پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۹

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد؛

انتقاد از وضعیت بودجه های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی

ملک زاده

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از میزان بودجه‌های اختصاصی حوزه پژوهش در دانشگاه‌های علوم پزشکی انتقاد کرد و گفت: فقط ۳۶ درصد از بودجه سال گذشته تاکنون اختصاص یافته است.

به گزارش مفدا به نقل از مهر به نقل از وبدا، دکتر رضا ملک زاده در هجدهمین جشنواره ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تعداد دانشمندان یک درصد برتر دنیا در ایران از ۸ استاد در ابتدای دولت تدبیر و امید به ۴۲ استاد افزایش یافته است و ما توانستیم رتبه ۱۶ جهانی خود را در این زمینه حفظ و مقام اول منطقه را کسب کنیم به طوری که کشورهایی مثل ترکیه و برخی کشورهای اروپایی نظیر سوئیس بعد از ایران قرار دارند.

وی گزارشی از وضعیت علمی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی ارائه کرد و افزود: در سال ۲۰۱۶ براساس گزارش اسکوپوس، ۴۷ هزار و ۷۰۰ مقاله و مستند علمی توسط دانشمندان کشورمان در بانک اطلاعاتی اسکوپوس درج شده است و ما توانستیم رتبه ۱۶ جهانی خود را در این زمینه حفظ و مقام اول منطقه را کسب کنیم. 

ملک زاده تصریح کرد: برای اولین بار در سال گذشته حدود ۱۵ هزار مستند علمی و مقاله در حوزه‌های علوم پزشکی در سایت اسکوپوس توسط دانشمندان کشور درج شده که این رشد کمی از تولیدات علمی دانشگاه‌های ما را نشان می‌دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین به رشد علمی کشور از نظر کیفی رضایت‌بخش توصیف کرد و گفت: میزان استناد به مقالات در عرصه‌های بین‌المللی مهمترین شاخص سنجش رشد کیفی علم محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۶ کشور ما رتبه ۱۸ جهانی و اول منطقه را کسب کرده است.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: به طور کلی کشور ما از نظر رشد کمی و کیفی علم توانسته تا حدودی به اهداف اسناد بالادستی دست یابد به طوری که براساس شاخص SJR کشور ما از نظر مجلات برتر دنیا توانسته رتبه خوبی را کسب کند به طوری که ۱۰ درصد مقالات پراستناد در سال‌های بین ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به کشور ما مربوط می‌شود.

وی گفت: در شاخص‌های فناوری‌های سلامت هم تعداد مراکز رشد قابل توجهی داشته و به طوری که در حال حاضر ۸۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های علوم پزشکی به ثبت رسیده و ۳۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در بخش سلامت فعال هستند. همچنین تعداد اتاق‌های تمیز در بخش سلامت به ۵ اتاق افزایش یافته است.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بسته‌های حمایتی که براساس آن بوروکراسی تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان را کنار بگذارد، تهیه کرده تا ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود.

وی بر ضرورت توجه به کیفیت پژوهش و کاهش تخلفات علمی در کشور تاکید کرد و گفت: تخلف‌های پژوهشی در کشورهای دنیا کم نیست اما تخلف‌هایی که در ایران صورت می‌گیرد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد به طوری که در حال حاضر مجلات ساینس و نیچر گزارش‌هایی در این زمینه منتشر کرده بودند و ۵۴ مقاله علمی کشور برگشت خورده بود. این در حالی است که میزان تخلفات کشورهایی نظیر هند و آمریکا دو برابر کشور ما بود اما به دلیل حساسیت ایران این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از تشکیل کمیته‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها به منظور جلوگیری از تخلفات علمی خبر داد و گفت: براین اساس انجام تمامی طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویی باید در این کمیته تصویب شود تا شاهد تخلفات علمی در جامعه دانشگاهی نباشیم.

ملک‌زاده از ترسیم فرآیند کارهای تحقیقاتی در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: براساس این فرآیندها سعی داریم روند کارهای تحقیقاتی در دانشگاه‌ها دقیق‌تر شود به طوری که تشکیل کمیته‌های اخلاق در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تصویب شده و بر اساس این کارهای تحقیقاتی و حتی پایان‌نامه‌های دانشجویی قبل از تصویب باید در کمیته مورد بررسی قرار بگیرد که امیدواریم این تصمیم از بروز تخلفات علمی جلوگیری کند.

وی همچنین از میزان بودجه‌های اختصاصی حوزه پژوهش در دانشگاه‌های علوم پزشکی انتقاد کرد و گفت: بودجه کل تحقیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بود که البته این میزان در سال ۹۶ مقدار کمی یعنی ۷۰ میلیارد تومان افزایش یافت اما متاسفانه همین بودجه کم نیز به طور کامل به دانشگاه‌ها تخصیص پیدا نمی‌کند بعنوان مثال فقط ۳۶ درصد از بودجه سال گذشته تا هم‌اکنون از بودجه کل اختصاص یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نقش دانشگاه علوم پزشکی تهران در تولید علم را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ حدود ۴ هزار و ۲۵۰ مقاله علمی منتشر کرده که عمده این مقالات در مجلات دانشگاه منتشر شده است.

به گفته ملک‌زاده، باید همکاری‌های بین‌المللی اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی فعال‌تر باشد و هر استادی بتواند در حوزه تخصصی خود با مراکز علمی مرتبط دنیا ارتباط بگیرد و در این شرایط است که می‌توانیم رشد علمی خود را تقویت کنیم و نباید فقط منتظر باشیم تا دانشگاه این ارتباط بین‌المللی خود را شکل دهد.

وی خاطرنشان کرد: براساس آخرین ارزشیابی وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران توانسته در تولید علم و تعداد مقالات در ۱۴ سال گذشته رتبه اول دانشگاه‌های کشور را به دست بیاورد. به طوری که از ۴۲۹ محقق برتر رشته‌های علوم پزشکی ۱۴۳ نفر آن یعنی یک‌سوم این افراد در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول هستند. بنابراین این دانشگاه جایگاه خوبی از نظر علمی به دست آورده است.

ملک‌زاده افزود: براساس ارزیابی‌های جهانی ۱۳ دانشگاه‌های کشور جزو یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند که دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول کشور و ۷۵۹ دنیا را به خود اختصاص داده است و آرزوی ما این است با توجه به پتانسیل‌های این دانشگاه و اهداف بالادستی رتبه دانشگاه به ۲۰۰ جهانی و زیر ۵۰ آسیا کاهش یابد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال حاضر ۶۸ مقاله در سایت ESI منتشر کرده که این مقالات جزو پراستنادترین مقالات قرار گرفته و ۷۸ درصد این مقالات با همکاری‌های بین‌المللی نوشته شده است.

ملک‌زاده به راهکارهای ارتقاء رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در عرصه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: اختصاص اعتبارات پژوهشی مناسب به افراد برجسته علمی در دانشگاه، اجازه فرصت مطالعاتی و حمایت‌های مالی از افراد برجسته علمی در حوزه پژوهش و شرکت در مجامع علمی جهانی، قرار دادن نیروی انسانی در اختیار اساتید برجسته به منظور انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، تشکیل تیم مشخص در دانشگاه برای پیگیری و دریافت بودجه‌های تحقیقاتی و برخی موارد دیگر از جمله راهکارهایی است که می‌توانیم جایگاه علمی دانشگاه را ارتقاء دهیم چراکه با شرایط فعلی نمی‌شود به جایگاهی که انتظار داریم دست پیدا کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.