پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۵

دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ میزبان جشنواره غذاهای محلی دانشجویان کشورهای جهان اسلام

mums5922

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از برگزاری جشنواره غذاهای محلی دانشجویان کشورهای جهان اسلام به میزبانی این دانشگاه خبر داد و گفت: از اهداف شاخص برگزاری این جشنواره معرفی غذاهای سنتی کشورهای جهان اسلام در مراسم مذهبی بوده که نشانگر آداب تغذیه‌ای با الهام از فرهنگ اسلامی می‌باشد. همچنین یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره گرامیداشت انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.

حجت الاسلام مهدی ابراهیمی در گفت وگو با مفدا اظهار داشت: همایش بین‌المللی فرهنگ و تمدن پزشکی در عصر رضوی، نمایشگاه الگوی پوشش حجاب اسلامی در دانشگاه های جهان اسلام، نمایشگاه آداب و رسوم مذهبی در ماه مبارک رمضان، جشنواره غذاهای محلی کشورهای جهان اسلام و جشنواره ورزشی دانشگاه‌های جهان اسلام جشنواره‌هایی است که قرار است در سال ۲۰۱۷ در مشهد مقدس برگزار شود و یکی از پروژه‌هایی که در ستاد ۲۰۱۷ مشهد به تصویب رسیده برگزاری جشنواره غذاهای محلی کشورهای جهان اسلام است  که اجرای آن به حوزه مدیریت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد سپرده شده است.

جشنواره غذای محلی دانشجویان کشورهای جهان اسلام با حضور دانشجویان خارجی دانشگاه‌های سطح استان خراسان رضوی از جمله دانشگاه فردوسی‏، دانشگاه علوم پزشکی، پیام نور، دانشگاه فرهنگیان، غیرانتقاعی و غیره برگزار خواهد شد. درصدد طراحی جدول زمان‌بندی برگزاری این مسابقات هستیم‎. این جشنواره غذایی در مراحل مختلف برگزار می‌شود وی در خصوص اهداف و رویکردهای برگزاری این جشنواره گفت: هدف کلی برگزاری این جشنواره در وهله نخست گرامیداشت انتخاب مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام  و همچنین آشنایی دانشجویان خارجی مقیم ایران که در خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند،  با رسوم مرتبط با تغذیه و غذاهای محلی کشورهای مختلف جهان اسلام است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: به دلیل مشکل اعتباری که با کمیسیون برگزاری برنامه‌های ۲۰۱۷ استان داشتیم، بودجه معینی برای برگزاری این پروژه در اختیار ما قرار نمی‌گیرد که بتوانیم دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر را به این جشنواره دعوت کنیم که از این رو تلاش داریم در این جشنواره غذایی دانشجویان خارجی که در ایران مشغول به تحصیل هستند را به عنوان نماینده آن کشورها دعوت کنیم و این جشنواره و مسابقات را در بین این دانشجویان برگزار کنیم.

وی گفت: جشنواره غذای محلی دانشجویان کشورهای جهان اسلام با حضور دانشجویان خارجی دانشگاه‌های سطح استان خراسان رضوی از جمله دانشگاه فردوسی‏، دانشگاه علوم پزشکی، پیام نور، دانشگاه فرهنگیان، غیرانتقاعی و غیره برگزار خواهد شد. درصدد طراحی جدول زمان‌بندی برگزاری این مسابقات هستیم‎. این جشنواره غذایی در مراحل مختلف برگزار می‌شود و دانشجویان در ابتدا در مسابقات داخلی دانشگاه‌ها شرکت کرده و سپس در صورت کسب امتیازات برتر وارد مسابقات مقدماتی عمومی بین دانشگاه‌ها می‌شوند و در نهایت نفرات منتخب در روز اختتامیه این جشنواره با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت تا نفرات برتر این جشنواره مشخص شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد:از اهداف شاخص برگزاری این جشنواره معرفی غذاهای سنتی کشورهای جهان اسلام در مراسم مذهبی بوده که نشانگر آداب تغذیه‌ای با الهام از فرهنگ اسلامی می‌باشد.

دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل  ۲۰ دانشگاه استان خراسان رضوی در این جشنواره شرکت می‌کنند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه جشنواره غذاهای محلی دانشجویان کشورهای جهان اسلام بعد از فراخوانی که اعلام می‌شود از اسفند ماه امسال  آغاز شده و در نهایت آیین اختتامیه آن نیمه دوم آذر ماه سال آینده خواهد بود، گفت: انتظار داریم بیش از ۲۰ دانشگاه استان خراسان رضوی در این جشنواره حضور یابند.

وی در خصوص آیین اختتامیه این جشنواره که احتمالا قرار است آذرماه سال ۹۶ برگزار شود، گفت: به دنبال برگزاری یک اختتامیه مفصل و در خور شأن مشهد مقدس هستیم. دانشجویانی که منتخب نهایی این جشنواره هستند و توانسته‌اند به مرحله نهایی راه‌یابند، قرار است در اختتامیه‌ با یکدیگر به رقابت بپردازند و برای کار نظارت، ارزیابی و داوری این جشنواره در روز اختتامیه از سرآشپزهای توانمند و خبره استفاده خواهیم کرد. در اختتامیه این جشنواره به حائزین رتبه‌های برتر جوایزی نفیس اعطاء می‌شود.

تلاش برای داوری این جشنواره با دعوت از متخصصان تغذیه و کارشناسان حرفه‌ای

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌شود برای کار داوری این جشنواره، جمعی از متخصصان تغذیه و به خصوص افرادی که در جشنواره‌ها و مسابقات تغذیه‌ به شکل حرفه‌ای در ایران فعالیت می‌کنند را به عنوان کارشناس مسئول و داور دعوت کنیم، خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است که به هیچ عنوان از بودجه دولتی دانشگاه‌ برای برگزاری این جشنواره استفاده نکنیم و برای این کار رایزنی‌های مستمری با اسپانسرها و افرادی که شرکت‌های صنایع غذایی به عنوان پیمانکار غذایی دارند‏، در حال انجام است که انشاءالله بتوانیم اعتبارات برگزاری جشنواره را از این محل تامین کنیم.

ابراهیمی در خصوص برگزاری این جشنواره و ارتباط آن با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: با توجه به اینکه مشهد مقدس پایتخت جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ معرفی شده، برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌هایی که بتواند بخش معنوی مشهد را معرفی کند بسیار ضروری است و ما نیز در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعدادی پروژه در دبیرخانه استانی ۲۰۱۷ مطرح کردیم که از جمله آنها برگزاری همین جشنواره است.

تعامل فرهنگی میان دانشگاه‌ها و همبستگی کشورهای جهان اسلام با برگزاری اینگونه جشنواره‌ها تقویت می‌شود

وی با بیان این که تعامل فرهنگی بین دانشگاه‌ها و هم بستگی کشورهای جهان اسلام قطعا با برگزاری این گونه جشنواره‌ها تقویت می‌شد، خاطرنشان کرد: قطعا برگزاری این نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در مشهد بازخوردهای مثبتی به همراه دارد چرا که ما در برنامه‌ریزی و جلسات‌مان با سفارتخانه کشورهای این دانشجویان و نمایندگی‌های فرهنگی‌شان در ایران تعامل برقرار می‌کنیم و قطعا بازتاب برگزاری این جشنواره‌ها از طریق رایزنی‌های فرهنگی و سفرای آنها‏، می‌تواند تاثیرگذاری خوبی داشته باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص برگزاری جشنواره‌های غذای بومی و محلی در این دانشگاه گفت: شاید بیش از ۷ جشنواره غذایی بومی و محلی با حضور دانشجویان اقوام و مناطق مختلف کشور به میزبانی دانشگاه برگزار کرده‌ایم که معمولا در این مسابقات، دانشجویان خارجی نیز شرکت می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.