سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱

یک روز با مسابقات تیمی جشنواره قرآن و عترت؛

روایتی متفاوت از «هیجان و استرس» در یک مسابقه تیمی قرآنـی

برگزاری مسابقات رشته تیمی در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به روایت تصویر

مسابقات رشته تیمی در دو بخش خانم‌ها و آقایان برای اولین بار در «بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت» با شور، هیجان و استرس بالا برگزار شد؛ مسابقاتی که صحنه‌های جذاب رقابت و رفاقت میان تیم‌ها از «اشتباه در روشن کردن چراغ‌ها و دریافت امتیاز منفی» تا «فریاد در هنگام تمام شدن وقت و از دست دادن امتیاز» را به دنبال داشت.

به گزارش مفدا، جشنواره بیست و چهارم قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت طی سه روز از هفتم تا نهم آبان ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، مسؤولان برگزاری این جشنواره در این دور تلاش کردند تا باافزودن رشته تیمی، جذابیت و نشاط بیشتری در حوزه قرآن و عترت برای شرکت کنندگان ایجاد کرده و در ادامه بتواند شرکت کنندگان بیشتری در دوره‌های بعد جذب کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزوده شدن این رشته را از آن جهت دارای اهمیت دانست که می‌تواند بر جذابیت و ایجاد حس رفاقت تیمی و شور و هیجان در این دوره از جشنواره تاثیر گذار باشد، اتفاقی که در هنگام برگزاری اولین دور از این مسابقات به وضوح قابل مشاهده بود.

در این گزارش تلاش داریم تا به رشته جدید تیمی که برای اولین بار در این دوره از جشنواره برگزار شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت، نگاهی بیاندازیم .

پلان اول/ صبح؛ مسابقات تیمی آقایان

ساعت ۱۰ صبح روز هشتم آبان ماه و دومین روز از برگزاری بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت است، برای اولین بار بنا است چهار تیم سه نفره در بخش آقایان در نوبت صبح و چهار تیم سه نفره در بخش خانم‌ها در نوبت عصر به رقابت در رشته تیمی جشنواره بپردازند.

مجریان برگزار کننده مسابقات در بخش آقایان حجت الاسلام سید محمد میر یحیی؛ داور بخش حفظ، حجت الاسلام ابراهیم آبادی؛ داور بخش قرآئت، حسین همتی؛ مجری و خانم‌ها مرضیه اشکرف، پریسا مینایی و آمنه حسین فشمی به عنوان ناظر هستند.

تیم‌های شرکت کننده در این دور علی خالدی، محسن مددی، سیدعباس حسینی از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، محمد حافظی راد، محمد ساسانیان و سید امیررضا مظلومی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، میلاد عاشقی، مرتضی عبدی و حمید راستی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز و میلاد اورجی، کمیل هادی پور و مرتضی بهجت از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند.

رقابت در شش بخش حفظ، پنج بخش قرآئت، دو بخش مفاهیم و یک بخش شخصیت شناسی شامل «دعاشناسی، کتاب شناسی، تشخیص قاری، تشخیص مقام، احکام سیره ائمه اطهار و سنن نبی، حفظ مفاهیم، تجوید و قرآئت» انجام می‌شود.

هیجان مسابقات بسیار بالا است. در ابتدا، قرعه‌کشی میان تیم‌ها انجام می‌شود تا در بخش‌هایی که بر اساس قرعه، تیم‌ها باید پاسخ دهند مشخص شود کدام تیم باید آغاز کننده آن مرحله باشد.

چراغی روی میز هر تیم نصب شده که در برخی مراحل، تیمی که چراغ را زودتر روشن کند می‌تواند پاسخ سؤال را بدهد و اگر اشتباه کند به این دلیل که فرصت را از دیگر تیم‌ها گرفته، امتیاز منفی دریافت می‌کند.

در برخی مراحل، تیمی که به سؤال پاسخ مثبت داده باشد حق دارد بگوید که مجری از چه تیمی سؤال را بپرسد، همان اصطلاح معروف (از کی بپرسم) و حق دارد تا دو سؤال از مجری بخواهد که از تیم خودش سؤال را بپرسد تا امتیاز بیشتری از پاسخ به سؤالات در این مرحله به دست آورد.

برخی مراحل به قدری هیجان انگیز است که نه تنها تیم‌ها، که حاضران در سالن نیز با دقت و وسواس خاصی مسابقه را تماشا می‌کنند، مانند بخش «حفظ مفاهیم» که در دو مرحله برگزار می‌شود و تیم‌ها باید در زمان مشخص تعداد کلمات قرآنی که بر روی صفحه مانیتور می‌بییند را حفظ کرده و پس از زمان مشخص علاوه بر قرآئت صحیح این لغات، معانی آن را نیز بگویند. هوش، زکاوت و در عین حال داشتن سرعت عمل از جمله شاخص‌هایی است که هر تیمی که بیشترین بهره را از این ویژگی‌ها برده باشد می‌تواند در این مسابقات پیروز باشد.

از مراحل جذاب دیگر این مسابقات می‌توان به بخش «قرآئت تقلیدی» اشاره کرد به این نحو که قرآئت زیبای یک آیه از قاریان برجسته بین المللی پخش می‌شود و هر تیمی که بتواند شبیه‌تر و به درستی آیه مورد نظر این قاری را قرآئت کند بیشترین امتیاز را از این مرحله کسب می‌کند.

استرس بسیاری در فضا حاکم است و هیجان و شور خاصی در میان تیم‌های شرکت کننده به خصوص در مراحل انتهایی وجود دارد.

حضور مادری تسبیح به دست در پشت در سالن برگزاری مسابقات و نگاه وی به جریان مسابقات از شکاف‌لای‌در نظرم را به خود جلب می‌کند، پیش می‌روم و علت عدم حضور در داخل سالن را جویا می‌شوم، در پاسخ می‌گوید مادر میلاد عاشقی، دانشجوی دکتری و عضو تیم دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.

می‌گویم چرا این گونه تلاش فرزندتان را نظاره می‌کنید؟ که پاسخ می‌دهد: میلاد با دیدن من در سالن استرس و اضطراب پیدا می‌کند در این جا نشسته‌ام که هم در جریان مسابقات قرار بگیرم و هم ذکر گفته و دعا کنم تا تیم پسرم اول شود.

می‌پرسم فرزندتان در دیگر رشته‌های جشنواره نیز رتبه‌ای به دست آورده است؟ که با لبخندی که نشان از رضایت قلبی این مادر از پسر خود دارد می‌گوید: میلاد حافظ کل قرآن است و در این رشته نیز رتبه کسب کرده است.

لبخندی از سر تواضع در مقابل دیدگان این مادر بزرگوار می‌زنم و در دل این تلاش و امید را تحسین می‌کنم؛ مادری که فرزندی قرآنی و حافظ قرآن را به جامعه تحویل داده است، پا به پای او برای موفقیتش رنج سفر را بر دوش می‌کشد و این که در پشت صحنه اما به واقع در قلب جریان مسابقات فرزند خود است، جای تحسین و تبریک دارد.

مسابقات در مراحل پایانی قرار دارد ساعت ۱۱:۵۰ دقیقه ظهر است و تیم‌ها برای نماز به مدت ۱۵ دقیقه وقت تنفس می‌گیرند.

از حسین همتی؛ معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت می‌خواهم در فرصت به دست آمده در خصوص اهمیت اضافه شدن رشته تیمی به جشنواره و میزان رضایت وی از برگزاری مسابقات تیمی در بخش آقایان صحبت کند.

وی در ابتدا با بیان این که در رقابت‌های جشنواره قرآن و عترت در سال‌های گذشته تنها شش بخش وجود داشت، خاطر نشان کرد: این شش بخش مخاطبان خاص خود را داشتند و رقابت در عموم بخش‌ها به صورت انفرادی برگزار می‌شد. برای ایجاد جذابیت بیشتر و داشتن رقابت‌های گروهی بر اساس کار تیمی، تصمیم بر این گرفتیم تا رشته مسابقات تیمی را در این دور از جشنواره برای اولین بار برگزار کنیم که با استقبال بسیار خوبی از سوی شرکت کنندگان روبه رو شد.

معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، تاکید کرد: در آیین‌نامه اولیه رشته تیمی ۲۱۶ نفر در قالب ۳۶ تیم از ۳۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور در دو گروه خانم‌ها و آقایان شرکت کردند. تیم‌ها در مرحله دانشگاهی در هشت منطقه با یکدیگر رقابت کردند که نتیجه آن ۱۲ تیم برتری بود که به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند و در نهایت چهار تیم به مرحله نهایی راه یافتند که امروز رقابت چهار تیم راه یافته به مرحله فینال در بخش آقایان در نوبت صبح در حال برگزاری است.

همتی با بیان این‌که این مسابقات با هیجان بسیاری در حال برگزاری است، گفت: سطح برگزاری مسابقات بسیار بالا است و دانشجویان بسیار باتجربه و توانا نشان داده‌اند، در میان شرکت کنندگان حافظان و قاریان بسیار خوبی دیده شدند که عموما در سطح کشوری رقابت می‌کنند. به نظر من یکی از امتیازات مسابقات تیمی این است که اکثر قاریان از جامعه پزشکی و عموما دانشجویان رشته پزشکی هستند، با این وجود که این رشته تحصیلی بسیار سخت است اما عزیزان دانشجو و فعالان قرآنی دانشگاهیان وزارت بهداشت با قدرت و قوت در مسابقات تیمی حاضر شدند و با سطح بالای معلومات قرآنی که از خود به نمایش گذاشتند نشان دادند در کنار تحصیل دروس آموزشی به تحصیل عمیق قرآنی نیز مشغول هستند.

پس از اقامه نماز، جوانان قرآنی و نخبگان علمی و فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در جایگاه‌های خود قرار می‌گیرند تا سه مرحله پایانی مسابقات بخش آقایان را برگزار و تیم‌های اول تا چهارم مشخص شوند.

تیم‌ها بسیار هیجان‌زده هستند و در برخی بخش‌ها مانند یک بازیکن فوتبال که فرصت گل زدن را از دست می‌دهد سر خود را در میان دست‌هایشان گرفته و به اطراف می‌چرخند و فریادهای کوتاه و بلندی سر می‌دهند.

رقابت اصلی در این مراحل پایانی میان دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز و تبریز است، این در حالی است که آخرین مسابقه نیز، بخش دوم مرحله «قرآئت تقلیدی» است، تیم‌ها باید کلماتی را که در مانیتور می‌بیند پس از پایان زمان مشخص شده به خاطر سپرده و با قرآئت صحیح بیان کنند. برای قرئت صحیح کلماتی که به ذهن سپرده‌اند یک امتیاز و برای معنی نیز یک امتیاز لحاظ شده است.

 دانشگاه علوم پزشکی تبریز تا قبل از برگزاری مرحله آخر مسابقات، ۱۱۱ امتیاز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱۰۱ امتیاز دارد، به همین دلیل برگزاری مرحله نهایی برای این دو تیم دارای اهمیت بسیار است.

در نهایت پس از سه ساعت هیجان، استرس، امید و اتفاق دو تیم دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تبریز از مرحله پایانی به صورت مساوی ۱۸ امتیاز دریافت می‌کنند و دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ۱۲۹ امتیاز و همان اختلاف ۱۰ امتیازی رتبه اول، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ۱۱۹ امتیاز رتبه دوم، دانشگاه علوم پزشکی ایران با ۸۵ امتیاز رتبه سوم و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با ۶۰ امتیاز رتبه چهارم را از آن خود می‌کنند.

با تیم پیروز به صحبت می‌نشینم، هر کدامی با شوخی و خنده فضای گفت‌وگو را از حالت جدی خارج کرده و از موفقیت خود ابراز شادمانی می‌کنند.

عاشقی برگزاری این مسابقات را اتفاقی ویژه می‌داند و از شرکت در این مسابقات بسیار شادمان است. وی اعتقاد دارد مراحل مسابقات بسیار سخت بودند و تیم‌ها نیز بسیار قوی عمل کردند و در نهایت تبریز در این مسابقات پیروز شد.

راستی دیگر عضو تیم نیز در خصوص هیجانات ایجاد شده در فضای برگزاری مسابقات می‌گوید: سطح رقابت‌ها بسیار بالا بود و ناخودآگاه شرکت کنندگان را به واکنش احساسی وا می‌داشت در مجموع مسابقات بسیار خوب برگزار شد و تیم تبریز تلاش فراوانی کرد تا رتبه نخست را از آن خود کند که کرد.

عبدی در پاسخ به این سؤال که چرا تبریزی‌ها در جشنواره‌ها و مسابقات مختلف وزارت بهداشت تا این اندازه علاقه به پیروزی و اول شدن دارند، به شوخی می‌گوید: شاید به این دلیل که ژن ما خوب است و بعد ادامه می‌دهد جدای از شوخی این انگیزه در میان دانشجویان تبریزی وجود دارد که نهایت تلاش خود را برای کسب بالاترین جایگاه به کار برند.

عکس یادگاری پایان بخش این قسمت است.

پلان دوم/ عصر؛ مسابقات تیمی خانم‌ها

ساعت ۱۵ ظهر را نشان می‌دهد و مسابقات رشته تیمی در بخش خانم‌ها آغاز می‌شود، مجریان برگزار کننده مسابقات بخش خانم‌ها، نجمه شبانی قهرودی؛ داور بخش حفظ، سمانه کوچکی؛ داور بخش قرآئت، مرضیه اشکرف مجری و ناظر، پریسا مینایی و آمنه حسین فشمی نیز به عنوان ناظر  هستند.

شرکت کنندگان در این بخش محبوبه ده شیبی، محدثه کارگر، فاطمه خسروی از دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، سمیه السادات رضایی، فاطمه عابدینی و مهدیه شکوری از دانشگاه علوم پزشکی قم، زهرا علافچیان، ریحانه قاسمی و لیلا قاسمی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و الناز همتی، موحده آیت الهی و زهرا یوسفی از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند.

مسابقات با قرعه‌کشی و به همان سبک و سیاق صبح و در همان مراحل برگزار می‌شود. هیجان و استرس مسابقات به حدی زیاد است که در همان مراحل ابتدایی، تیم‌ها چندین بار چراغ‌های خود را در حالی که پاسخ را نمی‌دانند روشن می‌کنند و داوران را مجبور به تذکر در خصوص دریافت امتیازات منفی می‌کنند.

سطح دانشجویان خانم نیز در این مسابقات بسیار بالا است و قاریان و حافظان بسیار خوبی در میان شرکت کنندگان دیده می‌شوند.

تا هنگام اذان مغرب، تیم دانشگاه علوم پزشکی قم در صدر قرار دارد و تیم‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در تعقیب جایگاه نخست است. هنگام نماز مغرب و عشا به وقت همدان، تنفس به منظور به جای آوردن نماز در اول وقت داده می‌شود و تیم‌های شرکت کننده، داوران و تماشاچیان برای اقامه نماز سالن را ترک می‌کنند.

فرصت را برای گرفتن گفت‌وگویی کوتاه با مرضیه اشکرف؛ کارشناس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت مناسب می‌بینم.

وی در ابتدا در بیان جزئیات برگزاری رشته تیمی در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، بیان داشت: این اولین دوره‌ای است که این دسته از مسابقات  در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت گنجانده می‌شود که مورد استقبال بسیار خوب دانشجویان نیز قرار گرفت به شکلی که دانشجویان شرکت کننده تقاضا دارند که این بخش به صورت ویژه‌تری در جشنواره بیست و پنجم دیده شود.

کارشناس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان این که علاوه بر وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، سایر دستگاه‌ها در «شورای مشورتی قرآن و عترت دانشگاه‌ها» از برگزاری این مسابقات در سطح ملی استقبال کردند، گفت: برگزاری این مسابقات برای اولین بار از سوی وزارت بهداشت در جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان این وزارتخانه بسیار مورد توجه سایر دستگاه‌ها در شورای مشورتی قرآن و عترت دانشگاه‌ها قرار گرفت به نحوی که بر برگزاری این گونه مسابقات در دیگر مراکز دانشگاهی تاکید شد.

اشکرف به روند ثبت‌نام دانشجویان برای شرکت در رشته تیمی جشنواره بیست و چهارم قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اشاره کرد و بیان داشت: مراحل ثبت نام در این بخش مانند سایر رشته‌های گروهی (نمایش و تواشیح) انجام شد. این مسابقات در هشت منطقه به میزبانی هشت دانشگاه برگزار شد که برترین‌های این بخش به مرحله نیمه نهایی که در مهر ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان انجام شد راه یافتند و در ادامه برگزیدگان این مرحله به فینال مسابقات رشته تیمی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت راه پیدا کردند.

کارشناس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت به جوایز تیم‌های برتر در رشته تیمی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: نکته قابل توجه این‌که چهار تیم راه‌یافته به مرحله فینال  صرف راه یافتن به این مرحله جوایز نقدی دریافت خواهند کرد و رقابت اصلی در این مرحله بر سر رتبه بندی تیم‌ها است زیرا میزان جوایز بر اساس رتبه هر تیم تعیین می‌شود.

وی در تکمیل سخن خود بیان داشت: بر این اساس رتبه اول مبلغ ۳۰ میلیون ریال، رتبه دوم مبلغ ۲۷ میلیون ریال، رتبه سوم مبلغ ۲۴ میلیون ریال و رتبه چهارم مبلغ ۱۸ میلیون ریال هدیه نقدی دریافت خواهد کرد.

کارشناس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت سطح توانمندی خانم‌ها در رشته تیمی را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: من معتقدم خانم‌ها در برخی مراحل از آقایان بسیار بهتر ظاهر شدند، اگر چه برخی مراحل از نظر امتیازدهی تفاوت‌هایی با مسابقات در بخش آقایان دارد اما در مجموع خانم‌ها در رشته‌های مفاهیم، حفظ و قرآئت خیلی خوب ظاهر شدند. این رشته بسیار جذاب است و نکته قابل توجه این‌که کارمندان و اساتید قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواستار برگزاری این رشته در بخش‌های خود شده‌اند که نشان از جذابیت مسابقات رشته تیمی دارد.

اشکرف در پایان به توانمندی‌های مورد نیاز برای شرکت در رشته تیمی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این مسابقات علاوه بر این‌که معلومات و مأخوذات شرکت‌کنندگان را مورد سنجش قرار داده، سرعت عمل و هوش افراد را نیز مورد توجه قرار می‌دهد، در کنار این موارد، توانایی حفظ آرامش و داشتن اعتماد به نفس، از مهارت‌های دیگری است که در این مسابقات دارای اهمیت است.

بخش دوم مسابقات تیمی خواهران پس از اقامه نماز ادامه پیدا می‌کند. دانشگاه علوم پزشکی ایران در سه مرحله باقی مانده در بخش دوم امتیازات خوبی کسب می‌کند و از تیم دانشگاه علوم پزشکی قم پیشی می‌گیرد و در نهایت رتبه نخست را با تفاضل هفت امتیاز از دانشگاه علوم پزشکی قم به دست می‌آورد.

در نهایت دانشگاه علوم پزشکی ایران با ۹۹.۵ امتیاز رتبه اول، دانشگاه علوم پزشکی قم با ۹۲.۵ امتیاز رتبه دوم،  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ۷۴.۵ امتیاز رتبه سوم و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با ۷۳.۷۵ امتیاز رتبه چهارم را از آن خود می‌کند.

برخلاف مسابقات بخش آقایان که فاصله امتیاز میان تیم‌های اول و دوم با سوم و چهارم بسیار است در بخش خانم‌ها رقابت‌ها بسیار سنگین و فشرده برگزار شد و اختلاف امتیاز تیم‌های اول و دوم با سوم و چهارم چشمگیر نبود.

تیم‌های دوم و سوم خانم‌ها تنها با اختلاف ۱.۲۵ امتیاز از یکدیگر برگزیده شدند که حساسیت مسابقات را بسیار بالا برد.

با اعضای تیم برتر یعنی دانشگاه علوم پزشکی ایران به گفت‌وگو می‌نشینم.

الناز همتی سطح این مسابقات را بالا و رقابت‌ها را بسیار تنگاتنگ دانست و گفت: برگزاری این دوره برای اولین بار تجربه بسیار ارزشمندی بود که امید داریم در آینده این مسابقات در سطح ملی و بسیار قوی تر برگزار شود.

موحده آیت‌الهی نیز از حضور تیمش در این مرحله بسیار شادمان است و می‌گوید: برای کسب این پیروزی خداوند را بسیار شکر می‌کنم. قاریان برجسته و خوبی در این بخش حضور داشتند که موجب می‌شد تلاش خود را برای موفقیت بیشتر کنیم.

زهرا یوسفی نیز بیان داشت: می‌توان امید داشت رشته تیمی در دوره‌های بعدی جشنواره یکی از نقاط قوت جشنواره باشد زیرا هیجان شور و نشاط ویژه‌ای دارد و البته باید برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه ریزی دقیق‌تری از سوی مجریان این بخش صورت بگیرد.

در انتها همه مجریان و تلاش‌گران در این بخش نیز گردهم جمع شده و عکس پایانی را به تصویر می‌کشند.

ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه است و در پایان یک روز جذاب هیجانی و البته طولانی مسابقات رشته تیمی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزات بهداشت در دو بخش خانم‌ها و آقایان برگزارشد و رتبه‌های اول در مراسم اختتامیه پایانی هدایای خود را دریافت کردند.

گزارش از مریم کردستانی، خبرنگار مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.