دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸

۱۳ آبان از تبعید تا تسخیر

حاجی زاده_مشهد

در ۱۳ آبان اتفاقات مهمی برای تاریخ ایران اسلامی رخ داده است.

به گزارش مفدا مشهد، در ۱۳ آبان اتفاقات مهمی برای تاریخ ایران اسلامی رخ داده است، این سه اتفاق را باهم مرور می کنیم؛

تبعید "امام خمینی"(ره) از قم به ترکیه توسط ایادی رژیم فاسد پهلوی در سال ۱۳۴۳ شمسی

کابینه اسداللَّه علم در ۲۱ مهرماه ۱۳۴۲ به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکا را به صورت یک لایحه قانونی در هیئت دولت تصویب کرد و در اوایل ۱۳۴۳ش از تصویب مجلس شورای ملی و سنا نیز گذشت. وقتی این خبر محرمانه به امام رسید، ایشان تصمیم گرفتند حقایق را به مردم گفته و آنها را از فاجعه بزرگی که به دست رژیم به وقوع پیوسته بود باخبر کنند. بنابراین پس از تبادل نظر با علمای بزرگ حوزه، در چهارم آبان ۱۳۴۳، با ایراد نطقی تاریخی، رژیم را رسوا کرده و مفاسد کاپیتولاسیون را مطرح نمودند. به دنبال اعتراض شدید و گسترده امام خمینی علیه تصویب لایحه اعطای حق کاپیتولاسیون به اتباع آمریکایی مقیم ایران، ماموران مسلح شاه، نیمه شب سیزدهم آبان ۱۳۴۳، خانه امام را در قم محاصره کرده و از بالای دیوار، وارد منزل شدند. آنان امام را دستگیر و با اتومبیل به تهران منتقل کردند و از آنجا مستقیماً به ترکیه تبعید نمودند. این تبعید با واکنش شدید اقشار مردم مواجه شد و تظاهرات بسیاری در شهرها به راه افتاد.
 

کشتار دانش ‏آموزان در دانشگاه تهران توسط مزدوران رژیم پهلوی و روز دانش ‏آموز در سال ۱۳۵۷ شمسی

در ۱۳ آبان ۱۳۵۷، صدها   دانش آموز و دانشجو در چهاردهمین سالگرد تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه، در دانشگاه تهران گرد آمدند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت ‏شکن خویش به جهان اعلام نمایند. در ابتدا چند گلوله حاوی گاز اشک ‏آور به سمت آنان پرتاب گردید و با رساتر شدن شعارهای تجمع‏ کنندگان، تیراندازی نیز آغاز شد. این درگیری ‏ها صبح و بعدازظهر ادامه یافت و دشمنان اسلام را بیش از پیش به رسوایی و شکست کشاند. در این فاجعه، ۵۶ تن شهید و صدها نفر مجروح شدند. حضرت امام از پاریس در پیامی به این مناسبت فرمودند: "عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است. من از این راه دور چشم امید به شما دوخته ‏ام و صدای آزادی‏ خواهی و استقلال‏ طلبی شما را به گوش جهانیان می ‏رسانم." از آن تاریخ به بعد، سیزدهم آبان ماه با عنوان روز دانش‏ آموز، به عنوان حماسه خونین لاله ‏های انقلاب در جریان نهضت اسلامی، گرامی داشته می ‏شود.

تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز مبارزه با استکبار جهانی  در سال ۱۳۵۸ شمسی

با پیروزی انقلاب اسلامی، باران توطئه‏ ها باریدن گرفت و شیطان بزرگ، آمریکا، با دخالت‏های آشکار و پنهان، سعی در ایجاد جریان‏های انحرافی در نهضت مردمی داشت. همچنین در سراسر کشور به ویژه در دانشگاه‏ها حرکت‏هایی صورت می‏گرفت تا جوّ سیاسی جامعه را پیچیده کرده و به نفع آمریکا به پیش ببرند. در چنین شرایطی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، با درک فرمایش امام مبنی بر این که همه گرفتاری‏های ما از آمریکاست، به عنوان لبیک به بیانات امام و وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، سفارت آمریکا در تهران را به تصرف خود درآورند. فردای آن روز، امام، حرکت دانشجویان را تایید کردند و آن را انقلابی بزرگ‏تر از انقلاب اول خواندند. با فتح لانه جاسوسی، علاوه بر افشای ماهیت چهره‏های سازشکار داخلی ودمیده شدن روحیه بیداری، هوشیاری، وحدت و همبستگی در امت مسلمان، ابهت پوشالی آمریکا در جهان شکسته شد و هیئت حاکمه آمریکا را به خفت کشاند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.