یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳

نامه ۷۲ استاد دانشگاه شریف به رییس جمهوری و وزیرخارجه:

موقتا ورود اتباع آمریکایی به ایران را تسهیل کنید

حسن روحانی

 ۷۲ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در نامه ای خطاب به رییس جمهوری و وزیر امور خارجه درخواست کرده اند تا ورود شهروندان آمریکایی به ایران را برای ۹۰ روز آینده تسهیل کنند.

به گزارش مفدا، در نامه سرگشاده این اساتید به حجت الاسلام حسن روحانی و محمد جواد ظریف پیشنهاد شده که دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کند: شهروندان آمریکایی می‌توانند بدون دریافت ویزای گردشگری و تشریفات مربوطه درکشور مبدأ و با اخذ ویزای فرودگاهی در تهران در طی ٩٠ روز آینده برای مدت دو هفته به ایران سفرکرده و خود از نزدیک میهمان نوازی ایرانیان و مسلمانان صلح جوی را تجربه کنند.
امضا کنندگان نامه مزبور پیشنهاد کرده اند که دولت ایران به شیوه متفاوتی نسبت به تبعیض های ناروایی که علیه شهروندان ایران یا ایرانیان مقیم آمریکا به حکم رئیس جمهوری جدید ایالات متحده امریکا روا داشته شده است عکس العمل نشان دهد.
آنها بر این باورند که برای خنثی کردن آثار زیان بار سیاست فوق، دولت جمهوری اسلامی می تواند سیاست صحیح و مبتکرانه ای به کار گیرد.
امضا کنندگان این نامه گفته اند که این تدبیر نه تنها بار دیگر بر سیاست اخلاق گرای کشور ما در عرصه بین المللی تاکید می کند، بلکه باعث می شود آن فضای همدلی و حمایتی که در ماههای منتهی به انقلاب اسلامی در کلیه کشورها نسبت به کشورمان وجود داشت دوباره احیا شود. هم چنین این اقدام مبتکرانه بار دیگر بر نقش پیشگام کشورمان در دفاع از ارزشهای راستین دینی در جوامع مسلمان تاکید میکند.
در این متن قید شده: جدا از مشکلاتی که این دستور برای زندگی روزمره بسیاری از هموطنانمان در ایران و امریکا به وجود آورده است، فضای تبلیغاتی که برای توجیه این اقدام ایجاد شده حیثیت فرهنگی، دینی، تاریخی، و منافع ملی کشورمان را خدشه دار کرده و می تواند اثرات بسیار زیان باری را به همراه آورد. معمولا در چنین مواقعی دولت ها اقدام به عمل متقابل می کنند، اما ما امضا کنندگان زیر، از دولت خود تقاضا می کنیم که این بار به شیوه متفاوتی نسبت به این عمل ناصواب واکنش نشان دهد. 
ذیل نام ۷۲ امضا کننده این نامه تاریخ روز ۱۴ بهمن قید شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.