یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱

پیوند علوم اسلامی و پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی قم؛

حوزه علوم اسلامی دانشگاه علوم پزشکی قم افتتاح می‌شود

دانشگاه علوم پزشکی قم

به دلیل آشنایی بیشتر دانشجویان با معارف دینی و میان رشته‌ای، افتتاح حوزه علوم اسلامی دانشجویان علوم پزشکی، برای اولین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی قم افتتاح می‌شود.

به گزارش مفدا قم، حجت الاسلام سید محمد طاهری خرم آبادی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به افتتاح حوزه علوم اسلامی در این دانشگاه گفت: به دو دلیل تصمیم بر تشکیل حوزه علوم اسلامی گرفته شد، که ابتدا عطش و تشنگی دانشجویان نسبت به علوم معارف بود.
وی  با بیان اینکه پیش از این برخی مباحث علوم اسلامی تطبیقی به دروس پزشکی و رشته‌های دانشجویان علوم پزشکی نداشت، افزود: این مسئله سبب کم شدن رغبت دانشجویان نسبت به دروس حوزه معارف دانشگاه می‌شد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم، با بیان اینکه فضای درسی دانشجویان علوم پزشکی با سایر رشته‌ها متفاوت است و فرصت کمتری برای شرکت در حوزه‌های علوم اسلامی دارند، تصریح کرد: به همین دلیل برای اینکه این دانشجویان آشنایی بیشتری با معارف دینی و میان رشته‌ای پیدا کنند و در آینده پژوهشگران موفقی در حوزه طب و دین تربیت شود، حوزه علوم اسلامی دانشجویان علوم پزشکی را برای اولین بار در کشور کلید زدیم.
طاهری با اشاره به تفاوت‌های این حوزه با سایر حوزه‌های علوم اسلامی، عنوان کرد: تفاوت ما با سایر حوزه‌های علوم اسلامی این است که برای دانشجویان بر اساس نیازها و  مطابق با رشته‌های تحصیلیشان دروسی را تدارک دیده‌ایم. اینجا اگر تفسیر گفته می‌شود تفاسیر مربوط به آیات مرتبط با علوم پزشکی است و به روایات و احادیث پزشکی پرداخته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از نیازهای امروز جامعه، سبک زندگی است، خاطر نشان کرد: هدف نهایی حوزه علوم اسلامی دانشگاه علوم پزشکی قم، تربیت دانشجوی مکتبی، مذهبی و تراز انقلاب است. دانشجویی که در آینده پزشک، پرستار و کارشناس اتاق عمل متعهدی باشد و نسبت به مسائل دینی خود آشنایی داشته باشد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به نحوه ثبت نام دانشجویان در این حوزه گفت: فراخوانی داده شد و پس از آن دانشجویان با اولویت اینکه در سال‌های نخست تحصیل باشند، اقدام به ثبت نام کردند و پس از انجام مصاحبه و آزمون عملی از دانشجویانی که امتیاز لازم را کسب کردند، دعوت شد در ترم نخست که بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود شرکت کنند.
طاهری با اشاره به اینکه این کار ابداعی بود و از خرداد ماه مقدمات آن را آغاز کردیم، افزود: تلاش بر این بود که سرفصل‌های جدید و متناسب با رشته‌های علوم پزشکی را تدوین کنیم که به همین دلیل اقدامات قدری طولانی‌تر شد. از سوی دیگر دوستان عزیز ما که در حوزه طب و دین کار کرده بودند سرفصل‌ها را تبیین و اساتید را شناسایی کرده‌اند و از پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه، افتتاحیه برگزار و بلافاصله کلاس‌ها آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در این ترم پنج واحد از دروس حوزه علوم اسلامی با تشکیل ۱۲ جلسه ارائه می‌شود، افزود: ترم نخست دانشجویان حوزه علوم اسلامی تا چهارم خرداد ماه سال ۹۶ به پایان می‌رسد.
طاهری با بیان اینکه سنت مباحثه از مواردی است که در حوزه علوم اسلامی دانشگاه علوم پزشکی به آن توجه بسیاری شده است، تصریح کرد: برگزاری کلاس‌ها به حالت کارگاهی خواهد بود و پس از یادگیری، دانشجویان کار علمی و عملیاتی انجام می‌دهند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به برگزاری مراسم افتتاحیه حوزه علوم اسلامی دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: این مراسم از ساعت ۸ صبح روز ۲۱ بهمن ماه در سالن امیرالمومنین (ع) ستاد دانشگاه علوم پزشکی قم، واقع در خیابان ساحلی برگزار و سخنران این مراسم حجت الاسلام والمسلمین روح اله حریزاوی، مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان خواهد بود.
طاهری گفت: معتقدیم در حوزه علوم اسلامی پزشکی، حرف‌های مختلفی وجود دارد که هنوز به یک هزارم آن هم دسترسی نداشته‌ایم و به این منظور باید کسانی در این حوزه ورود داشته باشند که مدرک تحصیلی مرتبط با علوم پزشکی داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.