پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸

آشنایی با شورای انضباطی

شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی  وخدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی:

مقدمه:

انقلاب اسلامی که به برکت نفس قدسی حضرت امام (ره) و خون مطهر شهدای والا مقام به ثمر نشست ، حاصل دگرگونی فرهنگی و بیداری و احساس مسئولیت آحاد جامعه و به خصوص قشرجوان و دانشجو بود . جوانان با الهام از معنویت و روشنگری برخاسته از تفکر انقلاب اسلامی که در اندیشه و کلام امام (ره) آشکار است، ساختار فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی کشور را دگرگون نموده و عرصه جدیدی را در تاریخ فرهنگ بشری گشودند.


دانشگاهها ، به تحقیق ، یکی ازارکان مؤثر در حرکت انقلاب و تنویر افکار مردم محسوب می شوند و اهمیت نقش دانشجویان به عنوان نخبگان نسل جوان در مراحل مختلف پیروزی انقلاب ، تثبیت نظام و دفاع از آن انکار ناپذیر است . از این روی ، مسائل فرهنگی دانشگاهها و صیانت از جایگاه و منزلت رفیع آنها همواره به عنوان یکی از محورهای اصلی در کلام امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری ( مدّ ظلّه ) مورد عنایت خاص بوده است.

شورای انضباطی دانشگاه برابر مفاد شیوه نامه اجرائی مصوب وزرای محترم علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان و آموزش پزشکی نهادی حساس در مجموعه مدیریت دانشگاه اعلام گردیده و بعنوان مرجع رسیدگی و صدور احکام نسبت به شکایات و گزارشات در خصوص تخلفات کلیه دانشجویان از بدو ورود تا فارغالتحصیلی تخصصی میباشد و برابر مقررات آئیننامه انضباطی دانشجویان و دستیاران مصوب سیصد و پنجاه و هشتمین جلسه مورخ 14/6/74 و مصوبات اصلاحی جلسات 429 و430 مورخ 21/7/77 و 5/8/77 شورای عالی انقلاب فرهنگی و شیوهنامه اجرائی مورخ 6/4/88 به شماره 433ع/م مصوب وزرای محترم علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در کلیه دانشگاهها انجام وظیفه مینمایند .

 اهداف:

پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه و کمک به سالم نگهداشتن محیط های آموزشی و پژوهشی و تأمین حقوق عمومی دانشگاهیان ، از طریق ترغیب دانشجویان به حفظ کرامت دانشجویی و مقابله با بی نظمی ، هنجار شکنی و نادیده گرفتن حقوق فردی و اجتماعی دیگران از اهداف مهمی محسوب می شوندکه کمیته های انضباطی در راستای کمک به تحقق آنها تشکیل می گردد . بدیهی است باوجود اعضای دانشمند و دانشجو در ترکیب شورای کمیته ها ، توجه به شیوه های برخوردصحیح و عالمانه با تخلفات دانشجویی و رعایت تقوا در امر قضاوت و تصمیم گیری ، جزواصول اساسی و خدشه ناپذیر این شورا ها تلقی می شوند.

حدود اختیارات و وظایف شوراهای انضباطی دانشجویان


 1. رسیدگی به کلیه گزارش های واصله در مورد دانشجویان از سوی هر یک اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل یا خارج از دانشگاه
 2. صدور احکام انضباطی در صورت احراز وقوع تخلف
 3. پاسخ به استعلام در راستای :
 4. استخدام در ادارات و سازمان ها
 5. استخدام به عنوان عضو هیات علمی
 6. شرکت در آزمون دستیاری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و ...
 7. درخواست میهمانی، انتقال و جابجایی به سایر دانشگاه ها
 1. انتخاب و معرفی دانشجوی نمونه کشوری
 2. استفاده از تسهیلات ادامه تحصیل استعدادهای درخشان
 3. عضویت در شورای مرکزی تشکلهای دانشجویی
 4. عضویت در شورای صنفی دانشجویان
 5. انجام کار دانشجویی
 6. فعالیت در نشریات دانشجویی (به عنوان مدیر مسؤول و سر دبیر)
 7. تقاضای تآسیس کانون های فرهنگی هنری

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.