چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶

اهداف و اولویت‌های رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه ایران در گفتگویی صمیمی

دکتر کامران آقاخانی

دکتر کامران آقاخانی درخصوص اهداف پیشرو و همچنین اولویت های خود در دانشکده پزشکی با خبرنگار دانشکده گفتگو و به سوالات دراین خصوص پاسخ داد. 

به گزارش مفداایران به نقل از روابط عمومی دانشکده پزشکی؛ این گفتگوی صمیمی به شرح زیر تقدیم خوانندگان محترم می‌گردد.

• حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم

دکتر آقاخانی درخصوص پتانسیل های دانشکده پزشکی در جهت حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم گفت: ضروری است دانشکده پزشکی تحولی اساسی در پزشکی عمومی و تخصصی و همچنین پژوهش ایجاد کند. وی گفت: نیروی انسانی از جمله مهمترین عامل این حرکت است که در دانشکده با سه گروه ، اعضاء هیئت علمی – دانشجویان و پرسنل هستند  که در خصوص اعضاء هیئت علمی باید راهکارهای لازم بهبود کیفی و کمی آموزش و پژوهش در دانشگاه راه اندازی شود. 

"هر دانشجو یک پژوهشگر"

ایشان همچنین درخصوص ایجاد انگیزه در دانشجویان افزود : باید تحولی در امر آموزش ایجاد شود که کلاسهای آموزشی از استاد محور بودن به سمت دانشجو محوری حرکت کند و دانشجو نیز در فعالیت آموزشی مشارکت داشته باشد . 

وی همچنین از اولویت های برنامه های پژوهشی خود درخصوص دانشجویان ، شعار " هر دانشجو یک پژوهشگر " را عنوان نمود وادامه داد : این هنر دانشکده پزشکی است که افراد مستعد را شناسایی کند و اطلاعات و توانمندیهای لازم را به ایشان بدهد تا در سالهای آتی دانشجویان با توانایی پژوهشی بالا از این دانشگاه فارغ التحصیل شوند .

رئیس دانشکده پزشکی همچنین با اشاره به اهمیت زبان انگلیسی در آموزش و پژوهش گفت : آموزش زبان بدلیل اینکه یک دانشجو ، یک متخصص و یا یک عضو هیئت علمی نیاز دارد که در مجامع بین المللی شرکت داشته باشد و یا در سمینارها و کنگره ها شرکت کند کاملا ضروری است، زیرا اگر توانایی فارغ التحصیلان ما در مکالمه انگلیسی درسطح مکالکه پزشکی انگلیسی باشد و همچنین توانایی شرکت در سمینارها و کنگره ها را داشته باشد، ما حرفهای زیادی برای مطرح شدن در سطح بین الملل خواهیم داشت. 

 ایجاد سیستم تنبیه و خصوصا تشویق 

دکتر آقاخانی درخصوص ایجاد انگیزش در پرسنل نیز عنوان داشت: اعضاء دانشکده باید بدانند فعالیت ایشان دیده می شود و انتظار من از پرسنل مجموعه دانشکده این است که هرکس در جای خود وظیفه محوله اش را به درستی انجام دهد و به کشور و این دانشگاه خدمت کند .

ایشان همچنین افزود : من معتقدم هرکس همانقدر که فعالیت کند مزد خواهد گرفت که این مزد هم جنبه مادی و هم جنبه معنوی خواهد داشت و با توجه به شرایط سخت اقتصادی پیش آمده همه تلاش خود را برای ایجاد انگیزه بیشتر در پرسنل خواهم نمود .

• برنامه آموزش پزشکی عمومی نیاز به بازنگری دارد

رئیس دانشکده پزشکی درخصوص برنامه های آموزش پزشکی عمومی بیان داشت : برنامه آموزش پزشکی عمومی نیاز به تحولی عظیم دارد که این کار باید توسط وزارت متبوع انجام شود . قطعا این تغییرات مقاومتهایی در پی خواهد داشت اما ضروری است که انجام شود، زیرا بسیاری از موارد آموزشی خصوصا در مقطع علوم پایه حفظی است و کاربردی نیست . البته نباید از اهمیت آموزش علوم پایه غافل شد بلکه باید موارد غیر ضروری حذف شود تا بتوانیم در دوره کوتاه مدت تر وهم کاربردی تر پزشکانی تربیت کنیم که دراقصی نقاط کشور بتوانند بیماری را شناسایی کنند و پس از تشخیص به درمان پرداخته و یا به متخصص آن ارجاع دهند . زیرا درکل جهان معاینه رو به فراموشی است و سی تی اسکن و ام آر آی و آزمایشهای فوق تخصصی دارد جای معاینات نظیر معاینات شکم و حلق و حنجره و رفلاکس های عصبی را میگیرد و این یک فاجعه است . 

ایشان همچنین با اشاره به اینکه باکاهش دوره آموزشی پزشکی دانشجویان میتوانند بیشتر در فعالیت های فرهنگی نیز مشارکت داشته باشند افزود : دانشجویان پزشکی از ضریب هوشی بالاتری نسبت به عموم  جامعه برخوردارند و درصورتی که تک بعدی تربیت نشوند میتوانند درآینده پستهای مدیریتی رده بالارا داشته باشند که این امر مستلزم این است که ما فضا و زمان فعالیتهای فرهنگی را به دانشجو بدهیم .

• به سمت تربیت حکیم پیش میرویم

دکتر کامران آقاخانی همچنین درخصوص اخلاق حرفه ای بیان کرد: مقوله اخلاق حرفه ای در آموزش پزشکی  به نوعی مظلوم واقع شده و نباید صرفا به عنوان یک درس 2واحدی دیده شود ، بلکه باید در طول 7 سال آموزش و در هر ترم مورد توجه قرار گیرد . مطمئن هستم که آموزش مداوم اخلاق تاثیر بسزایی در پرورش  پزشکانی حکیم و محرم دارد که بیمار کانون ذهن و فکر ایشان باشد . 

رئیس دانشکده پزشکی گفت : من جدا معتقد هستم پزشک یک تافته جدا بافته است البته نه در فخرفروشی به مردم بلکه درخدمت به مردم ، و این افتخار بزرگی است که خداوند و قانون و شرع به پزشک داده که میتواند محرم باشد و درحریم شخصی افراد وارد شود پس چنین فردی باید به لحاظ اخلاقی نیز شرایط خاص داشته باشد بنابراین باید گزینش های اخلاقی در دانشکده پزشکی جدی تر باشد ودانشجو نتواند  صرف اینکه رتبه بالا دارد وارد آموزش شود و اساتید ما موظف باشند آموزش های لازم را به ایشان بدهند تا به سمت تربیت حکیم برویم یعنی فردی که جنبه های تقدس و روحانی پزشکی را نیز داشته باشد .

• عدالت محوری از مهمترین اولویت هاست

دکتر آقاخانی درزمینه عدالت محوری خاطر نشان کرد: درتلاشیم با کمک معاونین برنامه ریزی کنیم تا حق محرومیت از مطب اساتید بصورت یکسان نباشد و حتی شده به میران ناچیز کسانی که فعالیت بیشتری دارند دریافتی بیشتری نیز داشته باشند. 

وی باتاکید بر اینکه عدالت این نیست که همه یکسان دریافتی داشته باشند، بلکه دراین است که همه بر اساس زحمتی که میکشند دریافتی داشته باشند . حال چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ معنوی . عدالت محوری باید در کلیه سطوح اعضاء هیئت علمی و پرسنل صورت گیرد و قطعا با اجرای درست آن انگیزه بیشتری در هر دو گروه بوجود خواهد آمد .

• کمتیه پژوهشی باید علل کم کاریهای پژوهش را شناسایی کند

رئیس دانشکده پزشکی بیان داشت : ما در دانشکده پزشکی افراد خاصی را داریم که درسطح بین الملل مطرح و شناخته شده هستند و حدود 70%از اعضاءهیئت علمی هم بصورت معمول فعالیت میکنند یعنی درسال 2یا3 مورد فعالیت پژوهشی دارند و مقاله چاپ میکنند ولی عده محدودی هم در این زمینه بی انگیزه هستند و کم کاری پژوهشی دارند که باید کمیته پژوهشی دانشکده و دانشگاه با پیگیری خود این علل را شناسایی و مرتفع کنند که آیا این علت بدلیل این است که درگیری آموزشی ایشان زیاد است و یا در بخش درمان بیمارستان و یا بخش خصوصی بیشتر فعالیت میکند ، که البته تا کنون با ایجاد کانال ارتباطی با مدیران گروههای آموزشی در جلسات با بارش افکار که در این خصوص انجام شده مواردی دسته بندی شده که به زودی به حضور ریاست دانشگاه ارسال خواهد شد و امیدوارم که با بررسی کارشناسی آن قطار سنگین پژوهش را به حرکت درآوریم و بتوانیم در 2 سال آینده رتبه برتر پژوهش در کشور را کسب نماییم .

• هزینه کرد خیرین سلامت باید شفاف سازی شود

رئیس دانشکده پزشکی با تاکید بر اینکه باید هزینه کرد خیرین سلامت شفاف سازی شود افزود : این امر گرایش خیرین  حوزه درمان را بیشتر خواهد کرد . 

دکتر آقاخانی ضمن تشکر از خدمات ارزشمند خانم دکتر طلاچیان در زمان تصدی ریاست مرکز علی اصغر(ع) و همچنین دکتر ده مرده ئی در بیمارستان شهید مطهری بیان داشت : اگر خیری علاقه دارد کار خاصی در مرکزی انجام دهد نباید مانع آن ایده شد و باید با تبلیغات بیشتر در این خصوص بتوانیم خیرین بسیاری که در بین آحاد مردم هستند را شناسایی کنیم . 

دکتر آقاخانی در پایان گفتگو با اشاره به شعار زیبای ریاست پیشین دانشگاه ابراز امیدواری کرد: تا همانگونه که همه عاشق ایران و عاشق دانشگاه ایران هستیم بتوانیم"دانشگاهی بسازیم به بلندای نام ایران " 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.