چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱

در مراسم اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ مطرح شد؛

فضای زیبای زبانی در نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ موج می‌زد

گزارش تصویری از اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۱

مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های کشور در آئین پایانی جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ برگزار شد و برگزیدگان با لوح تقدیر، تندیس جشنواره و هدایای نقدی مورد تقدیر و تکریم قرار گرفتند. در این مراسم از پوستر تیتر ۱۲ رونمایی شد. هیات داوران در بیانیه خود از فضای زبانی منطقی نقدهای دانشجویی تقدیر کردند.

به گزارش مفدا، آئین اختتامیه جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ با حضور برگزیدگان این دوره از جشنواره، صبح امروز در تلار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار  و از کلیه برگزیدگان نشریات دانشجویی سراسر کشور با اهدای تندیس جشنواره، لوح تقدیر و هدیه نقدی تقدیر شد.

در ابتدای مراسم و پس از پخش کلیپ دانشگاه تهران، دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم عنوان کرد: متولی اصلی فعالیت‌های دانشجویی خود دانشجویان هستند. به همین دلیل حضور دانشجویان در جشنواره تیتر۱۱ پررنگ است.

دکتر غلامرضا غفاری ضمن عرض خیر مقدم به اساتید و دانشجویان اهل اندیشه و قلم، اظهار کرد: اهمیت و جایگاه دانشجویان بسیار بالاست.‌ بی‌تردید در عصر دانایی قرار داریم و می‌دانیم که تمام قدرت‌ها و توانایی‌ها ناشی از دانایی است و شما دانشجویان نقش بی‌بدیلی در این حوزه دارید.

وی اضافه کرد: اولین نشریه دانشجویی دو سال پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ منتشر شد و در این سال‌ها با فراز و فرودهایی که ماهیت این فعالیت‌ها به حساب می‌آید همراه بوده است.
غفاری فراز و فرود نشریات دانشگاهی را نشان بالندگی دانست و گفت: تلاش دانشجویان در عرصه نشریات اثرگذار هستند و از تلاش تمام عزیزان در دانشگاه تهران و به خصوص برگزیدگان تقدیر و تشکر می‌کنم که علیرغم سختی‌ها باز هم در این راه استوار هستند. مسلما عزت و سربلندی شما دانشجویان عزت و سربلندی ایران بزرگ است.

در نشریات دانشجویی این دوره زبان، پالایش بسیاری پیدا کرده بود

دکتر محمد مهدی فرقانی رئیس هیات داوران جشنواره نیز در این مراسم به ارائه توضیحات و قرائت بیانه هیات داوران پرداخت و گفت: نشریات دانشجویی عرضه شده در این دوره از جشنواره بسیار خوب ظاهر شدند و به جرات می‌توان گفت از بسیاری از نشریات در حال عرضه در دکه‌های مطبوعاتی کیفیت بالاتری دارند که این جای شادمانی و افتخار دارد.

وی با اشاره به دو نکته مهم در حوزه روزنامه‌نگاری گفت: در حوزه روزنامه نگاری مسؤولیت اجتماعی دارای اهمیت بسیاری است زیرا ما در هر حرفه و جایگاهی باشیم، مسؤولیت اجتماعی خود را داریم. در حرفه روزنامه نگاری اخلاق حرفه‌ای را باید بیشتر از هر چیز دیگر پاس بداریم و رعایت کنیم. به خصوص در حوزه نقد چرا که افرادی که کلام موقر و متین دارند افراد موفق تری هستند و انتقاداتشان موثرتر واقع می‌شود.

فرقانی استفاده از نرم زبان در روزنامه نگاری را یک ضرورت دانست و بیان داشت: در تحقیقات صورت گرفته در خصوص چرایی تندی در روزنامه‌های کشورهای در حال توسعه مشخص شده است که جوامع در حال گذار، جوامع عصبی و بی‌قراری هستند زیرا خصوصیت گذار موجب می‌شود همه نگران از دست رفتن موقعیت خود بوده واین عصبی شدن موجب می‌شود زبان تفاهم و مهربانی جای خود را به زبان تند و خشن در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... بدهد.

آن چه که باعث لذت داوران در این دوره از نشریات دانشجویی شد، ادبیات و فضای زیبای زبانی بود که در نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ موج می‌زد و از این بابت از همه تشکر می‌کنم.این روزنامه نگار با سابقه همچنین اظهار داشت: آن چه که باعث شادمانی داوران در این دوره از  جشنواره نشریات دانشجویی شد، ادبیات و فضای زیبای زبانی بود که در نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ موج می‌زد و از این بابت از همه تشکر می‌کنم.

وی با بیان این که در نشریات دانشجویی این دوره زبان، پالایش بسیاری پیدا کرده بود، گفت: من در این دوره از جشنواره تیتر، نقدها، مقالات، گزارش‌ها و مصاحبه‌های بسیار انتقادی را خواندم که نه تنها صدای بلندی نداشتند بلکه دارای منطق قوی بودند و این اتفاقی است که باید در این حوزه رخ دهد و اکنون مشاهده این فضا در قلم و نشریات دانشجویی جای شادمانی بسیار دارد.

فرقانی با بیان این که هیچ دلیلی ندارد دانشجو رنجش خود را با تندی بیان کند، اضافه کرد:‌ نقد هر چه منطقی‌تر باشد مستدل‌تر است. زبان تند تنها طرف مقابل را به واکنش باز می‌دارد و باعث عدم پذیرش خطا می‌شود.  در این جا باید اعلام کنم آن چه که باعث لذت داوران از این دوره از جشنواره نشریات دانشجویی شد، ادبیات و فضای زیبای زبانی بود که ما را به آینده امیدوار تر می‌کند.

این استاد حوزه قلم و روزنامه‌نگاری در پایان با بیان این که در این دوره از جشنواره تیتر، شش نفر داور با تجربه، کار داوری را بر عهده داشتند، گفت:‌ مجموعا  ۲۵۰ سال تجربه روزنامه نگاری در این شش داور در یک جا تجمیع شده بود.  داوران در کمال بی طرفی، با دقت و با تکیه بر معیارهای تخصصی، داوری خود را انجام دادند و تلاش کردند امانت دانشجویان را به شایستگی داوری کنند.

در ادامه دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در این لحظات با خود می‌اندیشیدم برای یک مدیر فرهنگی با همه سختی‌های این شغل، شیرین ترین لحظات دیدن موفقیت دانشجویان است؛ موفقیتی که موجب می‌شود تمام سختی‌های این شغل آسان شود و راه خود را با امید و تلاش بیشتر دنبال کنیم.

 وی افزود: امروز استاد فرقانی به عنوان یک استاد درجه یک در حوزه قلم و رسانه گفتند که محتوای مطالب این دوره از جشنواره با ارتقای محتوای نشریات دانشجویی و بیان زبان زیبای نقد منطقی همراه بوده که این موجب افتخار است، نرم خویی و بیان و نشر افکار منصفانه و زبان منطقی در نشریات دانشجویی در حال رشد است و من از این بابت خداوند را شاکرم و امیدوارم شاهد ارتقای کیفیت نشریات و اخلاق مدارانه تر شدن تولیدات فرهنگی همه فعالان فرهنگی خصوصا نشریات دانشجویی و دانشجویان دست به قلم باشیم.

 معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از کلیه مسؤولان وزارت علوم برای برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ تشکر کرد و بیان داشت: از مسؤولان وزارت علوم تشکر می‌کنم که همه توان خود را گذاشتند تا این جشنواره به خوبی برگزار شود و از مسؤولان وزارت بهداشت و از همه معاونان، مدیران، کارشناسان فرهنگی و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکر ویژه دارم. این عزیزان همواره تلاش دارند با همه سختی‌ها، فضای مناسب را برای فعالان دانشجویی خصوصا نخبگان اهل قلم که در کنار کار حرفه‌ای خود به فعالیت فرهنگی نیز مشغول هستند، ایجاد کنند.

نرم خویی و بیان و نشر افکار منصفانه و زبان منطقی در نشریات دانشجویی در حال رشد است و من از این بابت خداوند را شاکرم و امیدوارم شاهد ارتقای کیفیت نشریات و اخلاق مدارانه تر شدن تولیدات فرهنگی همه فعالان فرهنگی خصوصا نشریات دانشجویی و دانشجویان دست به قلم باشیم

وی خطاب به مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز که در مراسم حضور داشتند، بیان داشت: روز گذشته دانشجویان فعال در نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ خواهان برگزاری جشنواره در شهری به غیر از تهران بودند که من در همین جا از رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز که محبت کرده و در جمع ما حضور دارند می‌خواهم قول بگیرم که جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۲ که به میزبانی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد، در تبریز برگزار کنیم و از شما فعالان نشریات دانشجویی دعوت می‌کنم در کنار هوای دلپذیر شهر تبریز، فضای فرهنگی این شهر را از لحاظ آزادی معنوی و فضای فیزیکی ببینید که امکان بسیار  خوبی را برای رشد فعالان فرهنگی ایجاد کرده است.

در ادامه حسینی سده دبیر جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱، به ارائه گزارشی از روند کار دبیرخانه این جشنواره پرداخت و گفت: دستورالعمل جشنواره سراسری تیتر ۱۱ در تابستان سال گذشته تدوین و ۲۴ شهریور ماه ابلاغ شد. در ادامه نظراتی از کارشناسان و فعالان نشریات دانشجویی جمع آوری و اعلام شد که این موارد در هر دو وزارتخانه در شورای سیاست گذاری بررسی شود.

به دبیرخانه این دوره از جشنواره ۲۸ هزار ۲۴۹ اثر و نشریه ارسال شد که هر اثر را در دو نوبت داوری و غربالگری کردیم که پنج هزار و ۷۸۸ اثر از عدد کلی به دلیل تخلف و تقلب حذف شد و در نهایت ۲۲ هزار و ۴۶۱ اثر وارد فرآیند داوری شد.وی ادامه داد: مهمترین نکات این بوده است که اگر یک دانشجو و فعال نشریات دانشجویی در مرحله اول دو اثرش به مرحله به راه یافت، یک اثر باید حذف شود و اثری که بیشترین نمره را دارد داوری شود که در نهایت به این نتیجه رسیدیم که این بدعت در تیتر ۱۱ اتفاق نیفتد.

 حسینی سده با بیان اینکه بالغ بر ۲۸ هزار و ۲۴۹ اثر در این دوره از جشنواره داوری شده است، تصریح کرد: در خصوص داوری ما به تک تک اعتراضات رسیدگی خواهیم کرد، کما این که با حمایت دکتر فرقانی و همکارنشان در دو بخش گرافیک و صفحه آرایی و طرح روی جلد به علت تخلفی که شنبه کشف شد، همه نامزدها را حذف کردیم و بنا شد آثار دانشگاهی که کارشناس آنها کم کاری کرده است، حذف شوند و نتایج با داوری دوباره اعلام شود.

دبیر جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ بیان داشت: در داوری آثار، بخشی سلیقه است و بخش زیادی به تجربه داوران مربوط باز می‌گردد. اگر لازم باشد ما در دبیرخانه نام همه داوران را منتشر و مکانیزم حاکم بر داوری را به صورت کاملا شفاف اعلام می‌کنیم اما در برابر این نقد که چرا ما ۱۴۰ روز سکوت کردیم و این موارد را اعلام نکردیم، من عذرخواهی می‌کنم.

وی ادامه داد: این که بحث صدور کارنامه برای آثار صورت بگیرد در تیتر ۱۰ نیز مطرح شد اما سامانه، این خروجی را نمی‌تواند به ما بدهد و ما نمی‌توانستیم برای بیش از ۲۸ هزار اثر، کارنامه جداگانه داوری ارائه دهیم.

حسینی سده تاکید کرد: به دبیرخانه این دوره از جشنواره ۲۸ هزار ۲۴۹ اثر و نشریه ارسال شد که هر اثر را در دو نوبت داوری و غربالگری کردیم که پنج هزار و ۷۸۸ اثر از عدد کلی به دلیل تخلف و تقلب حذف شد و در نهایت ۲۲ هزار و ۴۶۱ اثر وارد فرآیند داوری شد. اسفند ماه گذشته وارد فرآیند داوری شدیم و سطح داوران را بر اساس تاکیدات مهندس عسکری و دکتر غفاری در جایگاه بالایی انتخاب و از بهترین اساتید در دوره‌های نهم و دهم جشنواره استفاده کردیم.

وی در پایان گفت: ما به اشتباه استراتژی سکوت را برگزیدیم و تاوانش را با بی‌اعتمادی ایجاد شده می‌پردازیم اما این اطمینان را به دانشجویان می‌دهم که اعتراضات و نقدهایی که وارد باشد توسط داوران بررسی می‌شود. در خواست دارم مسؤولان برگزاری جشنواره تیتر ۱۲ به بازنگری در برخی قوانین بپردازند تا نویسندگان بسیار توانمندی  که آثار بسیار خوبی داشتند اما متاسفانه بر اساس اصل انتشار اثر در نشریات دانشجویی، اثرشان از داوری کنار گذاشته شده بود حقشان حفظ شود.

۲۰ تا ۳۰ خرداد ماه یا همان نیمه دوم خرداد ماه مرحله نهایی و پایانی داوری انجام می‌شود و طبق زمان بندی صورت گرفته آئین اختتامیه جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۲ در تاریخ  ۱۷ الی ۲۰ مرداد ماه سال ۹۹ در ایام روز خبرنگار به میزبانی وزارت بهداشت برگزا می‌شود.پوستر جشنواره تیتر ۱۲ رونمایی شد

در ادامه رونمایی از پوستر جشنواره تیتر  ۱۲ با حضور خانم دکتر لاری و دکتر غفاری انجام شد.

للـه‌گانی در خلال رونمایی از پوستر جشنواره تیتر ۱۲، ابراز داشت: جلسات متعددی با دبیرخانه جشنواره داشتیم تا مشکلات را شناسایی و نقاط قوت را تقویت کنیم. بنا داریم آیتم‌هایی به جشنواره اضافه و تغییراتی اعمال کنیم. سامانه فعلی جشنواره مربوط به تیتر ۱۰ است و به سه‌ سال پیش برمی‌گردد و باید بروزرسانی شود. تلاش داریم با اعمال تغییرات فنی در سایت زمینه بارگذاری کارنامه‌های داوری را در سامانه فراهم کنیم.

وی درباره زمان‌بندی سال آینده این جشنواره بیان کرد: امروز (پنجم شهریور) پوستر جشنواره رونمایی شد. دستورالعمل اجرایی را تا آخر مهرماه ابلاغ می‌کنیم و از اوسط بهمن ماه تا اوایل اردیبهشت سال آینده زمان بار گذاری آثار است. همزمان با بارگذاری آثار، مراحل اولیه غربالگری و داوری اولیه انجام می‌شود.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: اواخر اردیبهشت ماه اسامی مراحل اولیه داوری اعلام شده و زمان کوتاهی برای اعتراضات لحاظ شده است. دانشجویان می‌توانند اعتراض خود را ثبت‌الکترونیکی کنند تا داور دیگری آن اثر را بررسی کند.

به گفته لله‌گانی در مرحله دوم نیز فرصت برای ثبت اعتراضات وجود دارد. وی نگاه به جشنواره تیتر را نگاه آموزشی دانست و گفت: همانطور که می‌دانید فرصت دادن برای اعتراضات در جشنواره‌های مختلف مرسوم نیست اما چون نگاه ما به این جشنواره آموزشی است سعی می‌کنیم نقاط ضعف و قوت را به دانشجویان منتقل کنیم.

گفتنی است در این مراسم از برگزیدگان جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ در سه مرحله در بخش‌های مختلف با اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و هدیه نقدی تقدیر شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.