دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰

کتاب هفته؛ کوری

کتاب هفته

 از روی کتاب کوری، در سال ۲۰۰۸ یک فیلم هم ساخته شده است. اما مثل بیشتر فیلم‌هایی که از روی کتاب ساخته می‌شود، فیلم کوری هم به خوبی کتاب آن نبود.

مفداایران- به نقل از مجله فرهنگی هنری آینده، کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی است که نخستین بار در سال ۱۹۹۵ منتشر شد.
ساراماگو که در سال ۱۹۹۸ جایزهٔ نوبل ادبیات را به‌دست‌آورد در این رمان از کوریِ آدم‌ها سخن گفته‌است. این رمان ساراماگو را به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ دنیا معرفی کرد.
کتاب کوری رمانی در مورد کور شدن و کور ماندن است.
در مورد چشم‌هایی است که نمی‌بینند و در مورد چشم‌هایی است که نمی‌خواهند ببینند.
در مورد بی‌هویت بودن انسان و آخر الزمان است.
یک رمان خاص و یک اثر تمثیلی است، بیرون از حصار زمان و مکان، یک رمان معترضانه که آشفتگی اجتماع و انسانهای سر در گم را در دایره افکار خویش و مناسبات اجتماعی به تصویر می کشد.
کتاب کوری که درباره رعایت نکردن حقوق دیگران است و در یک چهار راه آغاز می‌شود. جایی که اولین نفر به یک کوری عجیب دچار می‌شود. یک نوع کوری که در آن چشم‌ها سیاهی را نمی‌بیند بلکه یک نوع کوری سفید است که در آن شخص همه چیز را سفید می‌بیند، انگار که در یک دریایی از شیر به سر ببرد.
پس از کور شدن اولین نفر رفته رفته افرادی که با مردی که اول کور شد در ارتباط بودند نیز کور می‌شوند و همین‌طور به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. حال دولت که احساس خطر می‌کند مجبور می‌شود آن‌ها را از جامعه جدا کند. اکنون دیگر تعداد قابل توجهی از کورها در قرنطینه هستند و به ناچار باید در فضایی وحشتناک به زندگی ادامه دهند و…
 از روی کتاب کوری، در سال ۲۰۰۸ یک فیلم هم ساخته شده است. اما مثل بیشتر فیلم‌هایی که از روی کتاب ساخته می‌شود، فیلم کوری هم به خوبی کتاب آن نبود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.