یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱

به مناسبت روز جهانی هاری؛

یک بیماری کشنده اما قابل پیشگیری

بیماری هاری

۲۸ سپتامبر(۶ مهر) به‌عنوان روز جهانی هاری نام گذاری شده و هرساله سازمان‌های ذیربط سعی درافزایش آگاهی افراد جامعه درمورد بیماری هاری دارند. درکشور ما نیز نهادهایی در رابطه با بیماری هاری مسئولیت دارند ازجمله سازمان دامپزشکی، اداره مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که همواره در راستای مهار این بیماری در تلاش هستند. طبق آمار سالانه ۵۶۰۰۰ نفر در دنیا در اثر هاری می‌میرند.

به گزارش مفدا، هاری یک بیماری ویروسی سیستم اعصاب مرکزی است. این بیماری کشنده بین حیوانات(پستانداران خونگرم) و انسان مشترک بوده و اغلب بوسیله گزش حیوان آلوده مانند سگ، گربه، خفاش، موش، خفاش، راسو، گاو و... به انسان منتقل می‌شود. در صورت بروز علائم هاری این بیماری درمان ناپذیر بوده و سرانجام به مرگ منجر می‌شود، البته افرادی که توسط حیوانات اهلی و وحشی گاز گرفته می‌شوند اگر دراسرع وقت به مراکز پیشگیری هاری مراجعه نمایند به این بیماری مبتلا  نخواهند شد.

راه‌های سرایت بیماری هاری به حیوان و انسان:

 گاز گرفتن: اصلی‌ترین راه سرایت بیماری، گازگرفتن به وسیله حیوان هار است.

 پنجه کشیدن: پنجه آغشته به بزاق حاوی ویروس به ویژه در گربه و گربه سانان که عادت به لیس زدن پنجه‌های خود دارند نیز ایجاد بیماری می‌کند.

 پوست: از طریق پوست سالم، سرایت پذیر نیست؛ ولی از راه کوچکترین خراش یا زخم در پوست، این بیماری منتقل می‌شود.

 نسوج مخاطی: انسان و حیوان‌های به ظاهر سالم که در اواخر دوره نهفتگی بیماری هستند و هنوز علائم بالینی هاری در آن ها ظاهر نشده است، از طریق لیسیدن لب، چشم و بینی افراد و کودکانی که با آن‌ها بازی می‌کنند بیماری هاری را انتقال می‌دهند .

 دستگاه گوارش: انتقال از این راه بعید است؛ به هر حال باید از خوردن گوشت و فرآورده‌های دام‌های مبتلا به هاری خودداری کرد.

ویروس هاری حتی از زخم‌های بسیار کوچک و در حد خراش هم می‌تواند  باعث ابتلای فرد گردد؛ پس زخم هر چند کوچک (حتی خراش پوستی ) بایستی فوری تحت درمان پیشگیری از هاری (شستشوی زخم و واکسیناسیون) قرار گیرد.

علائم بیماری در حیوانات:

اولین علامت بیماری تغییر در رفتار و عادت‌های حیوان است؛ به نحوی که گوشه گیر و منزوی می‌شود یا عصبانی و بدخو شده و به گاز گرفتن سنگ، چوب و اشیای مختلف پرداخته و به هرکس و حیوان سر راه خود حمله می‌برد. همچنین به علت عدم قدرت بلع کف از دهانش سرازیرشده و صدای حیوان ناموزون می‌شود، حیوان به زودی در اثر فلج دستگاه تنفسی خواهد مرد.

علایم بیماری در انسان:

 خستگی، بی‌اشتهایی

افسردگی

بی‌قراری

سوزش، خارش ودرد محل گزش

تحریک پذیری وترس از فضای باز

 ترس از نور، ترس از آب

مرگ بیمارمعمولا به علت فلج عضلات تنفسی رخ می‌دهد.

فراموش نکنید بیماری هاری هر چند کشنده و موجب وحشت مردم است، اما با انجام واکسیناسیون بموقع می‌توان از ابتلای حیوان و خود به این بیماری جلوگیری به عمل آورد. بدیهی است؛ مراجعه منظم حیوان به کلینیک دامپزشکی معتبر جهت واکسیناسیون طبق برنامه زمانبندی و توصیه شده از سوی دامپزشک و دریافت شناسنامه بهداشتی برای حیوان و مراجعه به انستیتوپاستور برای صاحبان حیوانات خانگی و گروه‌های در معرض خطر و واکسینه شدن آنها، نقش مهمی در کاهش ترس از این بیماری خواهد داشت تا خیالمان از ابتلا به این بیماری مهلک راحت باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.