سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳

دیدار مجموعه فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با نماینده ولی فقیه در استان

دیدار مجموعه فرهنگی با امام جمعه بوشهر

مسؤولان و کارشناسان فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با آیت اله صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در این استان و امام جمعه بوشهر دیدار کردند.

 به گزارش مفدا بوشهر، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر در این نشست گفت: روح حاکم بر حکومت اسلامی و جوهره اساسی نظام اسلامی ما فرهنگ است و باید توجه ویژه ای به این حوزه شود.

 آیت اله غلامعلی صفایی بوشهری افزود: دانشگاه‌های ما در پرتو نظام مقدس جمهوری اسلامی دراندیشه تمدن اسلامی هستند و تفاوت جوهری دانشگاه‌های ایران با دیگر دانشگاه‌های جهان این است که دانشگاه‌های ما به سمت تحقق تمدن اسلامی گام برمی‌دارند.

 وی با بیان اینکه تمدن اسلامی شاخصه‌هایی دارد اظهار داشت: دانش بنیانی، عدالت‌محوری، شایسته‌سالاری، توجه ویژه به مردم سالاری دینی، پیشرفت جامع و انقلابی بودن از جمله شاخصه‌های تمدن اسلامی و حاکمیت دینی و فرهنگی است.

امام جمعه بوشهر افزود: گستره تمدن اسلامی نه تنها در حوزه سرزمینی است بلکه کمال و کرامت انسانی، هم در بُعد شخصیتی و هم در بُعد اجتماعی را در بر می‌گیرد و دیگر امور زیر مجموعه فرهنگ است.

اگر فرهنگ نباشد ابتذال فراگیر می‌شود

 وی با بیان اینکه فرهنگ، جوهره شخصیت انسان را می سازد گفت: انسان فرزند اندیشه و فرهنگ است و همان گونه عمل می‌کند که فرهنگ اوشکل گرفته، به همین دلیل اگر فرهنگ نباشد ابتذال فراگیر می‌شود.

 نماینده ولی فقیه در استان افزود: اولین عملیاتی که برای انحراف انسان صورت گرفت توسط ابلیس و از طریق اغوای فرهنگی بود و دشمنان نیز در پروژه جامعه شناسی و روانشناسی تهاجم، تشخیص داده‌اند که اگر بخواهند جامعه‌ای را به انحطاط بکشانند باید از طریق فرهنگ وارد شوند.

 آیت اله صفایی بوشهری خاطرنشان کرد: در طول تاریخ اغلب انحطاط‌ها و سقوط‌ها منبعث از یک عملیات فرهنگی بوده و اغلب صعودها و پیشرفت‌ها نیز منشأ فرهنگی قوی و مستحکم دارد.

وی افزود: ابرقدرت‌های رسانه‌ای جهان، با استفاده از ابزارهای نوین و الکترونیک تیرهای تهاجم خود را به طور نرم و پنهان و بدون ایجاد حساسیت و برخورد اندیشه ای به هدف شلیک می‌کنند و انسان ها را بر قطاری سوار می‌کنند که آخرین ایستگاه آن دگردیسی فکری است.

 تهاجم فرهنگی تنها مخصوص کشور ما نیست بلکه یک تهاجم جهانی فرهنگی است

رییس شورای فرهنگی عمومی استان بوشهر اظهار داشت: کار فرهنگی کار ریشه‌ای و اساسی است که جوهره انقلاب ما را تشکیل می‌دهد و دشمنان آن را هدف گرفته‌اند؛ به همین دلیل مقام معظم رهبری بحث تهاجم و شبیخون فرهنگی را مطرح کردند و این تهاجم تنها مخصوص کشور ما نیست بلکه یک تهاجم جهانی فرهنگی است.

 آیت اله صفایی افزود: اگر دنیای غرب بخواهد با انقلاب ما مواجهه کند باید از طریق فرهنگ وارد شود زیرا اگر فرهنگ ما بر فرهنگ غرب پیروز شود نظام غرب فروخواهد پاشید و اگر فرهنگ دینی و انقلابی شکست بخورد، فاجعه بزرگی روی خواهد داد.

 وی بیان داشت: اگر انقلابی نباشیم و انقلابی عمل نکنیم ما را از بین خواهند برد و قرآن کریم استکبارستیزی را مقدم بر ایمان به خدا دانسته است.

نیروهای فرهنگی،  بشدت جهادی عمل کنند

 نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد: نیروهای فرهنگی باید در حوزه کاری خود بشدت جهادی عمل کنند و با برنامه‌ریزی و بومی سازی کارهای فرهنگی، با تکریم و همدلی و محبت، اقشار مختلف جامعه را تحت پوشش قرار دهند.

 وی گفت: باید سند دفاع فرهنگی تدوین شود و در این امر از ایده‌ها و نظرات دانشجویان استفاده شود.

 آیت‌الله صفایی بوشهری در بخش پایانی سخنان خود به متولیان فرهنگی دانشگاه توصیه کرد: به‌ ترویج اقامه نماز، برپایی دعا به اشکال زیبا و جذاب، اجرای برنامه‌های فرهنگی و ادبی مانند شعر و تئاتر به ویژه پرداختن به ورزش اهمیت دهند و خط قرمزهای  مقام معظم رهبری در مسایل فرهنگی را در نظر بگیرند.

یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی، فراهم شدن زمینه‌های فرهنگی و دینی در دانشگاه‌هاست

 در ابتدای این دیدار مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، در سخنان کوتاهی با برشمردن گزیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مجموعه فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در کنار روحانیانی که در دانشگاه فعالیت می‌کنند، مجموعه‌ای دلسوز و پرکارهستند که انصافاً درعرصه‌های قرآنی، فرهنگی و دانشجویی قدم‌های مؤثری برداشته اند.

 حجت الاسلام عباس دشتی افزود: یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی، فراهم شدن زمینه‌های فرهنگی و دینی در دانشگاه‌هاست که به برکت انقلاب، توجه وعنایت خاصی از ناحیه دانشجویان به مفاهیم دینی و قرآنی و فرهنگی شده است.

 ‌وی گفت: شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و معاونت دانشجویی فرهنگی، بسترهای خوبی برای بروز استعدادهای فرهنگی و هنری دانشجویان فراهم کرده است که روز به روز گرایش به مباحث و مفاهیم دینی در دانشگاه بیشتر می‌شود و دانشجویان با تشکیل کانون‌ها و تشکل‌های گوناگون، در زمینه های فرهنگی و هنری فعالیت می‌کنند.

 در این نشست قائم مقام رییس دانشگاه، معاون دانشجویی فرهنگی، مدیر روابط عمومی دانشگاه، مدیران معاونت دانشجویی فرهنگی و مسئولان و فعّالان تشکل ها و کانون های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر حضور داشتند.

انتهای پیام. س/ ر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.