یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵

اظهار نظر فرهادی درباره ورود دانشمندان آمریکایی به ایران

فرهادی

وزیر علوم گفت: در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم می گیرند.

به گزارش مفدا، دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری ۹۵ و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: البته این قانون تبعیض برای ایرانی ها امروز لغو شده و دادستان کل آمریکا آن را لغو کرده است.

وی در مورد آخرین وضعیت تایید رشته های دانشگاه آزاد نیز گفت: در این باره چند بار توضیح دادم که کمیته ۵ نفره مربوط به بررسی رشته های تحصیلی تعیین شده و آنها جلسات خود را برگزار می کنند و رشته ها را مورد به مورد بررسی کرده و ان شاءالله طبق چارچوب های تعیین شده رشته ها تایید و یا تکمیل می شوند.

وی درباره وضعیت فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاه آزاد گفت: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد خودشان درخواست کرده بودند که آنها نیز بررسی شوند، اگر مسیر قانونی طی شده باشد آنها نیز تایید می شود.

فرهادی در پاسخ به پرسشی درمورد کمیته بررسی تخلفات علمی گفت: این کمیته چند کار انجام داده که یکی از آنها آیین نامه ای بوده که برای بررسی احتمالی تخلفات علمی به دانشگاه ها ابلاغ شده است.

وی افزود: هیات انتظامی تخلفات احتمالی اساتید را بررسی می کند و اگر موردی مربوط به دانشجویان باشد کمیته انضباطی آن را مورد بررسی قرار می دهد.

وی یادآور شد: سامانه همانند جو به شدت فعال است و به صورت ماهانه گزارش خود را ارائه می دهد. همچنین ثبت پایان نامه ها به صورت جدی و قطعی پیگیری می شود.

وی اضافه کرد: میزان مشابهت ها را در سامانه همانند جو در دو ماه گذشته استخراج کرده ایم و اینکه چه تعداد و درصدی به تفکیک دانشگاه ها اشکالاتی و مشابهت هایی وجود داشته مشخص شده و از تذکر تا تعلیق برای این افراد در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلفات علمی نیز در کمیسیون آموزشی مجلس تکمیل شده و به صحن ارائه خواهد شد. همچنین مواردی هم بوده که نیروی انتظامی در محیط بیرون از دانشگاه با این موضوع برخورد کرده است.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ها و برخی سخت گیری ها در این زمینه گفت: سختگیری در این زمینه وجود ندارد و تشکل ها می توانند به صورت قانونی عمل کنند.

وی در پاسخ به مهر خاطرنشان کرد: هر کدام از طرفداران جناح ها، گروه ها و دسته ها می توانند در قالب سخنرانی، مناظره و سایر موارد درخواست های خود را به هیات سه نفره در دانشگاه ارائه دهند و طبق مصوبه هیات سه نفره مراسم خود را برگزار کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.