سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹

از کتاب «حرمان هور» چه می‌دانیم؟

خاطرات درس‌آموز یک شهید نخبه

حرمان هور

دکتر سیما سادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در اجلاس سالانه مسوولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که اخیراً برگزار شد، از شهدای نخبه دانشجو یاد کرد و گفت: «شهید رضا احدی که یک شهید برجسته و نخبه بود، در کتابی با عنوان «حرمان هور» به نقل خاطرات خود پرداخته است. ما کمتر شهیدی داریم که توانسته باشد خاطرات خود را با این جزئیات و زیبایی درج کند. او با ظرافت به موضوعات مختلف پرداخته و درعین تهذیب نفس مسائل جبهه را مطرح و خاطراتش را با قلمی شیوا بیان می‌کند. این موارد برای ما درس‌آموز است». با این وجود اما تا چه اندازه با مکتوبات شهید والامقام احمدرضا احدی در «حرمان هور» آشنا هستیم؟

به گزارش مفدا، «حرمان هور» دربردارنده مجموعه مکتوباتِ شهید احمدرضا احدی است که اولین‌بار در سال ۶۷ چاپ و منتشر شد. تابستان سال ۱۳۶۶ برخی از دوستان این شهید از وجود چنین یادداشت‌هایی خبر دادند و با کمک و همدلی خانواده آن فرزانه و دوستان وی، اصل دست‌نوشت دفاتر سه‌گانهٔ آن شهید و مطالب پراکنده‌ای از او به دست آمد و سرانجام امکان چاپ و انتشار یافت. به علت تکه تکه بودن خاطرات پراکنده شهید، امکان ارائه خلاصه داستان «حرمان هور» وجود ندارد. شهید احدی در دست نوشته‌های خود از جبهه و جنگ، در دو جبهه غرب و جنوب که در آن جا خدمت کرده است، می‌گوید.

مجموعه یادداشت‌ها و آثار شهید احمدرضا احدی، مشتمل بر سه دفتر دست‌نوشت است که در واقع پاک‌نویس نوشته‌هایی است که در حالات و مکان‌های گوناگون تحریر می‌کرده و آن‌گاه در فرصت و مجالی مناسب به خط خود، در ضمن اعمال نظرها و افزودن طرح‌هایی به آن‌ها، در این دفاتر وارد می‌کرده است.

دسته دیگری نوشته‌های آن شهید شامل قطعات و یادداشت‌هایی است که نزد دوستان و هم‌رزمان او پراکنده بود و تدریجا گردآوری شد. این یادداشت‌ها برخلاف دفاتر سه‌گانه غالبا در موضوعات مختلف تقریر شده است.

این شهید والا مقام یک نخبه دانشجویی بوده است و این توان علمی به دلنوشته‌های شهید احدی رتبه یک کنکور سال ۶۴ و دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران جلوه و جلای خاصی می‌بخشد.

احمدرضا احدی در آبان ۱۳۴۵ در شهرستان اهواز در خانواده‌ای مذهبی و سنتی به دنیا می‌آید. پدرش درجه‌دار ارتش و مادرش خانه‌دار است. در شش سالگی وارد دبستان می‌شود و مراحل تحصیل ابتدایی را با موفقیت کامل و احراز رتبه‌های اول طی می‌کند. دوره راهنمایی تحصیلی را نیز با معدل‌های ۱۹ و ۲۰ می‌گذراند. با شروع جنگ تحمیلی همراه خانواده به زادگاه پدر و مادر خویش ملایر باز می‌گردد و تحصیلات متوسطه را در رشته علوم تجربی در دبیرستان دکترشریعتی پی می‌گیرد و سرانجام در سال ۶۳ موفق به کسب دیپلم می‌شود. سال ۶۴ در کنکور سراسری دانشگاه‌ها با استفاده از سهمیه رزمندگان، رتبه نخست را در کل کشور و در همه رشته‌های انتخابی به دست می‌آورد و از این پس در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران به ادامه تحصیل می‌پردازد. احمدرضا احدی از سال ۶۱ در جبهه‌های جنگ حضور می‌یابد و در عملیات رمضان شرکت می‌کند و در همین عملیات مجروح می‌شود. حضور در این عملیات، مبداء تحولی شگرف و آغاز راهی نو فراروی او می‌شود و شکوه ایمان و اخلاص بسیجیان در این عملیات و شهادت دوستان و همرزمانش، خصوصا محمد روستایی تأثیری ژرف بر او می‌گذارد.

از این پس احمد رضا تا هنگام شهادتش پیاپی در جبهه‌های جنگ حضور می‌یابد و در تمامی نبردها از نفرات فعال و مخصوص گردان‌ها و دسته‌هاست.

فراست ذهن و طبع لطیف او موجب می‌شود که علاوه بر اُنس با قرآن، نقاشی، طبع شعر، به راحتی قلم به دست بگیرد و مکنونات درونی و مشاهدات خود را طی یادداشت‌های روزانه، مکتوب می‌کند. وی پس از شرکت فعال در عملیات کربلای ۵ در شب دوازدهم اسفند سال ۶۵ همراه تنی چند از همرزمانش از جمله شهید مجید اکبری در درگیری با کمین‌های دشمن بعثی به شهادت می‌رسد و در ملایر به خاک سپرده می‌شود.

در بخشی از یادداشت‌های شهید والامقام احمدرضا احدی می‌خوانیم: «چیزی که می‌نویسم نه برای آن است که کسی بخواند و نه برای این است که نیت سوء و ریایی داشته باشم، بلکه برای این است که اگر روزگاری خواستم به گذشته‌ها بیندیشم و خاطرات گذشته‌ام را به یاد آورم وسیله‌ای در دست داشته باشم؛ اگرچه نه انشای خوبی دارم و نه فصاحتی در کلامم پیدا می‌شود.

آخر، انسان تا زمانی که در بحبوحه کاری است توجه چندانی به وقایع و حالات خود ندارد. اما با گذشت زمان از به یاد آوردن خاطرات خود لذت می‌برد و شاید مدتی بعد افسوس می‌خورد که چرا این کار را کردم و آن کار را نکردم.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.