شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه:

روند برگزاری دور دوم اردوهای جهادی وزارت بهداشت مطلوب است/ دور دوم اردوهای وزارت بهداشت در روستاهای چالدران با حضور 130 نفر از دانشگاهیان درحال انجام است

اردوهای جهادی منطقه چالدران

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، روند برگزاری دور دوم اردوهای جهادی وزارت بهداشت که طی روزهای 14تا 25مرداد در روستاهای تابعه شهرستان چالدران در حال برگزاری است را مطلوب توصیف کرد و گفت: این اردوها با حضور بیش از 130 نفر از دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در حال انجام است.

به گزارش مفدا، محمد ضربی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه یکی از  اهداف اصلی اردوهای جهادی ، ایجاد روحیه کار و تلاش  جهادی در بین جوانان دانشجو است ، خاطرنشان کرد: براساس فرمایشات  مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه  بهترین راه مبارزه با جنگ نرم دشمن، خدمت رسانی به مردم و محرومین است، از این رو تلاش داریم با اجرای طرح اردوهای جهادی، به بهترین نحو در راستای منویات معظم له گام برداریم.

وی با بیان اینکه مجوعه فعالیت‌های جهادگران در منطقه چالدران در بخش‌های فرهنگی، آموزشی و بهداشتی- درمانی در حال برگزاری است، خاطرنشان کرد: جهادگران ما طی برگزاری اردوهای جهادی در 12 روستای چالدران که قبلا شناسایی شده‌اند در زمینه های مختلف به ساکنان منطقه خدمت رسانی می کنند.

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه درخصوص روستاهای هدف اردوهای جهادی چالدران گفت: روستاهای مجنون علیا، مجنون سفلی، تخته روان علیا، قرجه وران، انبار سفلی،ت ات کندی، امام قلی کندی علیا، امام قلی کندی سفلی، ریحانلوی علیا، قرنو، بابا احمد وعرفات روستاهایی است که جهادگران طی این 11 روز با استقرار در آنجا به مردم آن مناطق خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی می‌دهند.

وی انجام تست سنجش BMI و غربالگری ساکنان روستاها و شناسایی مشکلات سلامتی آنها، برگزاری کلاس‌های آموزشی و مشاوره درسی، برپایی کلاس های آموزش بهداشت فردی و تنظیم خانواده  را از جمله اقدامات بهداشتی و درمانی این اردوهای جهادی در چالدران عنوان کرد.

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با بیان اینکه تیم پزشکی ما در اردوهای جهادی چالدران متشکل از 4 تیم کامل هستند، خاطرنشان کرد: تیم پزشک عمومی، تیم پزشکان متخصص داخلی، پزشکان اطفال و پزشکان زنان و زایمان در این اردوها به مردم خدمات رسانی می‌کنند.

ضربی، حضور تیم‌های تخصصی(عفونی، داخلی، زنان، اطفال، پوست و عمومی پس از غربالگری ساکنان روستاها توسط دانشجویان و ارائه خدمات رایگان، برگزاری کلاس‌های فرهنگی، فعالت‌های عمرانی توسط دانشجویان پسر از جمله نقاشی مدارس، مساجد، خانه‌های بهداشت و ... را  نیز از دیگر  برنامه‌ها و فعالیت‌های جهادی دانشجویان شرکت کننده در این دوره اردوهای جهادی وزارت بهداشت ذکر کرد.

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به استقرار دانشجویان جهادگر در خانه‌های بهداشت، مساجد و مدارس روستاهای چالدران اشاره کرد وگفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی، تست قند و فشار خون، بینایی سنجی و شناسایی بیماران و توزیع دارو بر اساس تجویز پزشکان از دیگر فعالیت‌های جهادگران در طول این مدت خواهد بود.

ضربی همچنین با اشاره به برگزاری کلاسهای تخصصی بهداشت زنان توسط دانشجویان فارغ التحصیل مامایی در این اردوها، اظهار داشت: یکی از مهم ترین اهداف ما برگزاری این کلاسهای آموزشی به زنان و معرفی و درمان بیماری های احتمالی زنان است.

وی همچنین به توزیع اقلام دارویی به بیماران شناسایی شده و ویزیت شده اشاره کرد وگفت: توزیع دارو فقط به بیمارانی صورت می‌گیرد که روزگذشته توسط پزشک متخصص معاینه و ویزیت شده باشد و در این اردو به هیچ عنوان دارو بدون تجویز پزشک به فردی داده نخواهد شد. همچنین داروهایی تقویتی مثل مولتی ویتامین و قرصهای کلسیم و آهن نیز برای ساکنان روستاهای مختلف چالدران تدارک دیده شده است که در طول برگزاری اردوها به آنها تحویل داده خواهد شد و نحوه مصرف این داروها نیز از  سوی جهادگران، به آنها آموزش داده خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در منطقه چالدران و روستاهای تابعه، آیا امسال خدمات دندانپزشکی نیز صورت خواهد گرفت یا خیر، اظهار داشت: امسال متاسفانه به دلیل مشکلاتی از قبیل حمل یونیتهای دندانپزشکی و جابجایی تجهیزات مربوطه، نتوانستیم این خدمات را به ساکنان روستاها ارایه دهیم که امید است این مهم سال آینده محقق شود.

ضربی به برگزاری امور فرهنگی در قالب اردوهای جهادی وزارت بهداشت اشاره کرد وگفت: بزرگداشت یادواره شهدای روستا و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا و قرائت فاتحه و نثارگل از جمله برنامه های فرهنگی این  اردوها در منطقه چالدران خواهد بود.

وی افزود: همچنین یکسری مسابقات فرهنگی و ورزشی از جمله مسابقات طناب کشی، فوتبال، والیبال و کلاسهای احکام و عقیدتی نیز توسط مربیان و روحانیان حاضر در اردوها، به جهادگران  حاضر ارایه خواهد شد.

ضربی همچنین به اقدامات عمرانی اردوهای جهادی در چالدران اشاره کرد وگفت: کارهای عمرانی از ساعت 4 عصر امروز آغاز می شود و جهادگران با حضور در روستاهای تابعه چالدران از جمله روستای بابا احمد و عرفات کار نقاشی و رنگ آمیزی مدارس این روستاها را برعهده می گیرند.

وی همچنین آموزش خانه به خانه تفکیک زباله به ساکنان روستاها و مناطق تابعه چالدران و نحوه استفاده از مصرف آب سالم و توزیع مسواک و خمیردندان را از دیگر اقدامات این اردوهای جهادی عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی ارومیه با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی و همت بسیج دانشجویی و بسیج جامعه پزشکی این دانشگاه، همگام با بسیاری از دانشگاهیان وزارت بهداشت این اردو را برگزار می کنند و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی اتفاق رخ نداده است.

وی چالدران را یکی از محروم ترین شهرستانهای استان آذربایجان غربی عنوان کرد وگفت: از این رو تلاش داشتیم امسال روستاهای توابع شهرستان چالدران را جهت خدمات رسانی انتخاب کنیم.

ضربی ، استقبال دانشگاهیان و جهادگران از اردوهای جهادی در سال جاری را چشمگیر توصیف کرد وگفت: خوشبختانه دانشجویان با انگیزه خاصی این اردوها را دنبال می‌کنند و روند برگزاری بخش های مختلف این  اردوها مطلوب است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.