شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

عضو شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

دانشجو باید یاد بگیرد که تشکیلات مطالبه گر را به فردگرایی ترجیح بدهد

کردستان

یکی از اعضای شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگوی اختصاصی با مفداگفت: شورای صنفی فراگیرترین تشکل دانشجویی است که به منظور تصمیم سازی و مشارکت دانشجویان در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای امور صنفی، رفاهی و آموزشی دانشجویان شکل گرفته است.

به گزارش مفدا ، خبرنگار مفدای دانشگاه گفتگوی اختصاصی با یکی از فعالین شورای صنفی دانشکده پرستاری شاهد دانشگاه علوم پزشکی کردستان انجام داده است که مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

مفدا کردستان: خودتان را معرفی کنید ؟
بلال باباخانی، دانشجوی ترم ۵ پرستاری و عضو شورای صنفی دانشکده پرستاری و مامایی

مفدا کردستان: شورای صنفی چه اهدافی دارد؟

بطورکلی چکیده ای از اهداف شورای صنفی طبق آیین نامه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های کشور به شرح زیر می‌باشد:

هدف اول ایجاد فضای همدلی در بین دانشجویان و مسئولین دانشگاه و تقویت ارزشهایی همچون اعتماد به نفس،کار جمعی و مشارکت قانونمند در میان دانشجویان می باشد. هدف دیگر شورای صنفی ایجاد بستر تجربه اندوزی و آشنایی بیشتر دانشجویان با چگونگی اداره امور در دانشگاه‌ها می باشد.

از اهداف اصلی این شورا پر رنگ نمودن نقش مشورتی دانشجویان در مراحل برنامه ریزی و اجرای فعالیتهای مرتبط با امور صنفی دانشجویی است. از دیگر اهداف شورای صنفی تقویت فرهنگ پیگیری حل مشکلات رفاهی با تعامل و از طریق مجاری قانونی است. و در آخر مهم ترین هدف آن افزایش آگاهی دانشجویان نسبت به حقوق و تکالیف دانشجویی خود می باشد.

مفدا کردستان: شورای صنفی چه وظایفی را بر عهده دارد؟

به نظر من تعیین وظایف و اختیارات،  بنده و سایر اعضای این شورا را محدود میکند؛
شورای صنفی باید به غیر از مسائل سیاسی، در تمامی بخشهای دانشگاه گاه مستقیم و یا غیرمستقیم ورود پیداکند.
شورا باید بصورت کمیته ای(تغذیه، آموزش، حمل و نقل و...) باشد تا مشکلات بصورت مطلوب و کاملا تخصصی و اولویت بندی شده بررسی و به آنان رسیدگی شود.
لازم به ذکر است که برخی از افراد(چه مسئولین و چه دانشجویان) گمان میکنند که مسئولین حوزه دانشگاه و شورای صنفی به عنوان نماینده دانشجویان در دو جبهه مقابل هم عمل میکنند، قطعا اینگونه نیست؛
شاید مسیر ما با مسئولین متفاوت باشد ولی هدف مشترک و نهایی همه ی ما ارائه خدمات مناسب به دانشجویان است.

مفدا کردستان: هدف شما از عضویت در شورای صنفی چه بود؟

هدف بنده از عضویت در این شورا این بود که بصورت رسمی و قانونی پیگیر مطالبات دانشجویان باشم.
و از دیگر اهداف بنده که مقام معظم رهبری هم بارها به آن اشاره نمودەاند؛آشناکردن دانشجویان با شیوه مطالبه گری است که این امر توجه در خور به آن نشده است.
دانشجو باید حقوقش را بداند و یاد بگیرد که چگونه از راههای قانونی آن را مطالبه کند و به دانشجو یاد دهیم که تشکیلات مطالبه گر را به فردگرایی ترجیح بدهد.

مفدا کردستان: برای پیشرفت شورای صنفی چه پیشنهاد و برنامه‌هایی دارید؟

شورای صنفی پل ارتباطی مستقیم میان دانشجویان و مسئولین است، پس باید در این مسیر شجاع باشیم و برای دفاع کردن از حق دانشجویان از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

اولویت نخست ما باید تداوم فعالیت های درست و مفید شورای صنفی سابق باشد و با مشورت و همراهی اعضای سابق شورای صنفی به ارائه خدمات بیشتر به دانشجویان عزیز بپردازیم. ما باید مطالباتی را که مطالبه عمومی دانشجویان بوده و تا کنون بدون پاسخ  باقی مانده است را برآورده نمائیم.

ما باید با تلاش و پیگیری مستمر در راستای مرتفع سازی مشکلات دانشجویان در سطح دانشگاه، بیمارستان ها و خوابگاه ها گام برداریم. و همیشه شنوای شکایات و مشکلات دانشجویان باشیم و بصورت جدی آنها را بررسی و پیگیری نماییم.

مفدا کردستان: دانشجویان چگونه می توانند علاقه‌مندی خود به فعالیت در شورای صنفی را اعلام نمایند؟

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه هرساله در اردیبهشت ماه جهت تشکیل منسجم و هدفمند این شورا از طریق  فراخوان از آن دسته از دانشجویانی که تمایل به فعالیت و نامزد شدن برای انتخابات شورای صنفی دانشگاه دعوت می نماید

مفدا کردستان: در پایان به عنوان عضو فعال شورای صنفی چه حرفی با مسئولین این بخش دارید؟

بنده به عنوان یکی از  نمایندگان دانشجویان در شورای صنفی همیشه شاهد توجه ویژه دکتر سپهر معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه، به شورای صنفی و سایر تشکل های دانشجویی بوده ام .

ایشان همواره این شورا را به عنوان بهترین حلقه حد واسط برای پیگیری مطالبات دانشجویان معرفی نموده اند و گاهاً نیز از مسئولین رده اول دانشگاه نگاه خوب و تعاریف زیبایی از شورای صنفی و نقش والا و موثر آنان در دانشگاه شنیدەایم؛ امیدواریم این نگاه تا انتهای ردهای صف در دانشگاه و دانشکده های تابعه تسری یابد .
و گاها نیز مشاهده میشود که برخی از قسمتهای دانشگاه ، این اعضا را فقط زیرمجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی دانسته و گمان میکنند که فقط این بخش از دانشگاه وظیفه پاسخگویی به شورای صنفی را دارد؛
که چنین نگاهی بر اساس ضوابط و بخشنامه های وزارت متبوع به هیچ قابل قبول نیست  و ما خود را موظف پیگیری کلیه مطالبات دانشجویان در تمام سطوح مختلف دانشگاه می دانیم.

خبرنگار: فاطمه مرادیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.