یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

مسؤول دبیرخانه دائم جشنواره بین‌المللی سیمرغ در گفت‌وگو با مفدا؛

افزایش کیفیت و رشد جایگاه جشنواره در بخش بین‌الملل چشمگیر است

پورفاضلی

محمدحسین پورفاضلی‌نژاد؛ مسؤول دبیرخانه دائم جشنواره بین‌المللی سیمرغ با اشاره به این که "کمیت معیار ما نیست" گفت: اگر چه در این دوره از جشنواره با افزایش استقبال از سوی دانشگاهیان مواجه شده‌ایم اما کیفیت دهمین دوره از جشنواره بین‌المللی سیمرغ، نسبت به دوره‌های قبلی افزایش چشمگیری داشته و با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بسترهای آموزشی خوبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شکل گرفته است.

به گزارش مفدا، مسؤول دبیرخانه دائم جشنواره بین‌المللی سیمرغ درباره تغییرات دهمین دوره این جشنواره بین‌المللی نسبت به دوره نهم، بیان کرد: این دوره همچون دوره قبلی در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی برگزار می‌شود و رشته‌های هنری جشنواره هیچ تغییری نسبت به دور قبل نکرده است. چون جشنواره نیازمند ثبات است و نباید اصول و مقررات خود را دستخوش تغییرات کند. تلاش ما این بوده است که کیفیت جشنواره افزایش پیدا کند تا در هر دوره با جشنواره‌ای با کیفیت‌تر سروکار داشته باشیم.

وی درباره شکل‌گیری بسترهای آموزشی و بالا رفتن ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در دانشگاه‌های علوم پزشکی، توضیح داد: اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت دو تفاهمنامه با "حوزه هنری" و "انجمن سینمای جوانان ایران" در دو حوزه سینما و تئاتر امضا و بهره‌گیری از این ظرفیت فرهنگی و هنری را به دانشگاه‌ها اعلام کرد؛ این امر سبب شد که کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها فعال شوند. کانون‌ها زمینه مناسبی فراهم کردند تا استعدادهای دانشجویان شناسایی شده و بستر لازم برای رشد هنری آن‌ها فراهم شود. شناسایی و پرورش استعدادها از سوی کانون‌های فرهنگی قطعا در جشنواره بین‌المللی سیمرغ جلوه و نمود بالایی پیدا می‌کند و در حرفه‌ای‌تر شدن فضای جشنواره نقش به سزایی دارد.

وی درباره کارگاه‌های این دوره از جشنواره بیان کرد: در طول جشنواره سه کارگاه فیلمسازی، کارگاه شعر وترانه و کارگاه‌هایی برای تمام رشته‌های هنرهای تجسمی برگزار می‌شود که جزئیات آن در ایام جشنواره اعلام خواهد شد.

پورفاضلی‌نژاد درباره استقبال از این جشنواره عنوان کرد: خوشبختانه تمام دانشگاه‌ها اعم از وزارت علوم، دانشگاه آزاد و پیام نور استقبال خوبی از دهمین دوره جشنواره داشتند. البته استقبال دانشگاهیان تابعه وزارت علوم در بخشی از رشته‌ها مانند تئاتر و سینما بیشتر بوده و شاهد آثار راه یافته زیادتری در این بخش از سوی دانشگاه‌های غیر از علوم پزشکی بودیم.

مسؤول دبیرخانه دائم جشنواره بین‌المللی سیمرغ درباره ساختار این جشنواره گفت: جشنواره یک دبیرخانه دائمی دارد که در پنج بخش «هنرهای تجسمی به دبیری مرتضی دیباج»، «ادبی به دبیری عبدالجبار کاکایی»، «موسیقی به دبیری بابک زرین»، «فیلم به دبیری محمدمهدی عسگرپور» و «تئاتر به دبیری حسین پارسایی» فعالیت می‌کند. دبیران و داوران هر بخش از چهره‌های شاخص در رشته‌های خودشان هستند که ۴۶هزار و ۸۰۶ اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره را ارزیابی کردند.

وی درباره حضور دوباره برخی از دبیران جشنواره اشاره داشت: ما هرسال براساس وظیفه اصلی خودمان که درگیرکردن بیشتر دانشجویان و سایر دانشگاهیان با موضوعات فرهنگی است، از داوران متخصص، فرهیخته و با اخلاق دعوت به عمل می‌آوریم، تا شأن و اعتبار جشنواره بین‌المللی سیمرغ حفظ شود. اگر یک داور در سال گذشته در جشنواره حضور داشته و امسال هم دبیر یکی از بخش‌های اصلی جشنواره است به تشخیص خود او برمی‌گردد. چون آن داور و دبیر بخش فردی آگاه و کاربلد است که از این جشنواره ارزیابی و برداشت مثبتی داشته و به همین دلیل برای بار دوم در آن حاضر شده است. کیفیت و پیروی از اصول حرفه‌ای دلیل ارتباط مجدد هیات برگزاری جشنواره با دبیران بخش‌ها است.

پورفاضلی‌نژاد در پایان برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ را عامل ارتقای "فرهنگ سلامت" در بین دانشگاهیان دانست و گفت: افزایش کیفیت و رشد جایگاه جشنواره در بخش بین‌الملل چشمگیر است. امسال علیرغم مشکلات تحریم و کمبود امکانات گسترده برای اطلاع‌رسانی  از حدود ۱۰۰ کشور آثار هنری در بخش‌های مختلف دریافت کرده‌ایم که یک اتفاق خوب در این دوره از جشنواره محسوب می‌شود؛ در بخش سینمای بین‌الملل ۲۰ درصد افزایش تعداد فیلم‌ داشته‌ایم./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.