یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶

بیانیه جمعی از تشکل‌های دانشجویی استان فارس در اعتراض به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی

اعتراض

جمعی از تشکل‌های دانشجویی در استان فارس، بیانیه ای را با موضوع اعتراض به افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی خطاب به مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان فارس، منتشر کردند.

به گزارش مفدا شیراز، جمعی از تشکل های دانشجویی در استان فارس، بیانیه ای را با موضوع اعتراض به افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی خطاب به مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان فارس، منتشر کردند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

با سلام و احترام

با توجه به طرح دو فوریتی افزایش دو برابری ظرفیت رشته های علوم پزشکی در کنکور سراسری و نیز تسهیل ورود دانشجویان خارج از کشور به دانشگاه‌های دولتی که به امضای ٨۶ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله شماری از نمایندگان استان فارس رسیده است، ما تعدادی از تشکل های دانشجویی استان، ضمن اعلام  مخالفت خود با طرح مذکور لازم میدانیم نکاتی را یاد آور شویم.

پزشکی حرفه ای است که به طور مستقیم با جان انسان که ارزشمندترین دارایی اوست در ارتباط است؛ از آن رو که آموزش پزشکی بسیار حساس، ظریف و طاقت فرساست لذا افرادی که قصد ورود به این حیطه را دارند باید دارای صلاحیت های لازم برای این حرفه خطیر باشند، ورود تعداد زیادی از افراد فاقد مشخصه‌های لازم به این عرصه، بسیار از زیان بارتر از کمبود پزشک است.

افزایش ظرفیت رشته های پزشکی مستلزم وجود زیر ساخت های آموزشی ، بیمارستانی ، آزمایشگاهی ، جذب هئیت علمی و امکانات  رفاهی می‌باشد که در غیر این صورت با تربیت نیرو های غیر متخصص و نا کارآمد قطع به یقین سلامت مردم با خطری جدی مواجه خواهد شد .
 از سوی دیگر طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هزینه سالانه تربیت هر پزشک عمومی حدود ۱۰۰ ملیون تومان است و با افزایش ۹۰۰۰ صندلی پزشکی در یک شب هزینه ای معادل ۹۰۰ میلیارد تومان در شرایط فعلی کشور  به دولت تحمیل خواهد شد، آیا بهتر نیست این میزان بودجه صرف ساخت، نوسازی و تجیز مراکز بهداشتی و درمانی در مناطق محروم کشور گردد؟ 
از  آن گذشته  کشور شاهد خروج سالانه ۶۵۰ پزشک به خارج از کشور است ، پزشکانی که هزینه های هنگفتی از بیت المال صرف آموزش آنان شده  به جای این که هزینه های مجدد جهت تربیت همین نیرو ها صورت گیرد فکری برای جلوگیری از خروج این نیرو ها از کشور کنید؟

تجربه تلخ بلایی که تصمیم یک شبه بر سر رشته های مهندسی و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی آورد را به یاد بیاورید.

مجوز تاسیس دانشگاه های غیرانتفاعی که سودجویان بدون ایجاد کوچکترین امکانات زیر ساختی رشدی قارچ گونه داشتند و در عرض کمتر از ۵ سال ۳۱۰ موسسه غیر انتفاعی که هدفی جز سو استفاده از جوانان مشتاق مهندس شدن را در سر می پروراندن  نداشتند ایجاد شد، تصمیمی که باعث شد بسیاری از مهندسان نخبه کشور راهی جز ترک وطن نداشته باشند. 
تصمیمی که به همان میزان که جیب سودجویان را پر کرد ، امید و انگیزه را از میان دانشجویان رشته های مهندسی خالی کرد. 

در حالی موضوعی مانند افزایش ظرفیت در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود که در دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز، فسا و یا جهرم حتی فضای فیزیکی لازم جهت جا دادن تمامی دانشجویان یک کلاس نیز وجود ندارد! از آن گذشته، مطابق آمار رسمی نظام پزشکی کشور، با وجود آنکه از سال ۸۸ تا ۹۲ نزدیک ۱۰۰ درصد در رشته پزشکی و ۱۲۰ درصد در رشته دندانپزشکی افزایش ظرفیت داشته ایم، اما اکنون حتی فضای لازم برای آموزش این دانشجویان نیز وجود ندارد.

و در پایان، ما امیدواریم که شما به عنوان نمایندگان مردم، در درجه اول منافع و مصالح کشور را مدنظر قرار داده و با ارائه چنین طرح هایی به شائبه خودنمایی و عوام فریبی جهت جمع آوری رای در انتخابات پیش رو، دامن نزنید.

اسامی تشکل‌های امضا کننده نامه:

انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز 
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز 
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا 
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گراش 
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی  لارستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.