چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

فرسودگی بیش از ۵۰ درصد از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی

دكتر لاري

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اعلام این خبر که بیش از ۵۰ درصد از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فرسوده محسوب می‌شوند، گفت: سالانه رقم‌های سنگینی صرف بازسازی و نگهداشت این مجموعه‌ها می‌شود و علی‌رغم صرف هزینه‌های بالا، نارضایتی دانشجویان به دلیل مشکلات این‌گونه خوابگاه‌ها وجود دارد.

 به گزارش مفدا همدان، دکتر «سیما سادات لاری» معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست روز چهارشنبه ۶ مردادماه نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت در مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه‌های کلان منطقه غرب کشور و نمایندگان مردم همدان مجلس شورای اسلامی که در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان برگزار شد، با اشاره به اهمیت بحث خوابگاه‌های دانشجویی و اسکان دانشجویان، گفت: یکی از معضلات ما در موضوع خوابگاه‌های دانشجویی، فرسودگی آنها است به‌طوری که بیش از ۵۰ درصد از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فرسوده محسوب می‌شوند و سالانه رقم‌های سنگینی صرف بازسازی و نگهداشت این مجموعه‌ها می‌شود و علی‌رغم صرف هزینه‌های بالا، به دلیل مشکلات این‌گونه خوابگاه‌ها، نارضایتی دانشجویان دیده می‌شود.

وی افزود: برخی از خوابگاه‌های دانشجویی ما به دلایل مختلف سند مالکیت ندارند و چنانچه وضعیت سندهای این خوابگاه‌های دانشجویی تعیین‌تکلیف شود می‌توان با فروش این املاک شاهد تهیه و ساخت خوابگاه های جدید بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت : ۲ سال است که ۲۲ پروژه خوابگاه دانشجویی ساخته شده بر مبنای سند خوابگاه استاندارد در مناطق مختلف کشور کلنگ‌زنی شده است که از این تعدا تنها ۲ پروژه به اتمام رسیده است. 

لاری تصریح کرد: تعداد پروژه ۱۸ پروژه پیشرفتی حدود  ۲۰ تا ۳۰ درصدی داشته و هیچ گونه منبع مالی نیز برای آن‌ها وجود ندارد و برای پیشرفت کار آن‌ها به دنبال گرفتن وام هستیم و این در صورتی است که برخی از دانشگاه‌های ما امکان بازپرداخت وام ها را تا سال اول ندارند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تبصره‌ای برای بودجه تعمیرات و تجهیزات داشتیم که متاسفانه امسال شاهد حذف آن هستیم، افزود: این موضوع بسیار آسیب‌رسان بوده که به یاری خدا برای سال آینده پیگیر بازگشت این بودجه خواهیم بود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: در دانشگاه‌های کم‌تر برخوردار شاهد آن هستیم که خوابگاه‌های دانشجویی به صورت استیجاری هستند که این موضوع به دلیل کمبود فضای فیزیکی موجود در دانشگاه‌ها است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به موضوع مهم تغذیه دانشجویان، افزود: میانگین قیمت تمام شده غذا طی چند سال گذشته حدود ۷ هزارتومان بوده که امروز به حدود ۱۶ هزار تومان رسیده است و مبلغ پرداختی از طرف دانشجو تا به امروز ۱۳۰۰ تومان است که با افزایش حتی ۲۰ درصدی قیمت‌ها باعث ایجاد نارضایتی در بین دانشجویان خواهیم شد. همچنین بعد از گرانی های اخیر رزرواسیون غذا در سلف‌های دانشجویی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر شده است.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فرهنگ در دانشگاه‌ و فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان اشاره کرد و بیان داشت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به دنبال آن هستیم تا امید و نشاط در میان دانشجویان افزایش دهیم و در مجموع فضای فرهنگی و بسترهای خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان وجود دارد و با برگزاری برنامه‌های مختلف ورزشی، قرآنی و علمی می‌توان این امید را زنده نگاه داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.