شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی:

دانشگاه علوم بهزیستی، مرجع تدوین سیاست‌های حوزه توانبخشی است

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در نشست با محققان مجری طرح "تدوین گزینه‎ های سیاستی بهبود دسترسی افراد دارای ناتوانی جسمی به خدمات توانبخشی" گفت: این دانشگاه، نقش "انستیتو" داشته و باید بعنوان مرجع تدوین سیاست‌های حوزه توانبخشی، ایفای نقش کند.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر"محمدتقی جغتایی" در این نشست که با حضور رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، افزود: فعالیت های آموزشی و پژوهشی در حوزه توانبخشی در تمامی دانشکده‌های توانبخشی اجرا می‌شود، اما انتظار داریم تا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بخش عمده ای از راهکارها و برنامه‌ها در حوزه توانبخشی را برای استفاده سیاستگذاران کشور، تدوین کند.

 وی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی محققان در ارتباط با اجرای طرح " تدوین گزینه های سیاستی بهبود دسترسی افراد دارای ناتوانی جسمی به خدمات توانبخشی " طی یک سال گذشته، چند نکته را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: در ادامه اجرای این طرح که جنبه ملی دارد و سیاستگذاری کل کشور را شکل خواهد داد، حتما از نظرها و پیشنهادهای کارشناسان وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، موسسه عالی سیاستگذاری سلامت، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دیگر نهادهای مسئول، انجمن ها و تشکل های غیردولتی و مردم نهاد استفاده شود.

جغتایی در بیان نکته مهم دیگری در ارتباط با نتایج بدست آمده از اجرای سه بخش این طرح، تصریح کرد: همه این بررسی‌ها خوب است، اما آنچه که مهمتر خواهد بود، دستیابی به اطلاعاتی است که بتواند پاسخگوی سئوال های ما در رابطه با نیازهای حوزه توانبخشی باشد.

 وی توضیح داد: نتایج اجرای این طرح باید بتواند به سئوال‌های سیاستگذاران و برنامه ریزان کلان کشور، مثلا تعداد تخت مورد نیاز توانبخشی، پاسخ بدهد. در واقع، باید بتواند نیازهای حوزه توانبخشی را براساس وضعیت موجود، مشخص کند.

مشاور وزیر بهداشت همچنین افزود: امیدوارم که از اجرای این طرح ملی، مدل ارائه خدمات توانبخشی نیز مشخص شود.

جغتایی با اشاره به اینکه نتایج این طرح، باید در سطح ملی مطرح شده و براساس آن، فعالیت ها شکل بگیرد، تصریح کرد: داده ها و اطلاعات حاصل از اجرای این طرح را باید به وزارت بهداشت بدهیم تا پیشنهادها برای رفع کمبودها در مناطق مختلف کشور، به سیاستگذاران و برنامه ریزان ارائه شود.

وی در پایان سخنانش، تاکید کرد: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مسئولیت تولید سیاست ها را بعهده دارد و باید به تحقق این هدف، سرعت ببخشد.

گفتنی است، جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از یک سال گذشته، اجرای طرح ملی " تدوین گزینه های سیاستی بهبود دسترسی افراد دارای ناتوانی جسمی به خدمات توانبخشی" را که از سوی وزارت بهداشت سفارش شده است، آغاز کردند.

اجرای این طرح ملی که از مشاوره دکتر امیرحسین تکیان (کارشناس سیاستگذاری سلامت) و حمایت مالی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برخوردار است، در شش بخش توسط اعضای هیات علمی آغاز شده است که در نشست یادشده، نتایج فعالیت محققان در سه بخش از این تحقیق، ارائه شد.

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.