یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳

«بهبود شرایط جسمی و روحی دانشجویان»، از وظایف اصلی وزارت بهداشت است

فنی المپیاد

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در جلسه کمیته فنی پنجمین المپیاد ورزشهای همگانی دانشجویان علوم پزشکی کشور، «بهبود شرایط جسمی و روحی دانشجویان علوم پزشکی کشور» را از وظایف اصلی وزارت بهداشت دانست و تصریح کرد: در وزارت بهداشت هدف اصلی ما از پرداختن به مقوله ورزش «حفظ سلامت جسمی و روحی دانشجویان» است و بر این اساس راهبرد ما توسعه ورزش‌های همگانی بین نسل جوان دانشجو است.

به گزارش مفدا، جلسه کمیته فنی پنجمین المپیاد ورزشهای همگانی دانشجویان علوم پزشکی کشور روز یکشنبه ۲۶ آبان در محل سالن جلسات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه مدیر کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس اداره ورزش‌های همگانی این معاونت، مسؤولان فنی پنجمین المپیاد ورزشهای همگانی وزارت بهداشت، کارشناسان ستادی وزارت بهداشت و مسؤولان فنی رشته‌های طناب کشی، فوتبال روی میز، فریزبی، دارت، طناب زنی، آمادگی جسمانی، روبیک و داژبال حضور داشتند.

در این جلسه مباحثی در خصوص مقررات فنی، آیین نامه ها، نحوه برگزاری مسابقات و تعداد داوران پنجمین المپیاد ورزشهای همگانی وزارت بهداشت مطرح شد و حاضران نقطه نظرات خود را در این خصوص ارائه کردند.

رحمان خدابنده‌لو در این جلسه با اشاره به اهداف اصلی توسعه ورزش، گفت: هدف متولیان و بنیان‌گذاران ورزش، کسب رتبه اول و مدال طلا به هر قیمتی نبوده است بلکه هدف، ارتقاء روحی، روانی و شکوفا شدن استعدادهای روحی و جسمی انسان‌ها است و بعدها هدف سرگرمی و منافع مادی به این اهداف افزوده شده است؛ اما گاهی دیده می‌شود که هدف از مبادرت به امر ورزش تغییر کرده است.

وی با اشاره به شرایط حاکم بر فعالیت‌های ورزشی در سطح جهان، گفت: روح حاکم بر مهمترین بازی‌های ورزشی جهان نظیر المپیک، بازی جوانمردانه و توجه به «خصایص والای انسانی» در کنار «حفظ سلامتی» است، اما متاسفانه در همین بازی‌های جهانی پول‌هایی رد و بدل می‌شود و رشوه و شرط بندی دیده می‌شود که ورزش را از مسیر اصلی آن خارج کرده است.

وی افزود: در وزارت بهداشت نیز هدف اصلی ما از پرداختن به مقوله ورزش «حفظ تندرستی و سلامت جسمی و روحی دانشجویان علوم پزشکی» است و بر این اساس راهبرد ما توسعه ورزش‌های همگانی بین نسل جوان دانشجوی است.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به هدف اصلی سرمایه‌گذاری وزارت بهداشت بر روی ورزش‌های دانشگاهی، افزود: دانشجو در مقطع حساسی در اختیار ما قرار می‌گیرد و با شرایطی به دانشگاه وارد شده و با شرایطی از آن خارج می‌شود. تلاش ما این است که دانشجو با شرایط بهتری نسبت به قبل، از دانشگاه خارج شود و اگر توانایی بهبود شرایط را نداشته باشیم، تلاش می‌کنیم شرایط جسمی و روحی دانشجو بدتر از زمان ورود او به دانشگاه نباشد. بنابراین ورزش و افزایش تحرک بدنی ابزاری است که به کمک آن سلامت جسمی و روحی دانشجویان حفظ شده و بهبود پیدا می‌کند.

خدابنده‌لو تأکید کرد: دانشجویان علوم پزشکی سکان‌داران آینده سیستم بهداشت و درمان هستند و لازم است از لحاظ روحی و روانی در سلامت به سر ببرند تا بتوانند خدمات بهتری را در آینده به مردم ارائه کنند. اگر ورزش دانشجویی در این راه به ما کمک کند و در این راستا قرار گیرد قابل قبول است. تربیت قهرمان برای کسب مدال و رتبه، هدف ما نیست و در این راه، امید ما به ورزش‌های همگانی است. ورزش‌های همگانی جذابیت‌های خاص خود را دارند و اگر بتوانیم هنرمندانه این جذابیت‌ها را به دانشجویان نشان دهیم، قطعاً از این رشته‌های ورزشی استقبال می‌کنند.

وی ورزش‌های همگانی را در سطح دانشگاه موضوعی جدید دانست و گفت: ورزش‌های همگانی در دانشگاه‌ها جدید هستند، بنابراین برای گسترش این ورزش‌ها باید در عین رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی، سختی‌گیری‌ها را تعدیل کنیم و شرایط شرکت در این رشته‌ها را تسهیل کنیم تا شاهد استقبال بیشتری از سوی دانشجویان باشیم و دانشجویان به شرکت در این‌گونه ورزش‌ها ترغیب شوند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت تأکید کرد: تربیت قهرمان ملی و بین‌المللی خوب است اما هدف اصلی ما نیست. هدف ما گسترش ورزش و رساندن آن به جایگاه و رسالت اصلی خود است. ورزش باید به ما کمک کند تا بتوانیم انسان‌هایی با «سلامت روحی و روانی» بالاتر تربیت کنیم.

کوشکی رییس اداره ورزش‌های همگانی نیز در این جلسه گفت: لازم است آیین نامه‌ها و ضوابط برگزاری و شرکت در مسابقات با توجه به قوانین بین‌المللی ورزش‌های همگانی و در چارچوب ضوابط وزارت بهداشت تهیه و در سطح کیفی بالا ارائه شوند و باید متناسب با قوانین فدراسیون ورزش‌های همگانی و در چارچوب قوانین وزارت بهداشت تدوین شوند.


ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.