چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

متن و حاشیه نخستین اختتامیه :

از پیام وزیر بهداشت تا پیام آیت‌الله جوادی آملی/دین آمده ما را وارد دروازه ملکوت کند

جشنواره

نخستین اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره قران و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت با تقدیر از ۱۱۰ برگزیده برگزار شد. پیام مکتوب وزیر بهداشت، پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی و تقدیر از معاون سابق فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از بخش‌های قابل توجه این مراسم بود.

به گزارش مفدا؛ ساعت ۱۹ شب است، سالن مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی همدان شور و نشاط ویژه‌ای دارد و در هر گوشه‌ای دوربین‌های فیلمبرداری، عکسان و خبرنگارانی را می‌بینید که به دنبال انعکاس هر چه بهتر برنامه‌ای مهم هستند که تا دقایقی دیگر در این سالن آغاز به کار می‌کند.

انتظارها دیگر به سر می‌رسد و بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت کار خود را با قرآئت قرآن کریم توسط مهدی ساعد؛ قاری ممتاز قرآن، از دانشگاه علوم پزشکی همدان آغاز می‌کند.

سالن مملو از چهره‌هایی است که در رشته‌های مختلف جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت شرکت داشته و توانسته‌اند از میان تعداد بی‌شمار شرکت کنندگان به عنوان برگزیده شناخته شوند. استاد و دانشجو هم ندارد از میان همه جامعه دانشگاهی، شرکت کننده و برگزیده در این جشنواره حضور دارد.

قرآئت قرآن کریم که به پایان می‌رسد حضار به احترام سرود ملی کشور ایستاده و زمزمه می‌کنند واژگانی از افق تا مهر خاوران را و در ادامه کلیپ زیبای زیارت امام رضا(ع) پخش می‌شود.

دکتر حیدری مقدم؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان به رسم میزبانی در پشت تریبون حاضر می‌شود و ضمن تسلیت ایام سوگواری و رحلت نبی گرامی اسلام(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، حضور جمع قرآنی حاضر از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در پایتخت تاریخ و تمدن ایران را گرامی می‌دارد.

وی بیان داشت: در این دور از جشنواره ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی شامل ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر رشته در سه بخش دانشجویی، کارکنان و اعضای هیأت علمی شرکت داشتند. این جشنواره در دو مرحله برگزار شد که فضای عطر آگین قرآن کریم در مرحله دوم به واسطه میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان این استان را در بر گرفته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان یادآور شد: در مرحله اول این دوره، همدان میزبان ۴۵۰ نفر از شرکت کنندگان در این جشنواره بود و در این مرحله که به مدت سه روز برگزار می شود میزبان ۶۰۰ نفر از عزیزان هستیم.

حیدری مقدم رشد تعداد شرکت کنندگان در این دور از جشنواره را نسبت به سال قبل مورد توجه دانست و گفت: این رشد در میان اعضای هیأت علمی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است به نحوی که بیش از ۱۰۰ درصد در حوزه اساتید رشد میزان مشارکت نسبت به سال قبل را شاهد هستیم که این نکته نشان از روند رو به رشد گرایش جامعه دانشگاهی به قرآن دارد.

وی بیان داشت: این جشنواره در ۴۴ رشته و در هفت بخش برگزار می‌شود و در این مرحله از ۳۸۱ نفر از برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آمد. من و تمام ارکان دانشگاه علوم پزشکی همدان از این اتفاق خجسته بسیار شاد و خرسند هستیم که فضای دانشگاه به سبب حضور شما فعالان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی عطرآگین شده است.

در ادامه مریم حضرتی؛ معاون پرستاری وزارت بهداشت به نیابت از وزیر بهداشت پیام دکتر نمکی را در سالن قرآئت کرد.

در بخشی از پیام وزیر بهداشت آمده است:

«همانگونه که به قول امیرالمومنین علی(ع) از زبان وی گروهی اسلام را هراس انگیز چون پوستین وارونه جلوه می‌دهند امروز نیز جریان سازمان یافته با ابزار گروه‌های سلفی و تکفیری می‌کوشد تا به بهانه اطاعت از دستور پروردگار با بی‌رحمی وخشونت، تصویری زمخت و هول انگیز از این کتاب مقدس و سراسر رحمت در افکار جهانیان به نمایش گذارد.

از این رو بر همه خردمندان، اهل علم و دانشمندان مسلمان حوزه و دانشگاه است تا با تلاش بی‌وقفه و با شیوه‌ای عالمانه و هنرمندانه جنبه‌های متعدد و تاثیرگذار این آیات نورانی را در زندگی بشری و در راستای زیستن متعالی‌تر برای گروه‌های نیازمند بهره‌مندی از این کتاب مقدس و بی‌بدیل به تصویر کشند.»

«شرح کامل پیام دکتر نمکی وزیر بهداشت را اینجا بخوانید»

در ادامه مجید حقی؛ دانشجوی رشته پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی اردبیل که موفق شد در این دوره از جشنواره در رشته شعر مقام اول را کسب کند در پشت تریبون قرار گرفت و غزل «وحدت» را تقدیم به حاضران در مراسم کرد.

بی شک نماز ما و شما، هر دو تا یکی است

وقتی برای شیعه و سنی، خدا یکی است

آمد نبی و گفت به ما لا تفرق‌

این گونه شد که قبله، ما و شما یکی است

بنگر به آن صفوف بلند نماز ما 

هنگام اقتدای همه، مقتدا یکی است

یا منجی زمان خودت خوب دیده‌ای

در اضطراب غیبت تو، ناله‌ها یکی است

نام علی برای شما هم مقدس است

گویا برای هر دوی ما، لافتی یکی است

دیدم برای خون خدا گریه می‌کنید

یعنی نگاه حضرت زهرا به ما، یکی است

دیگر چه جای دشمنی و جنگ مانده است

وقتی برای شیعه و سنی، خدا یکی است

پس از برگزاری بخش‌های دوم و سوم تقدیر از برگزیدگان، حجت‌الاسلام حبیب الله شعبانی؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان پشت تریبون قرار گرفت.

وی قرآن را مایه آرامش و رسیدن به کمال و سعادت عنوان کرد و گفت: تنها راه رسیدن بشر به سعادت متصل شدن به وحی الهی است.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم، حبل المتین الهی است، اظهار کرد: هیچ فردی در عالم بدون قرآن به رشد و کمال نمی‌رسد.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه قرآن کریم کتاب تکوین غیرمتناهی است، یادآور شد: کتاب تدوین الهی نیز بی پایان و غیرمتناهی است و بدون شک حقایق و عمق این کتاب آسمانی پایانی ندارد. در بسیاری از منابع شیعه و اهل سنت داریم که حقایق، معارف و آموخته‌های قرآن کریم پایانی ندارد و دریای معارف قرآنی بی پایان است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان ، قرآن را مرجع تجلی خداوند عنوان کرد و گفت: این اثر غیرمتناهی چراغ راه هدایت بشریت است از این رو باید برای غوطه‌ور شدن در این عظمت قرآنی، وقت و اهمیت خاصی قائل شد.

وی با اشاره به مشکلات و گرفتاری‌های زیاد اجتماعی، خاطرنشان کرد: مشکلات فردی و اجتماعی انسان‌ها و بروز بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی به سبب این است که به آیات قرآن کریم توجه نکرده‌ایم و قرآن همچنان در خیلی از مواقع، مظلوم و مهجور واقع شده است.

شعبانی با اشاره به اینکه هنوز آن‌گونه که باید و شاید حقایق و معارف قرآنی، به جامعه به درستی تفهیم نشده است، اظهار کرد: من و شما آنقدر گرفتار حاشیه، غفلت‌ها و روزمرگی‌ها شده‌ایم که از متن غفلت گزیده‌ایم. واقعیت آن است که باید به این دلیل از پیشگاه قرآن عذرخواهی کنیم و آموزه‌های قرآنی را سرلوحه امور خود قرار دهیم و نه صرفا قرآن بخوانیم بلکه با قرآن زندگی کنیم و آموزه‌های قرآنی و دینی را در جامعه اجرا کنیم چرا که قرآن اثر خداوند است و امیدوارم برگزاری این نشست‌ها وجشنواره‌های قرآنی، بسترهایی برای انس و الفت بیشتر ما به قرآن فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: قرآن صدای فطرت من و شما است و امیدوارم شرایطی فراهم شود که همه به آموزه‌های قرآن کریم برگردیم و به قرآن و عترت که سفارش پیامبر اکرم(ص) است، اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.

در ادامه پیام تصویری آیت الله جوادی آملی که مختص بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت ضبط شده بود، در سالن پخش شد.

 در بخشی از پیام آیت الله جوادی آملی، ایشان به حریم شخصی انسان اشاره کرد و بیان داشت: «حریم شخصی انسان این است که او موجودی ابدی است او مرگ را می‌میراند اما نمی‌میرد، با مردن از پوست در می‌آید اما نمی‌پوسد،  آسمان‌ها و زمین ویران می‌شود اما انسان هست که هست، اگر ابدیت با انسان پیوند خورده است پس انسان یک موجود ثابت است نه ساکن. اگر انسان ساکن باشد خسته می‌شود اما اگر ثابت باشد از نقش زمانی و زمینی منزه است لذا خسته نمی‌شود و به همین خاطر در بهشت نیز خسته نمی‌شود.

وی ادامه داد: همان اندازه که ریاضی ملکه علوم تجربی است مملوک علوم فلسفی است. تمام موضوعات و مبانی و مبادی ریاضی را فلسفه تعیین می‌کند. وقتی به بخش ریاضی رسیدید می‌بینید ریاضی منزه از زمان و زمین است. هرگز نمی‌شود ثابت کرد دو دو تا چهار تا چند سال دارد! اما می‌شود ثابت کرد چند میلیارد سال بر آسمان و زمین گذشته است. قرآن کریم به آن بخش فلسفی پیام‌های جدی دارد که برگزاری جشنواره‌های شما در خصوص این بخش ملکوتی است.

آیت الله جوادی آملی با بیان این‌که دین آمده ما را وارد دروازه ملکوت کند، گفت: حکیم ثنایی می‌گوید گران‌ترین فرش روی زمین ابریشم است که محصول کار کرمی است که به تعبیر حکیم ثنایی درس خوانده است و برگ دور ریختنی توت را به ابریشم تبدیل کرده است. اگر فردی درس بخواند و عالم شود محصول کار او می‌شود اطلس، اگر برگ توت می‌شود گران‌ترین فرش جهان چرا ما فرشته نشویم؟ دین آمده است ما را فرشته کند واگر حق این خون‌های پاک شهدا، امام(ره) و نظام را رعایت می‌کردیم و این کشور فرشته می‌شد دیگر ما نه در کشور اختلاسی داشتیم و نه نجومی‌بگیری»

در ادامه از دیگر برگزیدگان در بخش‌های ادبی هنری، پژوهشی و فناوری تقدیر به عمل آمد و پس از پخش کلیپی که به معرفی چگونگی آشنایی دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون سابق فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  با قرآن می‌پرداخت، مهدی صفری مجری مراسم از دکتر فراهانی به عنوان چهره شاخص قرآنی حاضر در جمع دعوت کرد تا جهت تقدیر از وی بر روی سکو حاضر شود.

دکتر فراهانی ار دستان دکتر سیماسادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هدیه خود را دریافت و در پشت تریبون بیان داشت: آرزو می‌کنم توفیقی که خداوند به ما عنایت داشته که در خدمت قرآن بوده‌ایم تا انتهای عمر ادامه داشته باشد و همه انشاءالله عاقبت به خیر شویم. امیدوارم به عنوان دانشگاهیان فرهیخته و قرآنی نقشی که باید در دانشگاه‌ها به عنوان پیام رسانان این حوزه داشته باشید را به خوبی ایفا کنید. نقش شما بسیار سنگین است زیرا شما در محضر قرآن بوده‌اید و از قرآن فیض برده‌اید، این مهم مسؤولیت شما را در مسیر آشنایی جامعه دانشگاهی با معارف قرآنی سنگین‌تر می‌کند.

پایان بخش اختتامیه نخست بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت تقدیر از کارشناسان قرآنی و مدیران سابق دانشگاه علوم پزشکی گیلان که سال قبل میزبان و برگزار کننده بیست و سومین دوره از جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی وزارت بهداشت بودند و اجرای گروه تواشیح «فاطر» بود.

گروه تواشیح «فاطر» از دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان گروه منتخب تواشیح این دوره و دو دوره گذشته برگزیده شده‌اند.

اختتامیه نخست بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به پایان رسید مجری صفری از همه می‌خواهد دست خود را به نشانه دعا بلند کنند زیرا برکت این مراسم به دعاهای پایانی و از صمیم قلب حاضران است.

این گونه است که «اللهمَّ اشْرَحْ بِالقرآنِ صَدری، وَاستَعْمِلْ بِالقرآنِ بَدَنی ، وَ نَوِّر بالقرآنِ بَصَری، وَ أَطْلِقْ بالقرآنِ لِسانی ، وَ أَعِنّی عَلَیهِ ما أَبْقَیتَنی ، فَانَّهُ لاحَولَ وَ لا قُوَّةَ الاَّ بِکَ» پایان بخش این مراسم در شب نخست است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.