرط حفظ موضوعیت اخلاق پزشکی و استنادات قرآنی سودمند دانست.

به گزارش مفدا به نقل از ایکنا، علی جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ایده تدوین سوگندنامه پزشکی بر اساس قرآن کریم اظهار کرد: در حال حاضر هم این سوگندنامه منافاتی با قرآن و معارف دینی ندارد.

وی افزود: سوگندنامه‌ای که وجود دارد ارزش‌های دینی نیز در آن برجسته بوده و آن چیزی که پزشکان ما به عنوان سوگندنامه امضا می‌کنند به‌نوعی ارزش‌های آن ارزش‌های دینی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر بتوان این ارزش‌ها را با آیات قرآن مستند کرد علاوه بر این که این کار ممکن است، می‌تواند در حوزه اخلاق و تعهدات پزشکی هم بسیار سودمند باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: سوگندنامه پزشکی بر اساس آیات قرآن زمانی می‌تواند انجام پذیرد که موضوعیت پزشکی و اخلاقی همزمان با استنادات قرآنی آن حفظ شود.

فوق تخصص کبد و بیماری‌های گوارش بیمارستان امام خمینی یادآور شد: سوگندنامه پزشکی یک امر عمومی است که تمامی افراد وقتی فارغ التحصیل می‌شوند خود را به آن متعهد می‌دانند و در واقع نوعی ارزش اخلاقی است که از نظر من عمده جامعه پزشکی در سراسر جهان خود را به آن متعهد می‌دانند.

وی افزود: هر رشته دیگری ممکن است که در آن خطا وجود داشته باشد اما خطای عامدانه و آگاهانه خلاف سوگندنامه پزشکی نادر است.

جعفریان بیان کرد: اگر سوگندنامه پزشکی به‌نوعی سوگند به همان متن مقدس دینی باشد که برای ما قرآن است مطمئنا تعهد بیشتر و اخلاقی بیشتر و درصد خطای آگاهانه نیز کمتر می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.