شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶

نگاهی به جایگاه معنوی و منزلت یک مسجد؛

هر گوشه مسجد «سهله» خانه پیامبری از پیامبران الهی بوده است

مسجد سهله

مسجد سهله در اطراف کوفه، در دو کیلومتری شمال غربی مسجد کوفه، قدیمی‌ترین مکان منتسب به حضرت بقیةالله عجل الله تعالی فرجه شریف است. در بعضی از اخبار آمده است که هر گوشه این مسجد خانه پیامبری از پیامبران الهی بوده است. این مسجد مقدس در طول پیاده‌روی‌های اربعین همواره به عنوان یک پایگاه دینی مورد توجه و تاکید قرار داشته است.

به گزارش مفدا، یکی از مشهورترین مساجد اسلامی که در قرن اول هجری توسط قبایل عرب در سمت شمال غربی مسجد جامع کوفه به فاصله حدود دو کیلومتر ساخته شده است؛ مسجد شریف «سهله» است که در منابع تاریخی از آن با نام‌هایی چون مسجد سهیل، بنی‌ظفر و عبدالقیس و... یاد شده است.

این مسجد در زمینی خالی از سکنه که اطراف آن پوشیده از ماسه‌های قرمز است ساخته شده است. شکل هندسی آن تقریباً به صورت مستطیل با طول ۱۴۰ متر، عرض ۱۲۵ متر و مساحتی بالغ بر ۱۷۵۰۰ مترمربع است. ارتفاع دیوارهایی که آن را احاطه کرده حدود ۲۲ متر است که هر یک از اضلاع چهارگانه آن به وسیله برج‌های نیم دایره‌ای از طرف خارج و به فاصله‌های مساوی تقویت می‌شوند. در میانه ضلع شرقی دیوار، مناره ای به ارتفاع ۳۰ متر وجود دارد. در اصلی مسجد در میانه ضلع شرقی در مجاورت این مناره قرار دارد.

در بخش‌های مختلف صحن مسجد محراب‌هایی ساخته شده است که به نام پیامبران و ائمه اطهار(علیهم السلام) نامگذاری شده‌اند و در اصطلاح آنها را مقام می‌خوانند. این مقام‌ها عبارتند از:  مقام حضرت ابراهیم(علیه السلام): این مقام در جهت شمال غربی و بین دیوار غربی و شمالی قرار دارد. در روایتی آمده است این مسجد، خانه حضرت ابراهیم خلیل(علیه السلام) بوده است که از آنجا به سمت قوم «عمالقه» رفتند.

 مقام حضرت یونس(علیه السلام): این مقام در جهت جنوب غربی بین دیوار جنوبی و غربی قرار دارد.

مقام حضرت ادریس(علیه السلام): این مقام در بین دیوار شرقی و شمالی قرار دارد. این مقام را مقام عیسی(علیه السلام) هم می نامند. این قسمت از مسجد به بیت الخضر هم معروف است.

مقام حضرت صالح(علیه السلام): این مقام در سمت شرقی بین دیوار جنوبی و شرقی قرار دارد که به مقام صالحین، انبیا و مرسلین معروف است.

مقام امام سجاد(علیه السلام): این قسمت در میانه مسجد کمی مایل به سمت شرقی قرار دارد.

مقام امام صادق(علیه السلام): این مقام درست در وسط مسجد است. براساس روایات تاریخی، حضرت امام صادق(علیه السلام) مدتی در آنجا اقامت نموده و به عبادت و دعا مشغول بوده اند.

مقام امام زمان(علیه السلام): این مقام هم در قسمت میانی مسجد، کمی مایل به سمت جنوب، در بین مقامهای امام سجاد(علیه السلام) و حضرت یونس(علیه السلام) قرار دارد. امروزه ساختمانی به طول ۸۰ متر و عرض ۵/۵ متر در این محل بنا شده است. حضرت ولی عصر(علیه السلام) در این مقام، نماز و دعا و نیایش به جای آورده‌اند و عالم بزرگوار علامه بحرالعلوم آن حضرت را در این مکان شریف در حال مناجات با پروردگار زیارت کرده‌اند.

در مجموعه روایات با تعابیر مختلفی از جایگاه معنوی و منزلت مسجد سهله یاد شده است. می‌توان گفت از اخبار چنان معلوم می‌شود که بعد از مسجد اعظم کوفه مسجدی به فضیلت این مسجد وجود ندارد. در توصیف علل فضیلت آن به نکاتی اشاره شده است که در اینجا بعضی از آن‌ها را یادآور می‌شویم.

 ابوبصیر نقل کرده است که امام صادق(علیه السلام) به ایشان فرمودند: ای ابابصیر! گویی روزی را می‌بینم که حضرت مهدی(علیه السلام) با خانواده‌اش در مسجد سهله فرود می‌آیند. ابوبصیر می‌گوید: به حضرت صادق(علیه السلام) عرض کردم آن مسجد منزل قائم(علیه السلام) خواهد بود حضرت فرمودند: آری، این مسجد منزل حضرت ادریس(علیه السلام) و حضرت ابراهیم(علیه السلام) بوده است و خداوند هیچ پیامبری را به پیامبری مبعوث نکرده است مگر آن که وی در این مسجد نماز گزارده است.

مسکن حضرت خضر(علیه السلام) در این مسجد است. هر کسی دراین مسجد اقامت داشته باشد مثل آن است که در چادر پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) اقامت دارد... هر کس در این مکان شریف نماز به جای آورد و به دنبال آن با نیت خالص دعا کند؛ حاجت او برآورده می‌شود و اگر کسی از ترس امری به آنجا پناه ببرد خداوند وی را از آن خطر در امان نگه می‌دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.