دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹

توصیه های بهداشتی در ایام محرم و صفر

غذای نذری

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به منظور حفظ سلامت عموم جامعه، برضرورت رعایت توصیه های بهداشتی در ایام محرم و صفر تاکید کرد.

به گزارش مفدا گیلان به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری سرو سالار شهیدان، امام حسین (ع) معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به منظور حفظ سلامت عموم جامعه، بر ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی در ایام محرم و صفرتأکید کرد.
هرگونه پخت و پز باید در مکان های دارای شرایط بهداشتی صورت گیرد.
ورود و خروج به محل طبخ غذا و دخالت افراد متفرقه در امر تهیه و توزیع مواد خوردنی و آشامیدنی  ممنوع می باشد. تمامی افراد مرتبط نیز بایستی نسبت به دریافت کارت معاینه پزشکی اقدام نمایند و یا از افراد دارای کارت معاینه پزشکی در امر پخت و پز استفاده نمایند.
رعایت اصول بهداشت فردی به ویژه کوتاه نگه داشتن ناخن ها، شست و شوی مرتب دست ها و استفاده از روپوش کار مناسب توسط دست اندر کاران طبخ و توزیع غذا ضروری می باشد.
مسوولان تهیه مواد اولیه باید از سالم و بهداشتی بودن مواد اولیه مصرفی اطمینان داشته باشند و آنها را از محل های معتبر خریداری و یا تهیه نمایند. 
مدیران هیات ها و هیات امنا مساجد و تکایا توجه داشته باشند در قبول نذورات بصورت غذای آماده دقت کافی نمایند. 
 بازرسان بهداشت محیط طی بازدیدها ی سرزده از تکایا، هیات ها و مساجد در ایّام محرم و صفر، بر مواد خوردنی و آشامیدنی نظارت نمایند.
آب آشامیدنی ،بهداشتی و ترجیحاً، از شبکه توزیع عمومی باشد.
در تهیه فرآورده های دامی دقت نموده و از گوشت دام و طیور کشتار شده در کشتارگاه های دام تحت نظر اداره دامپزشکی استفاده نمایند.
از ذخیره سازی و نگهداری مواد غذایی خام و پخته در مجاورت هم خودداری نمایند.
جهت سرخ کردن مواد غذایی از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده شود. سرخ کردن با حرارت ملایم انجام شده و بیش از یکبار از روغن استفاده نشود.
استفاده از سنگ نمک و نمک های غیر تصفیه به دلیل وجود ناخالصی ممنوع بوده و از نمک تصفیه شده ید دار استفاده شود.
در صورت توزیع شیر از شیر پاستوریزه استفاده شده و یا نسبت به جوشاندن شیر حداقل به مدت ۵ دقیقه اقدام شود.
در استفاده از سبزیجات خام مراحل چهارگانه سالم سازی سبزیجات طبق دستورالعمل (پاک کردن وشست و شو،انگل زدایی ،گند زدایی وشست و شوی نهایی) اقدام شود.
ابزارکار مناسب و تمیز و بهداشتی در سالم بودن غذای تهیه شده در آشپزخانه بسیار با اهمیت است از این رو، ظروف و ابزار کار را قبل از استفاده، شست و شو و در صورت نیاز گندزدایی نمایند. 
از نگهداری غذای پخته و آماده در دمای محیط و یا روی شعله ملایم بیش از دو ساعت جداً خودداری نمایید. 
در صورت لزوم بایستی غذای آماده را دردمای زیر ۴ درجه یا بالای ۶۳ درجه سانتیگراد نگهداری نمایند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.