پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳

مخترع و دانشجوی دکترای تخصصی ارتوز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی:

دانشجویان بدانند ارائه مقاله بین المللی درباره محصول، ممکن است مانع از ثبت بین‌المللی آن شود

عاطفه ابوترابی

عاطفه ابوترابی دانشجوی دکترای تخصصی ارتوز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که موفق به اختراع جوراب طبی شده و آن را در سازمان پتنت آمریکا به ثبت رسانیده، خطاب به دانشجویان و مخترعان می‌گوید: مساله‌ای که باید مخترعان به خاطر بسپارند این است که حتی ارایه مقاله بین‌المللی ISI از محصول جدید و یا ارایه مقاله  Technical note از محصول ممکن است مانع از ثبت بین‌المللی محصول شود چون روند ساخت و ویژگی‌های محصول نباید در جایی به ثبت رسیده باشد.

عاطفه ابوترابی  متولد شهرستان نیشابور است و ۲۸ سال سن دارد؛ او  متاهل و هم اکنون دانشجوی مقطع دکتری تخصصی ارتوز و پروتز ( اعضای مصنوعی و وسایل کمکی) دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران است. ابوترابی از سال ۱۳۸۵ وارد این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران شده  و استعداد درخشان مقطع کارشناسی است. او سال ۱۳۸۹ وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته ارتوز و پروتز دانشگاه علوم پزشکی تهران شد  و در ضمن در سال ۸۹ در آزمون کارشناسی ارشد رتبه اول کنکور سراسری ارشد را در رشته ارتوز و پروتز کسب کرد.

وی سال ۱۳۹۲ وارد مقطع دکترای تخصصی ارتوز و پروتز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شد  و هم اکنون سال آخر دکترا می‌باشد  و دارنده رتبه اول دوره و از دانشجویان استعداد درخشان است. البته از سال ۹۴ تاکنون در مقطع دکترا موفق به کسب جایزه‌های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان نیز شده است.

برای آگاهی از چگونگی طراحی و ساخت جوراب طبی ابداعی این دانشجوی جوان که به ثبت سازمان پتنت آمریکا نیز رسیده است، گفتگویی با او انجام داده‌ایم که با هم می‌خوانیم:

لطفا توضیحاتی در خصوص این اختراع بدهید و بفرمایید چطور شد به فکر طراحی این وسیله افتادید؟

فکر این اختراع در دوره کارشناسی ارشد به ذهنم خطور کرد و علاوه بر من، دکتر حسن سعیدی( استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران) و محمد علی جوانشیر( مربی و مدیرگروه ارتوز و پروتز در دانشگاه علوم پزشکی ایران) جزء مخترعین ومالکین این اختراع در کنار من به حساب می‌آیند.

از آن جا که موضوع پایان‌نامه من در مقطع کارشناسی ارشد در ارتباط با مشکلات و بدشکلی‌های پا در کودکان بود‏، فکر ساخت این وسیله به ذهن من خطور کرد. یکی از مشکلات بسیار رایج در کودکان مشکل صافی پا در کودکان وحتی بزرگسالان است که سبب عوارضی چون درد، ناراحتی، خستگی عضلانی و مسائلی از این قبیل می‌شود که کودکان را مجبور می‌سازد جهت اصلاح بدشکلی پا، کفش‌های طبی و یا در موارد دیگر کفی‌های طبی استفاده کنند. کفش طبی توسط بسیاری از کودکان استفاده نمی شود چون زیبایی لازم را عموما ندارد و سنگین است و از طرفی کفش فقط زمانی به اصلاح شکل پا کمک می‌کند که فرد آن را بپوشد و در کودکان شاید بیش از ۴ ساعت( حداکثر) پوشیده نشود. به همین دلیل استاکینت طبی یا همان جوراب طبی را طراحی کردیم که کودکان وحتی افراد بزرگ‌تر علاوه بر بیرون از خانه در داخل خانه نیز می توانند این وسیله طبی را بپوشند تا به اصلاح بهتر مشکلات پا کمک کند.

نام علمی و کارآیی این محصول چیست و چه کارآیی و فوایدی در علوم پزشکی دارد؟

نام فارسی آن در سازمان کل اختراعات کشور، «جوراب دارای کفی طبی برای افراد دچار صافی کف پا انعطاف پذیر» می‌باشد و نام لاتین محصول که به ثبت بین‌المللی در پتنت آمریکا رسیده است cushioned stabilizing sock and method  است.

 با توجه به آمار و شیوع بالای صافی کف پا در بین کودکان و نوجوانان، استفاده از وسیله‌ای که در پروسه، درمان این افراد را تسریع می‌بخشد می‌تواند در سلامت و اصلاح مشکلات افراد با صافی کف پا نقش مهمی داشته باشد. از آنجا که هم اکنون کفش طبی و نیز کفی‌های طبی برای این افراد تجویز می‌شود و بیش از نیمی از افراد به دلیل مشکلاتی چون عدم زیبایی وسیله و یا افزایش سایز کفش به دلیل سایز کفی طبی این وسیله را استفاده نمی‌کنند و یا به مدت خیلی کم استفاده می‌کنند‏، این جوراب طبی می‌تواند در هر کفشی استفاده شود و در زمانی که کودک نیز در خانه است اصلاحات صورت پذیرد و بدین صورت به بازگشت قوس طبی کف پا کمک کند.

چطور شد این اختراع در سازمان پتنت آمریکا به ثبت رسید و چه شاخص‌هایی برای ثبت این اختراع وجود داشت؟

قبل از این که اختراع ثبت بین‌المللی بگیرد این اختراع در سال ۱۳۹۲ ( اردیبهشت ماه)  در سازمان کل اختراعات کشور به ثبت رسید. مراحل ثبت اختراع بین‌المللی اندکی پروسه طولانی و دقیق‌تری داشت زیرا سازمان پتنت آمریکا برای این که محصول یا دستگاهی را ثبت کند از فیلتر دقیقی عبور می دهد تا هم تکراری نباشد و هم ایده‌های مشابه وجود نداشته باشد. این اختراع ابتدا به وسیله معاونت تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت و پس از این که کارشناسان مربوطه نیز به صورت بین‌المللی موارد را بررسی کردند با حمایت سازمان، این اختراع به پروسه ثبت بین‌المللی وارد شد. مطالب و نحوه ساخت و تصاویر ساخت به صورت لاتین تهیه و طبق اظهارنامه‌های بین المللی در سازمان پتنت آمریکا به ثبت رسید.

برای طراحی و ساخت این اختراع چقدر هزینه شد و آیا تماما از هزینه شخصی بوده و یا دانشگاه یا نهادهای دیگری کمک کردند؟

طراحی و ساخت نمونه اولیه محصول جهت تایید در سازمان اختراعات کشور با هزینه شخصی انجام گرفت اما تمام هزینه‌های مراحل ثبت بین‌المللی محصول در سازمان پتنت آمریکا با حمایت از صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور پرداخت شد که حدود ۲۰ میلیون تومان بوده است.

آیا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی حمایت‌های مادی و معنوی خود را در راستای ساخت دستگاه داشته است؟

امید ما این است که در آینده که در تلاش برای تشکیل شرکت دانش بنیان برای ساخت و تولید انبوه محصول هستیم دانشگاه بتواند حمایت‌های مادی خود را انجام دهد.

مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است سد راه مخترعان و پژوهشگران باشد چیست و شما در راه کسب این موفقیت از چه موانعی عبور کردید؟

به نظر من راز موفقیت در هر راه و مسیری، پشتکار است و باید در هر مسیری که برای موفقیت انتخاب کردیم، صبر داشته باشیم . پروسه ثبت اختراع و مراحل ساخت وسیله زمان بر است به خصوص ثبت بین‌المللی یک محصول زمان بیشتری می‌برد و ما با صبر و بردباری این پروسه را جلو بردیم. ثبت بین‌المللی کمک می‌کند که هویت یک محصول در تمام دنیا مربوط به خود فرد و نیز مربوط به کشورمان ایران باشد. خدا را شکر صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کمک شایانی در پرداخت پروسه‌های مالی ثبت اختراع ایفا کرد اما امیدوارم که سازمان و نهادی بتواند در تولید و ساخت انبوه محصول ما را حمایت کند چون هزینه‌های مالی تشکیل شرکت و ساخت محصول به نظرم مهم‌ترین مساله است که شاید بسیاری از مخترعان را در این مرحله به بعد دلسرد می‌سازد.

انتظارات شما از دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دانش بنیان در راستای حمایت از مخترعین چیست؟

این که سازمان‌های دولتی و شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند تا محصول که ثبت اختراع بین‌المللی دارد، تولید انبوه داشته باشد، مهم‌ترین انتظار ما است. این محصول و بسیاری از محصولات می‌توانند نقش بسزایی در سلامت افراد ایفا کنند. کاهش هزینه‌های سلامت و کمک به بهبود بیماری‌ها از جمله دلایل اختراع چنین محصولاتی است. هدف ما تولید این محصول در شرکت‌های دانش بنیان و ارائه آن بر عموم جامعه‌ است.

این اختراع شما تاکنون در چه جشنواره‌ها و سمینارهای علمی و سازمان‌های مربوط به اختراعات حائز لوح و جوایز شده است؟

بعد از اینکه این محصول در سازمان ثبت اختراعات کل کشور به ثبت رسید ما به فکر ثبت بین‌المللی محصول و حفظ پتنت آن برای خودمان شدیم. نشان دادن محصول به جشنواره‌ها یا سمینارهای علمی و یا چاپ مقاله آن قبل از ثبت بین‌المللی در پتنت آمریکا، خطر بالایی برای کپی برداری داشت و ما خواستیم فعلا در جایی آن را نشان و ارائه ندهیم. مساله‌ای که باید مخترعان به خاطر بسپارند این است که حتی ارایه مقاله بین‌المللی ISI از محصول جدید و یا ارایه مقاله  Technical note از محصول ممکن است مانع از ثبت بین‌المللی محصول شود چون روند ساخت و ویژگی‌های محصول نباید در جایی به ثبت رسیده باشد.

برای تجاری سازی و تولید انبوه محصول( اختراع) آیا اقداماتی انجام شده یا خیر و نیز حمایت‌هایی صورت گرفته است؟

چون اختراع به تازگی پتنت بین‌المللی گرفته هنوز اقدامی انجام نگرفته اما در روند ثبت شرکت برای تولید انبوه وسیله توسط تیم مخترعین هستیم امیدوارم حمایت‌های مالی از این اختراع صورت گیرد.

کسب این موفقیت علمی را مرهون حمایت‌ و تلاش چه کسانی می‌دانید؟ و نقش خانواده و اساتید در این مسیر چقدر بوده است؟

در تمام مراحل زندگی و موفقیت‌های تحصیل خود و نیز در راه کسب این موفقیت همه را بعد از توکل به خدا با پشتوانه حمایت مادر و پدرم و نیز همسرخود کسب کرده ام. دکتر سعیدی و استاد جوانشیر که خود از مخترعین این وسیله هستند در مراحل ثبت و ساخت این اختراع کمک مالی و معنوی زیادی برای من و این اختراع فراهم کردند. هم اکنون باز هم از این دو استاد، کمال تشکر را دارم وامیدوارم همیشه سلامت باشند زیرا جرقه‌ای برای موفقیت‌های ما دانشجویان هستند.

توصیه‌ای شما برای پژوهشگران و مخترعان دیگر چیست؟

به نظر من، بهترین کسانی که می‌توانند در این راه و روند کسب ثبت اختراع به پژوهشگران و مخترعان کمک کنند، افرادی هستند که این پروسه را قبلا طی کرده اند. مشورت با این گونه افراد سبب صحیح گام گذاشتن در این راه و صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.