چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۲

محققان دانشگاه کالیفرنیا:

استفاده از تلفن همراه ارتباطی به اختلالات روانی ندارد

تلفن همراه

محققان دانشگاه کالیفرنیا ایرواین در یک تحقیق جدید به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده نوجوانان از گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی با ابتلا به اختلالات روانی ارتباطی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه کالیفرنیا ایرواین در یک مطالعه جدی به دنبال ارتباط بین استفاده از فناوری‌های دیجیتال و ابتلا به مشکلات بهداشت روان افتادند و دریافتند که هیچ ارتباطی بین استفاده بیش از حد از تلفن‌های هوشمند و افسردگی، تنهایی یا خطور ایده خودکشی به ذهن وجود ندارد.

این تحقیق پس از یک مطالعه جدید شروع شد که در استفاده مکرر از رسانه‌های اجتماعی و افزایش احساس پریشانی در دختران نوجوان احتمال یک ارتباط بالقوه می‌داد، اما محققان در نهایت دریافتند این ارتباط به اختلال در خواب و ورزش مربوط است.

مشکلات بهداشت روانی در نوجوانان طی یک دهه گذشته به سرعت در حال افزایش است. این روند کاملا واضح است، اما آنچه مشخص نیست این است که چه چیزی باعث افزایش بی‌رویه آن می‌شود.

بسیاری از کارشناسان به رشد رسانه‌های دیجیتال، تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی به عنوان محتمل‌ترین مقصر اشاره می‌کنند، اما تاکنون شواهد بسیار کمی برای پشتیبانی از این فرضیه وجود دارد. در واقع تحقیقات زیادی دریافته است که مدت زمان استفاده از گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی با پیامدهای روانی در جوانان ارتباطی ندارد.

یک مطالعه جدید طولانی مدت با پیگیری نزدیک به ۴۰۰ نوجوان طی چندین سال، هنوز هیچ ارتباطی بین افزایش استفاده از فناوری‌های دیجیتال و ابتلا به مشکلات بهداشت روان مشاهده نکرده است.

افراد مورد مطالعه بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن داشتند و میزان استفاده روزانه خود از این فناوری‌ها را گزارش می‌دادند که شامل تعداد پیام‌های متنی که هر روز ارسال می‌کردند و ساعاتی که هر روز از یک دستگاه استفاده می‌کردند، بود.

ضمن اینکه مدت زمان صرف شده با دستگاه‌های دیجیتالی برای انجام تکالیف مدرسه جدا در نظر گرفته شد.

نتایج نشان داد که هیچ ارتباطی بین استفاده مکرر و مستمر از فناوری و افزایش مشکلات بهداشت روان وجود ندارد.

محققان خاطرنشان کردند که دو عامل مهم در داده‌ها ظاهر شد و هر دو تا حدودی غیر منتظره بودند. از همه عجیب‌تر اینکه این مطالعه نشان داد هرچه تعداد پیام‌های ارسال شده توسط شخص بیشتر باشد، علائم افسردگی کمتر گزارش می‌شود. همچنین سطح بالاتری از زمان صرف شده برای تکالیف مدرسه با علائم رایج اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی(ADHD) مرتبط بود.

اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولا فرد توانایی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و از فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالا برخوردار است. این اختلال با فقدان توجه، فعالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی یا ترکیبی از این موارد همراه است. هر فردی با شک ADHD باید به دقت تحت نظر یک پزشک معاینه گردد. بسیاری از این افراد، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشند.

ADHD شایع‌ترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است و حدود ۳ تا ۵ درصد کودکان قبل از هفت سالگی به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه بیشتر در دوران ابتدایی مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می‌دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می‌شوند.

"میشلین ینسن" روانشناس دانشگاه کارولینای شمالی که روی این تحقیقات کار می‌کند، می‌گوید: بر خلاف تصور رایج که تلفن‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی به سلامت روان نوجوانان آسیب می‌رسانند، ما هیچ مدرکی مبنی بر تایید این ادعا نیافتیم که استفاده زیاد از تلفن همراه و آنلاین بودن با افزایش خطر ابتلا به مشکلات روانی مرتبط است.

محققان خاطرنشان کردند که ارتباطی بین کاهش سلامت روانی و استفاده از رسانه‌های اجتماعی وجود ندارد، بلکه این اختلالات بیشتر مربوط به عواملی مانند از دست دادن خواب، عدم ورزش و قرار گرفتن در معرض تعرض سایبری است.

"راسل وینر" از دانشگاه کالج لندن گفت: نتایج ما نشان می‌دهد که رسانه‌های اجتماعی به خودی خود آسیب‌زا نیستند، اما استفاده مکرر از آنها ممکن است فعالیت‌هایی را که تأثیر مثبتی بر سلامت روان مانند خواب و ورزش دارند، مختل کند.

"کاندایس اوجرز" از دانشگاه کالیفرنیا ایرواین که در این مطالعه با "میشلین ینسن" کار کرده است، اظهار داشت که اکنون مهم است که بحث‌های گذشته و صرفا سرزنش کردن تلفن‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی را کنار بگذاریم و در عوض بحث برای حمایت بهتر از نوجوانان را شروع کنیم.

وی افزود: ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که بزرگسالان از بحث در مورد اینکه تلفن‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی برای سلامت روان نوجوانان خوب یا بد هستند، دست بردارند و راه‌های حمایت از آنها را در زندگی آنلاین و آفلاین آنها دریابند.

تحقیقات جدید در مجله Clinical Science Psychology منتشر شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.