سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰

دیدار معاون وزیر بهداشت با دبیران مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

نشست دبیران مجمع کانونها

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مسؤولان فرهنگی این وزارتخانه با دبیران مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دیدار و گفتگو کرده و در جریان مشکلات و موانع پیش‌روی فعالیت‌ کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفتند.

به گزارش مفدا، نشست دبیران مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حضور دکتر سیماسادات لاری‏،‏ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، امیر لله‌گانی، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، مریم حسینی رییس اداره کانون‌های فرهنگی و دبیران مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم زشکی کشور روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور در سالن جلسات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست دکتر سیماسادات لاری ضمن تسلیت فرارسیدن ایام ماه محرم، با اشاره به اهمیت فعالیت کانون‌های فرهنگی در حوزه فرهنگی دانشگاه، گفت: در سال‌های گذشته بخشی از تلاش‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت صرف هویت‌بخشی و تنوع این کانون‌ها شد. من هم تلاش دارم این فعالیت را با کمک دانشجویان به رشد و بالندگی کیفی برسانم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، افزود: کانون‌های فرهنگی فعالیت‌های اصیل فرهنگی را در دانشگاه‌ها را دنبال می‌کنند و یکی از آفت‌های فعالیت‌های فرهنگی کانون‌ها سیاسی شدن است، بنابراین از فعالیت‌های سیاسی بپرهیزید و به ایجاد فضای گفتگو وتضارب آرا که منجر به بلوغ فکری افراد می‌شود، کمک کنید.

او فعالیت دانشجویی را تمرینی برای فعالیت اجتماعی آینده دانست و گفت: فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی مقدمه فعالیت‌های اجتماعی در سطح وسیع‌تراست. شما دانشجویان در آینده به عنوان مدیر، پزشک و... در پست‌های مهم و حساس کشور قرار می‌گیرید، بنابراین باید تلاش کنید تا با تبادل نظر و هم‌اندیشی و تمرین کارگروهی وسعت دید خود را افزایش داده و خود را برای قبول مسؤولیت‌های آتی آماده کنید.

لاری با تأکید بر این‌که همه ما نسبت به بهبود و اعتلای فضای فرهنگی جامعه و دانشگاه مسؤول هستیم، گفت: من به نوبه خودم احساس مسئولیت می‌کنم و تصور می‌کنم در بهبود وضع فرهنگی و انقلابی کشور سهیم هستم، من به قصد ادای دین به نسلی که قدرت تجزیه و تحلیل دارد قبول مسئولیت کردم و دوست دارم کشورمان در چهل سالگی انقلاب به بلوغ کاملتری برسد و با ابزار منطق بالندگی و پیشرفت کشور اتفاق بیفتد.

او با تأکید بر تخصصی شدن فعالیت کانون‌های فرهنگی، اشاره داشت: همه کانون‌ها برای ما ارزشمند هستند و امروز کیفی‌سازی در همه زمینه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی حائز اهمیت است. امروز رشد کمی کانون‌ها به سطح مطلوبی رسیده است و لازم است شما به جایگاه واقعی و مهم خودتان واقف باشید و با رشد و توسعه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی، دانشگاه را از آفت روزمرگی و رکود نجات دهید.

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اخذ مجوز فعالیت مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: به دنبال این هستیم که فعالیت مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی را هدفمند کنیم و مجوز فعالیت مجامع تخصصی که طبق قانون باید صادر شود، را پیگیری کرده و در تلاشیم که این موضوع که حق شما است را محقق کنیم و معتقدیم که شناسنامه‌دار شدن و فعالیت قانونمند همه نهادهای دانشجویی به ایجاد فضای پر نشاط دانشجویی کمک کرده و ضمن قانونمند کردن این‌نوع فعالیت‌ها، مسؤولیت‌پذیری و پاسخگو بودن را به دنبال خواهد داشت.

لاری با اشاره به این‌که درصد زیادی از دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی مشارکت ندارد، خاطرنشان کرد: هدف ما در حوزه فرهنگی این است که برای همه سلایق و اندیشه‌ها امکان فعالیت و کنشگری در عرصه فعالیت‌های فرهنگی قانونی درون دانشگاه را فراهم کنیم و در تلاشیم بستر آزاداندیشی و تضارب آرا در سطح دانشگاه که محل اندیشه‌ورزی و گفتمان‌سازی است، گسترش یابد، بنابراین باید تلاش کنیم همه افکار و سلایق را جذب نظام، انقلاب و کشور کنیم.

 

در ادامه این نشست مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای ۱۴ مجمع تخصصی کانون‌های فرهنگی گفت: در این حوزه از سال ۹۲ کارهای مختلفی شده تا تنوع و تکثر در کانون‌های فرهنگی رشد کند. درحال حاضر بیش از ۸۰۰ کانون در دانشگاه‌ها داریم اما آیین‌نامه کانون‌ها مربوط به سال ۸۸ است و تغییرات چندانی نداشته است.

لله‌گانی با اشاره به ظرفیت قانونی و تشکیلات‌سازی مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی، گفت: کارهای خوبی در این حوزه و حتی در سطح ملی انجام شده است و می‌توان گفت که بخش اعظمی از فضای فرهنگی دانشگاه‌ها، محصول تلاش کانون‌های فرهنگی و مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی است و تلاش همه ما این است که با نگاه انتقادی به وضعیت بهتری برسیم.

 اخذ مجوز قانونی مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی، جلوگیری از موازی کاری در فعالیت‌های فرهنگی، ممانعت از حضور افراد ناآشنا با موضوعات فرهنگی در مجموعه‌های فرهنگی، استقلال مجامع و برگزاری مراسم مجمع تخصصی با میزبانی دانشگاه‌های مختلف بخشی از مهمترین مباحثی بود که از سوی دبیران مجامع تخصیی کانون‌های فرهنگی مطرح شد.

در این نشست مهدی هادیان دبیر مجمع تخصصی کانون‌های جهادی، محمدپیروزان دبیر مجمع تخصصی کانون‌های سلامت، امین قرنفلی دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اخلاق حرفه‌ای، پدرام عبدالله‌زاده دبیر مجمع تخصصی کانون‌های هنرهای نمایشی، فریماه قاراباقیها دبیر مجمع تخصصی کانون‌های هلال احمر، مریم دهقانی دبیر  مجمع تخصصی کانون‌های قرآن و عترت، رامتین دبستانی دبیر مجمع تخصصی کانون‌های خیریه، حسین نظری نائب دبیر مجمع تخصصی کانون‌های ادبی و مهرناز غفاری نائب دبیر مجمع تخصصی کانون‌های گردشکری، اقوام و محیط زیست( گام) حضور داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.