یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

۶۰۰ شرکت در سراسر کشور مشغول مقاله‌نویسی هستند

مقاله علمی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: حضور دانشجویان در مقاطع بالا و ضرورت ارائه مقاله باعث شده که ۶۰۰ شرکت در سراسر کشور به مقاله نویسی مشغول باشند.

به گزارش مفدا، دکتر رضا ملک زاده در مراسم بهره برداری از واحد نیمه صنعتی تولید دارو در مشهد به رشد علمی کشور در حوزه بهداشت و درمان طی سالهای اخیر اشاره و بیان کرد: سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۷ هزار و ۷۰۳ مقاله و مستند علمی توسط محققان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بانک اطلاعاتی اسکوپوس منتشر شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بر اساس مقالات انتشار یافته در بانک اطلاعاتی اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و رتبه شانزدهم تولید علم را در جهان کسب کرد.

وی گفت: در حوزه دریافت تعداد استنادات به مقالات علمی ارائه شده در نشریات بین المللی رتبه ۱۸ جهانی و نخست منطقه در سال ۲۰۱۶ بدست آمده و در این تقسیم بندی پس از ایران کشورهایی همچون دانمارک، روسیه، اتریش، تایوان و سنگاپور قرار گرفته اند.

ملک زاده افزود: در بخش علمی ظرفیتهای بسیار زیادی درکشور نهادینه شده است. شاخص بین‌المللی رشد مقالات علوم پزشکی نشان می‌دهد که رشد ایران در زمان فعالیت دولت یازدهم از متوسط آمار بین‌المللی در دنیا بالاتر رفته و در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: در ابتدای آغاز کار دولت تدبیر و امید تعداد دانشمندان ایرانی که در دنیا پراستناد محسوب می‌شوند هشت نفر بودند اما امروز به ۴۱ نفر رسیده‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: شاخص مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که چه تعداد دانشمند ظرفیت این را دارند که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا لقب گیرند. در همین خصوص در ابتدای فعالیت دولت یازدهم ۱۰۸ دانشمند جوان در این شاخص قرار داشتند اما هم اینک این تعداد به ۴۲۱ نفر رسیده است.

ملک زاده افزود: شمار شرکتهای دانش بنیان نیز در ایران طی همین مدت از ۳۴۵ مورد به ۸۰۴ شرکت رسیده است. همچنین پنج اتاق تمیز در کشور راه اندازی شده و این نشان دهنده عزم جدی دولت در حوزه بهداشت و درمان است.

وی همچنین ۳۰ درصد شرکتهای دانش بنیان را در سطح کشور مربوط به بخش سلامت ذکر و بیان کرد: در شرایط فعلی بخش عمده‌ای از بازار در حوزه شرکتهای دانش بنیان در اختیار دیگر کشورهای دنیا قرار دارد که باید در این زمینه فعالیت بیشتری انجام شود.

وی افزود: در دولت گذشته ۶۵۰ دانشجو در مقطع دکترای تخصصی پژوهشی مشغول به تحصیل بودند که به هیچ‌وجه علمی و کارشناسی نبود لذا این آمار به ۶۰ دانشجو رسیده است.

ملک زاده ادامه داد: حضور دانشجویان در مقاطع بالا و ضرورت ارائه مقاله باعث شده که ۶۰۰ شرکت در سراسر کشور به مقاله نویسی مشغول باشند.

وی ادامه داد: کل اعتبار موجود در حوزه سلامت پنج هزار میلیارد ریال و این رقم معادل فعالیت پژوهشی ۲۰ محقق بین‌المللی است. با رفع مشکلات اقتصادی قطعا شرایط بهتری در حوزه بهداشت نیز محقق خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر ملک زاده همچنین گفت: مشهد در حوزه داروسازی بسیار قدرتمند است و می‌تواند با یک برنامه‌ریزی صحیح در حوزه صادرات دارو اقدامات ارزشمندی را انجام دهد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.