یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸

در گفتگو با معاون مدیریت امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح شد؛

دانشجویان بین الملل، سفیران آینده ی جمهوری اسلامی ایران می باشند

1

معاون مدیریت امور بین الملل در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد:دانشجویان بین الملل،سفیران آینده ی جمهوری اسلامی ایران در کشور خودشان خواهند بود و هرچه با توان بیشتر در این مسیر اقدامات مناسبی داشته باشیم،می توانیم زمینه ساز آشنایی بیشتر فرهنگ ها و قومیت های دیگر با کشور عزیزمان شویم و این دانشجویان می توانند در آینده ایران را به سایر کشورها در دیگر سرزمین های دنیا معرفی نمایند.

"دکتر یداله بهرامی"، معاون مدیریت امور بین الملل در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مفدا کرمانشاه تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از سال 1395 شروع به پذیرش دانشجو در واحد بین الملل کرده است.تعداد دانشجویان غیر ایرانی در این دانشگاه در حال حاضر قریب به 230 نفر بوده که با رشد 4 برابری نسبت به سال نخست و در مقاطع مختلف پزشکی عمومی،دندانپزشکی،داروسازی،پرستاری، علوم آزمایشگاهی،هوشبری و...و در دوره های رزیدنتی،کارشناسی و کارشناسی ارشد،دکتری تخصصی مشغول به تحصیل می باشند.

بهرامی ادامه داد: در حال حاضر نیز 320 پرونده در حال بررسی بوده و پیش بینی می شود که این آمار به 400 نفر در آینده نیز برسد.در پایان پس از بررسی این درخواست ها دانشجویان غیر ایرانی می توانند از مهرماه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مشغول به تحصیل شوند.

وی در ادامه به شرایط افرادی که می توانند در دانشگاه علوم پزشکی در واحد بین الملل پذیرش شده و مشغول به تحصیل شوند پرداخت و افزود: غیر ایرانی بودن یکی از شرایط اصلی برای پذیرش دانشجویان در واحد بین الملل می باشد.علاوه براین دانشجویان غیر ایرانی پس از فارغ التحصیلی اجازه ی ماندن و فعالیت در کشور را نخواهند داشت.

دکتر بهرامی اظهار کرد:روش های مختلفی برای دانشجویان غیر ایرانی که تمایل دارند در واحد بین الملل درخواست خود را ثبت نمایند وجود دارد.یکی از این روش ها وب سایت دانشگاه می باشد که متقاضیان می توانند از این طریق اقدام به تکمیل اطلاعات کرده و پس از تایید مدارک متقاضیان توسط سفارت و یا کنسولگری ایران در کشور مبدا و در نهایت پس از ارسال این فرم ها،اطلاعات این متقاضیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 وی ادامه داد: راه دیگر،سایت education Iran بوده که متقاضیان زیرنظر وزارتخانه اقدام به تکمیل اطلاعات خود می کنند. ایمیل مدیریت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز یکی دیگر از روش های ارسال درخواست برای این دانشجویان می باشد.روش چهارم نیز agent هایی هستند که براساس تعهدهایی،دانشجویان متقاضی را به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه معرفی کرده که پس از ارسال درخواست ها، این اطلاعات بررسی و پس از مطابقت با معیارهای مورد نظر این درخواست ها رد و یا پذیرفته خواهد شد.

دکتر بهرامی افزود: با توجه به این موضوع که تنها به مدت 3سال می باشد که امر بین الملل سازی در دانشگاه علوم پزشکی فعالیت خود را آغاز کرده است،از نظر آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رتبه دوم از نظر جذب دانشجوی بین الملل را دارد و یکی از سرآمدها در وزارت خانه در امر جذب دانشجوی بین الملل و غیرایرانی می باشد و پیش بینی می گردد با پذیرش متقاضیان امسال،رتبه اول را در پذیرش دانشجویان بین الملل در مهرماه 1398 کسب نماید.

وی ادامه داد: فعالیت های بسیار زیادی در زمینه ی جذب دانشجو صورت گرفته است که تعیین نماینده دائمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در اقلیم کردستان یکی از این اقدامات می باشد.در نظر گرفتن بسته های تشویقی برای اعضای هیئت علمی در جهت تقویت زبان انگلیسی و در نظرگرفتن امکانات و امتیازات برای اعضای هیئت علمی که در گرفتن گرندها و پروژه های مشترک فعالیت داشته باشند،برگزاری سمینارهای بین المللی،برگزاری برنامه های کوتاه مدت برای جذب دانشجویان به صورت فلوشیپ و summer school،انعقاد قراردادهایی با دانشگاه های مطرح در خارج از کشور که دانشگاه ها ی دوطرف را ملزم می کند که اساتید و دانشجویان به وسیله ی این قراردادها به تبادل اطلاعات بپردازند و بازدید اعضای هیئت علمی،ریاست محترم دانشگاه و تیم هایی که از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به دانشگاه ها و مراکز علمی هدف که اقلیم کردستان یکی از آنها می باشد،از جمله اقداماتی است که در زمینه ی بین الملل سازی می توان به آنها اشاره کرد.
بهرامی خاطرنشان کرد:با توجه به این موضوع که ما در قالب مدیریت بین الملل در دانشگاه فعالیت داریم،در تلاش هستیم که این مدیریت به معاونت تبدیل شود که مزایای خاصی را نیز به دنبال خواهد داشت. با توجه به این موضوع که بین الملل سازی نیاز به بودجه ی قابل  توجه ای دارد، این امر سبب اختصاص بودجه ی قابل توجهی به امر بین الملل سازی خواهد شد که امیدواریم در آینده این امر به لطف مسئولین محترم اتفاق بیفتد و از این طریق نیروهای بیشتری در امر بین الملل سازی فعالیت و همکاری داشته باشند.

وی با تاکید بر این نکته که یکی از کارهایی که وزارت خانه می تواند با انجام آن زمینه ی افزایش در جذب دانشجوی بین الملل را داشته باشد، بین الملل سازی برنامه های درسی است،تصریح کرد: در واقع بین الملل سازی برنامه های درسی برحسب  نیازهای دانشجویان کشورهای هدف، سبب می شود که  بتوانیم در آینده این برنامه ها را ارائه دهیم و توسعه ی خوبی در زمینه ی بین الملل سازی داشته باشیم.امر دیگر اعتبارسنجی دانشگاه از لحاظ بین الملل سازی می باشد که اقدامات مناسب لازم در این خصوص صورت گرفته و به دنبال این موضوع هستیم که از طریق وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از لحاظ بین الملل سازی مورد اعتبارسنجی دانشگاه ها و موسسات بین المللی قرار بگیرد.

بهرامی ادامه داد:یکی از معیارهای اصلی و موثر در رنکینگ دانشگاه ها که سبب ارتقای این امر می گردد، تعداد دانشجویان غیرایرانی به دانشجویان ایرانی می باشد. بنابراین یکی از معیارهایی که سبب شده تا رنکینگ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نسبت به گذشته نزدیک به 300 پله ترقی داشته باشد،همین دانشجویان غیرایرانی بوده است. هم چنین دانشجوی غیر ایرانی که وارد کشور می شود برای آن کشور ارزآوری خواهند داشت که این امر سبب افزایش رونق و اشتغال زایی و ارتقای زیرساخت های استان خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از منابع درآمد در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا(استرالیا،کانادا و انگلیس)دانشجویان بین الملل می باشد. بنابراین باید تلاش هایی با توان بیشتر در این راستا صورت پذیرد تا بتوانیم در این زمینه با توجه به پتانسیل ها و زیرساخت هایی که وجود دارد و هم چنین همراهی اساتید و اعضای هیئت علمی در این زمینه پیشرفت های قابل توجهی در امر توسعه ی بین الملل سازی در آینده داشته باشیم.

وی افزود: برآوردی که صورت گرفته است این است که یک دانشجوی غیرایرانی سالانه حداقل حدود 10 هزار دلار ارزآوری برای استان خواهد داشت که امیدواریم بتوانیم این صنعت و توریسم آموزشی و درمانی را به همت مسئولین و مدیران محترم استان را گسترش داده و زیرساخت های استان را برای توسعه و پیشرفت این برنامه ارتقا دهیم.متاسفانه یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد طولانی بودن پروسه ی صدور ویزا برای این دانشجویان می باشد که انتظار می رود به همت مسئولین و مدیران محترم کشوری و استانی این پروسه کوتاه تر شده و برای ادامه تحصیل این عزیزان مشکلاتی پیش نیامده و بتوانند در زمان مناسب امور مربوطه به تحصیل خود در دانشگاه خود را انجام دهند.

وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته ی ما در امر بین الملل سازی که امیدواریم منجر به کاهش مشکلات گردد،طرح pear mentoring می باشد.در این طرح دانشجویان ایرانی در رشته ی تحصیلی خود با دانشجوی غیر ایرانی هماهنگ شده و از لحاظ آموزشی به انتقال اطلاعات و تجربیات خود در زمینه ی درسی می پردازند.هم چنین آموزش قوانین آموزشی به دانشجویان غیر ایرانی به همت معاونت آموزشی از جمله برنامه های ارائه شده ما به این دانشجویان می باشد.

دکتر یداله بهرامی در پایان خاطرنشان کرد: هم چنین برگزاری جشن بین الملل سازی، برگزاری تورهایی در بدو ورود برای دانشجویان جدیدالورود، حمایت های همه جانبه از دانشجویان غیرایرانی در رقابت های ورزشی،اعزام این دانشجویان به نمایشگاه بین المللی کتاب،برگزاری تورهای گردشگری وبازدید از بناهای تاریخی و باستانی استان،اعزام دانشجویان به سفرهای زیارتی و برپایی مراسم افطاری در ماه مبارک رمضان از جمله برنامه های جانبی و فرهنگی برگزار شده برای این دانشجویان می باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.