سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

گفت‌وگو با دبیر کانون موسیقی «سوته‌دلان»؛

بدون هنر از دانشگاه فارغ‌التحصیل نشوید

سجاد یزدان پرست.jpg

موسیقی در مناطق مختلف کشور مخصوصا در خراسان (به عنوان محلی برای موسیقی مقامی) جایگاه خاصی دارد. بسیاری این خطه را با دوتارنوازی و آهنگ‌های محلی در موسیقی به خاطر می‌آوردند. به همین دلیل بعید نیست که وضعیت کانون موسیقی دانشگاه سبزوار شرایط مناسبی داشته باشد. سجاد یزدان‌پرست دبیر کانون موسیقی «سوته‌دلان» و عضو مجمع تخصصی کانون‌های موسیقی وزارت بهداشت به دانشجویان توصیه می‌کند که بدون هنر از دانشگاه فارغ التحصیل نشوند چرا که معتقد است یک پزشک یا پرستار هنرمند در زندگی و تحصیل موفق‌تر از دیگران است.

به گزارش مفدا، سجاد یزدان‌پرست دبیر کانون موسیقی «سوته‌دلان» و عضو مجمع تخصصی کانون‌های موسیقی وزارت بهداشت است. او دانشجوی ترم هفت پرستاری بوده و از ترم اول فعالیت‌هایش را در کانون موسیقی شروع کرده و دو سال پیاپی است که به عنوان دبیر کانون «سوته‌دلان» فعالیت می‌کند. درباره فعالیت‌های این کانون و فعالیت فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با او به گفت‌وگو پرداختیم.

در حال حاضر کانون موسیقی «سوته‌دلان» چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد؟

یکی از مهمترین کارهایی که کانون موسیقی «سوته دلان» در آن فعالیت دارد، ثبت آثار مختلف در جشنواره بین‌اللملی سیمرغ است و هر ساله هم شاهد افزایش سطح کمی و کیفی آثار ارسالی دانشگاه به جشنواره هستیم. خوشبختانه افراد زیادی به لطف کانون ما و همین جشنواره پا به عرصه موسیقی گذاشته‌اند. ما در یک دانشگاه نسبتا کوچک مشغول فعالیت هستیم و گاهی نیز در زمینه فعالیت‌های هنری مشکلاتی داشته‌ایم، اما تلاش ما این است که با وجود این مشکلات دست از کار و فعالیت فرهنگی و هنری نکشیم.

تا چه اندازه فعالیت‌های اجرایی و روی صحنه داشتهاید؟

در این رابطه می‌توانم به اجراهای خیریه که در خانه سالمندان سبزوار برگزار می‌کنیم، اشاره کنم. علاوه بر آن در بخش‌های خاص بیمارستان اجرای برنامه داریم. این اجراها برای بیماران خاص از نظر موسیقی درمانی اهمیت زیادی دارد. همچنین درون دانشگاه نیز اجرای موسیقی داریم. اما در نهایت می‌‎توانم مهم‌ترین فعالیت کانون را معرفی درست موسیقی در دانشگاه بدانم.

میزان مشارکت و استقبال از کانون موسیقی در دانشگاه شما چقدر است؟

موسیقی در زندگی ایرانیان و مخصوصا قشر جوان و دانشجو نقش خیلی مهمی دارد؛ کانون ما یکی از کانون‌هایی است که از استقبال خوبی برخوردار است و دانشجویان مشارکت قابل توجهی در برنامه‌های آن دارند. اما متاسفانه به علت محدودیت‌هایی که گاهی وجود دارد و جوی که ایجاد می‌شود، این شور و ذوق دانشجویی تحت‌تاثیر قرار گرفته است. با این وجود مسئولان دانشگاه توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های این کانون دارند. به نظر من کانون‌های فرهنگی دانشگاه در زمینه فعالیت هنری حرف اول را می‌زنند. نه تنها به  خاطر شور و توان اعضاء و دبیران این کانون‌ها و فعالیت و همکاری با آن‌ها، بلکه به دلیل حمایت‌های وزارت بهداشت و توجه به مسائل فرهنگی -ما هم در کنار سایر فعالان دانشجویی- شرایط خوبی داریم.

موانع و مشکلات پیش روی کانون شما چیست؟

کانون موسیقی ما بیشتر از هر کانون دیگری مشکلات دارد؛  مساله کنسل کردن اجراها و حتی عدم صدور مجوز فعالیت کانون در بعضی زمینه‌ها از مشکلاتی است که باعث کاهش انگیزه دانشجویان شده و حتی  موجب شده که بعضی از اعضاء دست از فعالیت درون دانشگاهی بردارند.

چقدر دانشجویان با فعالیت کانون شما آشنا هستند؟

خوشبختانه علی‌رغم محدودیت‌ها و مشکلات، کانون موسیقی «سوته دلان» کاملا در دانشگاه شناخته شده است. می‌توانم با قاطعیت بگویم دانشجویی نیست که این کانون را نشناسد و از فعالیت‌‎هایش خبر نداشته باشد.

یکی از مشکلات فعالیت‌های فرهنگی کمبود اعتبار است. چه کارهای خلاقانه‌ای برای کاهش هزینه‌ها انجام می‌دهید؟

ما با همکاری سایر کانون‌ها این مشکل را در دانشگاه خودمان حل کرده‌ایم. پیشنهاد دادیم تا از ظرفیت دانشجویان در حوزه فرهنگی استفاده شود. تلاش ما این است که در جشن‌های دانشگاه از دانشجویان خود دانشگاه سبزوار استفاده شود. خوشبختانه اجرای تئاتر، استند آپ کمدی، موسیقی و حتی مجری‌گری برنامه‌ها با کمک سایر کانون‌ها و با مشارکت خود دانشجویان انجام می‌شود.

اهمیت موسیقی برای شما در چیست که پیگیرانه آن را دنبال کردید؟

وقتی موسیقی درست و اصیل را خوب درک کرده و با آن ارتباط برقرار کرده باشیم، تاثیرات مثبت آن را در زندگی می‌بینیم. یک موسیقی خوب انسان را منقلب می‌کند. وقتی دست به ساز می‌شویم می‌توانیم از زندگی روزمره فاصله گرفته، حال خوبی پیدا کرده و درنهایت انسان بهتری باشیم. توصیه من به دانشجویان این است که بدون هنر از دانشگاه فارغ التحصیل نشوید؛ دوران دانشجویی بهترین فرصتی است که برای پیگیری هنری وجود دارد. یک پزشک و پرستار هنرمند در زندگی و رشته تحصیلی نسبت به دیگران خیلی موفق‌تر است. به امید روزی که هنرمندان و فعالان فرهنگی جایگاه ویژه‌ای در دانشگاه داشته باشند./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.