چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸

گزارشی از پانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور؛

از ایجاد ردیف بودجه مستقل معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی تا حفظ سقف سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی سرانه هر دانشجو

اجلاس معاونان فرهنگی

پانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت سی‌ام تیر ماه در سالن همایش‌های رازی دانشگاه ایران با حضور وزیر بهداشت، معاون فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه و معاونان فرهنگی و دانشجویی بیش از ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی برگزار شد.

به گزارش مفدا، در ابتدای این اجلاس پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سخنرانی پرداخت و ضمن خوش آمدگویی به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ابراز قدردانی از دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی پیشین وزارت بهداشت پرداخت و بیان داشت: تلاش‌های پنج ساله دکتر فراهانی در طول سال‌های گذشته بسیار چشمگیر بوده است و به خوبی توانسته است موفقیت‌های بسیار خوبی را در حوزه فرهنگی در فضای دانشگاهی علوم پزشکی ایجاد کند.

لاری صداقت و زحمات خالصانه دکتر فراهانی را عاملی بر موفقیت وی در مسیر کاری پیش رو  در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دانست و بیان داشت:دکتر محمدرضا فراهانی در همین مدت یک ماهه مشورت‌ها و همراهی‌های بسیار خوبی در مسیر انتقال تجربه و کمک به هر چه بهتر منتقل شدن این مسؤولیت داشته‌اند که این حرکت بسیار ارزشمند است و نشان می‌دهد که همه ما می‌دانیم این جایگاه میراث رنج‌ها و تلاش‌های افراد بسیار بزرگی است که اکنون این امانت به ما سپرده شده است و باید تلاش کنیم تا نتیجه زحمات کشیده شده در این مسیر را به خوبی پیش ببریم.

معاونان فرهنگی و دانشجویی از دغدغه‌مندترین مدیران دانشگاهی هستند که با صداقت فعالیت می‌کنند. در این معاونت زحمات زیادی کشیده شده است و من وارث معاونانی هستم که خون دل خوردند تا این معاونت به جایگاه فعلی‌ رسیده است.

وی ادامه داد: من خودم را نماینده معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌دانم و نیاز به همدلی و همراهی شما عزیزان دارم. سیاست‌های ما ادامه همان اصول قبلی است‎. امیدوارم نقش معاونان در دانشگاه‌ها پررنگ‌تر شود چون در جبهه مقدم قرار دارند و با دانشجویان در ارتباط مستقیم هستند. معاونان دانشجویی باید با تشکیل کارگروه و جلسات آمایشی برطبق آیین‌نامه‌ها عمل کرده و دانشجویان را در بستر امور به طور مستقیم قرار داده و از مشارکت آنها بهره ببرند. خوشبختانه در آیین‌نامه‌ها که مبنای عمل ماست این ظرفیت دیده شده است و کافی است اقدام عملی مناسبی انجام پذیرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه کرد: هدف ما ساختن آینده بهتر دانشجویان است و باید فارغ از گرایشات سیاسی به عنوان معاون فرهنگی فعالیت کنیم و بی‌طرفی در کارهای ما رایج و حاکم شود و از سیاست‌بازی در فعالیت فرهنگی اجتناب کنیم.«مشروح کامل خبر »

در ادامه ۱۲ تن از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به بیان نقاط قوت و ضعف حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت طی چند سال گذشته پرداختند و از زحمات بی دریغ دکتر فراهانی تشکر و سال‌های حضور وی را عاملی بر تحولات تاثیر گذار در عرصه امور فرهنگی و دانشجویی و فعالیت نهادهای دانشجویی دانستند.

در قسمت سوم از اجلاس پانزدهم معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دکتر سعید نمکی؛ وزیر بهداشت به جمع معاونان اضافه می‌شود و در حضور وزیر بهداشت چهار تن از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه‌های خوابگاه، تغذیه، بودجه و فرهنگ به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

دکتر شعبان سپهر؛ معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در خصوص وضعیت حوزه خوابگاه و تغذیه دانشگاه ها با اشاره به اینکه حوزه خوابگاه یکی از مسائل اساسی مورد نیاز دانشجویان است، اظهار کرد: متاسفانه اوضاع خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در شرایط مطلوبی قرار ندارند و ما به جهت راحتی حال دانشجویان و عدم تقبل بالای هزینه اسکان در فضایی خارج از نظارت دانشگاه، دانشجویان را به خوابگاه‌هایی با قدمت و بنای بالا اسکان داده‌ایم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: باید در حوزه صنفی و رفاهی دانشجویان بخصوص بخش تغذیه و خوابگاه، برنامه‌های درخور توجه و شایسته داشته باشیم تا بتوانیم خیلی از مشکلات این حوزه را مرتفع کنیم.

 در ادامه حجت الاسلام دکتر مهدی ابراهیمی معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طرح مباحث صنفی و رفاهی دانشجویان در حوزه سلامت روان پرداخت و با اشاره به اینکه خوشبختانه در چند سال گذشته، تغییرات و تحولات خوبی در حوزه مشاوره سلامت روان در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رخ داده است، افزود: تغییر نگرش جدی در حوزه مشاوره سلامت روان طی سال‌های گذشته را به فال نیک می‌گیریم و خوشحالیم بگوییم خوشبختانه وزارت بهداشت گام‌های بزرگی در جهت ارتقای فعالیت‌های مشاوره سلامت روان در سطح دانشگاه‌ها کرده‌اند و فعالیت‌های سنتی که در حوزه مشاوره سلامت روان در گذشته در دانشگاه‌ها وجود داشت اکنون دچار تغییر وتحول شده و مدرنیته شده است.

ابراهیمی با بیان اینکه دانشجویان علوم پزشکی در سال‌های گذشته در سطح وسیعی تحت پوشش فعالیت های مشاوره سلامت روان قرار گرفتند، اظهار کرد: خوشبختانه اقدامات زیادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه مشاوره سلامت روان صورت گرفته است و بنده معتقدم هر چه قدر سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر شود و سلامت روان دانشجویان را مورد توجه قرار دهیم، توانسته‌ایم برای آینده کشور سرمایه گذاری کنیم. توجه و تاکید جدی به موضوع سلامت روان دانشجویان، آینده کشور را تضمین می‌کند چرا که دانشجویان علوم پزشکی به عنوان سردمداران حوزه سلامت باید به لحاظ سلامت روحی و روانی در وضعیت خوبی قرار گیرند.

در ادامه این نشست ، دکتر روح الله استاک؛ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ما در عصر پسامدرنیته زندگی می‌کنیم که برخلاف دوران مدرن، فرهنگ به همه جا راه پیدا کرده است. سلامت تنها به جسم محدود نمی‌شود بلکه توجه به سبک زندگی در وزارت بهداشت به دلیل وقوف به مقوله فرهنگ است. به عنوان نمونه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بخشی از این توجه به فرهنگ سلامت است که جای تبریک دارد.

وی ادامه داد: درچند سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی توانسته است با رصد واقعیت‌های جامعه دانشجویی دست به اقدام و برنامه ریزی بزند. یکی از کج کاری‌های ما ضعف در انجام کارهای فرهنگی است که باید برای حل آن مشارکت دانشجویان در حوزه فرهنگ را بیشتر کرد تا اقدام عملی مناسبی در دولت تدبیر و امید انجام داد. راه اندازی تشکل‌ها، کانون‌های قرآن و عترت، کانون‌های فرهنگی و هنری و... تشویق به کارهای جمعی است. برگزاری جشنواره قرآنی و سیمرغ کارهای موثری در سطح منطقه‌ای و کشوری است.

 در ادامه دکتر سید محسن حسینی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دقایقی در خصوص مسائل بودجه و تشکیلات در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و مشکلات مربوط به این موضوع ن گفت: در سال ۹۸ عددی که به عنوان سرانه دانشجو مشخص شده است سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که بر اساس بودجه‌ای که به دانشگاه‌ها در سال ۹۸ اختصاص داده شده از عدد چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شروع و به یک دهم برای برخی دانشگاه‌ها رسیده است؛ در این میان هفت تا هشت دانشگاه بالای خط فقر هستند، شش دانشگاه در همین رنج قرار دارند و دیگر دانشگاه‌ها نیز  زیر این رنج قرار می‌گیرند.

حسینی خاطر نشان کرد:  سه بخشی که این بودجه را بیش از دیگر بخش‌ها به خود اختصاص می‌دهد تغذیه، اسکان و حمل و نقل است به نحوی که حدود ۶۰ درصد از بودجه سال قبل اختصاص به بحث سرانه تغذیه داشته است، ۱۰ تا ۱۱ درصد حمل و نقل و ۱۵ درصد را اسکان دانشجویان به خود اختصاص داده است که در مجموع ۸۵ درصد از بودجه مصوبی که به دانشگاه‌ها به عنوان سرانه دانشجو اختصاص پیدا کرده است صرف هزینه‌های اجباری می‌شود که امکان کاهش آن نیست.

وی با بیان این که ۱۵درصد از بودجه اختصاصی به حوزه ورزش، فرهنگی و سلامت روان می‌رسد ابراز داشت: اگر سرانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را به همه دانشگاه‌ها اختصاص بدهیم و افزایش خوش بینانه ۳۰درصدی را به قیمت‌ها داشته باشیم بازهم مشکل خواهیم داشت.

حسینی یادآور شد: اگر بنا است حداقل‌ها را برای دانشجویان رعایت کنیم و باور داریم حوزه فرهنگی و دانشجویی حضورش در دانشگاه ضرورت است و اقداماتی که بر عهده اش گذشته شده جزء وظایف محوله‌ای است که باید انجام شود، باید در سال جاری بخشی از وظایف خود را زمین مانده بدانیم.

وی در پایان خطاب به وزیر بهداشت اظهار داشت: دو خواهش دارم اول این که قول بدهید حداقل سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سرانه هر دانشجو به همه دانشگاه‌ها اختصاص پیدا کند و دوم این که بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی را مستقل کنیم تا این بودجه حتی اگر کم است در دست معاون فرهنگی باشد تا بتواند تصمیم بگیرد.

وزیر بهداشت سخنران ویژه این اجلاس است. وی بیانیه گام دوم انقلاب را یکی از قوی ترین اسناد بالادستی پس از انقلاب دانست و بیان داشت: این بیانیه بسیار هوشمندانه طراحی شده است و به عنوان نقشه راه می‌تواند به شما در مسیر حرکت فرهنگی مورد نظر خود در فضای دانشگاهی کمک کند.

وی به مبحث بهداشت‌روان در دانشگاه‌ها اشاره کرد و بیان داشت: مردمان ما مردمانی غمگین و غم پروری هستند که برای هرگونه فروپاشی شخصیتی آمادگی دارند؛  این در حالی است که رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور  و دیگر بزرگان کشور همیشه بر این نکته تاکید دارند که چه اصراری وجود دارد بر غمگین زیستن مردم! و چرا شادی‌ها را به جای غم به خانواده‌های خود هدیه نمی‌دهیم؟.

نمکی ابراز داشت: متاسفانه باید گفت ما جمعیت افسرده‌ای داریم که جوانی نکرده پیر می‌شوند و کودکی نکرده جوان می‌شوند . فرزندانی که اجتماعی تربیت نشده و با وجود این که رتبه‌های برتر کنکور را از آن خود می‌کنند اما تنها ذهنی از محفوظات دارند بدون آن که توانایی برقراری ارتباط و وارد جمع شدند و حفظ سلامت روان خود را داشته باشند.

نمکی معیشت را از حوزه‌های مورد توجه در حوزه فرهنگی و دانشجویی دانست و گفت: متاسفانه مشکلات حوزه غذا و خوابگاه در دانشگاه‌ها به دو دلیل از جمله گرفتن تعداد بالای دانشجو بدون تعیین هدف و دوم بودجه که در حوزه فرهنگی آن گونه که باید دیده نشده است قوت گرفته و تبدیل به دغدغه‌ همه معاونان فرهنگی و دانشجویی شده است.

 نمکی با بیان این که دستور می‌دهم بودجه‌های فرهنگی و دانشجویی مستقیم زیر نظر معاون فرهنگی و دانشجویی دیده شود، تاکید کرد: قول می‌دهم به محض خروج از این جلسه پی‌گیری خود برای قرار گرفتن بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی زیر نظر معاون فرهنگی و دانشجویی و هزینه شدن این بودجه تنها با نظر معاون فرهنگی و دانشجویی را دنبال کنم.

وزیر بهداشت سال جاری را یکی از سخت‌ترین سال‌های پس از انقلاب دانست و بیان داشت: من مدیر روزهای سخت هستم و در مسیر کار خود با عشق دم برمی‌دارم و احساس خستگی نمی‌کنم  زیرا به عشق مردم آمده‌ام و اطمینان دارم این سال سخت را به پشتوانه خون شهدا و حمایت مردم و راهبری رهبر معظم انقلاب و دولت پشت سر خواهیم گذاشت اما باید بدانیم منابع ما محدود و تقاضاهای ما نامحدود است با این وجود این قول را می‌دهم که سرانه فرهنگی سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای هر دانشجو را نخواهم گذاشت ذره‌ای کم شود. «مشروح کامل خبر».

در ادامه این نشست یک روزه؛ بخش اول تفاهم نامه همکاری بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در  دو بخش در خصوص بازسازی خانه‌های کاملا تخریب شده سیل زدگان تحت عنوان «پویش ملی بهار همدلی» منعقد شد.

در ابتدای انعقاد این تفاهم نامه للـه‌گانی؛ مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، گفت: بر اساس آن چه طی ماه‌های گذشته تحت عنوان حرکت خیرانه پویش ملی بهار همدلی در فضای دانشگاهی علوم پزشکی آغاز شده؛ بنا گردیده است که دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور اقدام به جمع آوری کمک‌های خیرانه جامعه دانشگاهی خود جهت بازسازی منازل کامات تخریب شده در مناطق سیل زده کنند.

در ادامه این بخش از انعقاد تفاهم نامه همکاری میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور، دکتر قبادی دانا؛ رییس سازمان بهزیستی کشور، گفت: در سیل‌های مهرماه دو هزار و ۵۰۰ منزل مسکونی از مددجویان و سرپرست‌های خانوار سازمان بهزیستی دچار تخریب شده است که امید داریم با حرکت خیرانه وزارت بهداشت تحت عنوان پویش ملی بهار همدلی بتوانیم در راستای حذف این محرومیت حرکت کنیم.

وی ابراز داشت: ظرفیت خیرین در جامعه دانشگاهی بسیار قابل توجه است و باید اعتماد سازی لازم جهت جذب مشارکت خیرین دانشگاهی ایجاد شود تا بتوانیم از این پتانسیل در مسیر رفع محرومیت‌ها استفاده کنیم. در پایان این بخش، تفاهم نامه همکاری میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور تحت عنوان پویش ملی بهار همدلی منعقد شد و طرفین بسته انعقاد قرار داد را به یکدیگر هدیه دادند.

ادامه اجلاس پانزدهم معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به سخنرانی مدیر بودجه معاونت توسعه وزارت بهداشت اختصاص داشت.

دکتر فریدون نوری‌خواه مدیر بودجه و پایش عملکرد معاونت توسعه وزارت بهداشت در ادامه جلسه معاونان فرهنگی و دانشجویی عنوان کرد: نرخ رشد عمومی درآمد دولت از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶، نوزده درصد بوده است که براساس مصوبه دولت  نرخ رشد عمومی در حوزه سلامت هفده درصد بوده است. علی‌رغم صحبت‌های مختلفی که می‌گویند حوزه سلامت سهم زیادی از بودجه را گرفته، این حوزه بخش زیادی از بودجه را به خود اختصاص نداده است.  بررسی‌ها نشان می‌دهد که وزارت بهداشت سهم کاملی از بودجه‌های عمومی را نگرفته و  دلایل آن  در وزارت بهداشت و در بخش ستادی درحال پیگیری است.

وی ادامه داد: بودجه هزینه‌ای نسبت به تملک در کشور ۵/۷ برابر است اما این نسبت در حوزه سلامت ۱۲ برابر است. یعنی در بخش سلامت، نقش بودجه هزینه‌ای بیشتر از بودجه تملک و عمرانی است. درحالی که باید این نقش را به اهداف دولت که بر نقش تملکی تاکید دارد، نزدیک کنیم. بدین ترتیب سهم بودجه سلامت از بودجه کل کشور در سال ۹۷، ۸/۹% بوده که این عدد در سال ۹۸ به ۹/۱ رسیده است که در واقع دو دهم درصد توانستیم به بودجه سلامت اضافه کنیم.

به گفته مدیر بودجه معاونت توسعه وزارت بهداشت ردیف‌های بودجه ستادی مربوط به آموزش دانشجویی تقریبا رشدی نداشته است. این بخش در کنار فعالیت‌های فناوری و  تحقیقاتی جمعا ۳درصد رشد داشته است.
 نوری‌خواه درباره محدودیت‌های بودجه بیان کرد: مهمترین محدودیت بودجه عدم تحقق آن علی‌رغم مشکلات کشور است. تشدید تحریم‌های ظالمانه در تحقق منابع مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است تا تحقق بودجه با دشواری بیشتری مواجه شود.

نوری‌خواه در این اجلاس درباره عدم تحقق اعتبارات، پرداخت مطالبات، سازمان‌های بیمه‌گر و... نکاتی را مطرح و توضیحات آماری شاخصی را ارائه داد.

در ادامه قسمت اول پرسش و پاسخ معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انجام و موضوعات مختلف در این دو حوزه مورد واکاوی و رسیدگی از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار گرفت.

بخش دوم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و دو نهاد حمایتی کشور که به انعقاد تفاهم نامه میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت وکمیته امداد امام خمینی(ره) اختصاص داشت قسمت دیگر از اجلاس پانزدهم معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را به خود اختصاص داده است.

دکتر علیرضا عسگریان معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره)، گفت: از این اتفاق بسیار خرسندم و از وزارت بهداشت برای حضور در این مشارکت خیرانه بسیار تشکر می‌کنم. کمیته امداد در حادثه سیل ۱۷۰ هزار مسکن آسیب دیده دارد که به حضور خیرین در مسیر رفع این خسارت نیاز است.

 وی افزود: در حادثه سیل، خانه افراد تحت پوشش کمیته امداد بیشتر در مناطق محروم قرار داشته و در مسیر سیل بوده است که این اتفاق موجب تخریب منازل عزیزان تحت پوشش کمیته امداد شده است. برگرداندن زندگی این افراد به نقطه اول نیاز به همت مردمی دارد. البته باید گفت حرکت مردم در مسیر رفع نیاز مردم سیل زده منحصر به فرد بوده است؛  اما نمی‌شود این کمک را به دو قسمت مردم سیل زده و مردم خیر تقسیم کرد و انتظار داشت مردم سیل زده هم برای زندگی خود کاری کنند زیرا سیل هیچ چیزی برای این عزیزان باقی نگذاشته است.

در پایان این بخش تفاهم نامه همکاری میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و کمیته امداد امام خمینی(ره) بسته شد و دکتر عسگریان و خانم دکتر لاری بسته انعقاد تفاهم را به یکدیگر هدیه و بر تداوم این مسیر تا رفع محرومیت خسارت دیدگان تاکید کردند.

پس از پایان گرفتن سؤوالات و ابراز نظرات معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور خانم دکتر لاری به جمع بندی موضوعات مطرح شده در پانزدهمین اجلاس پرداخته و با اشاره به اینکه باید پیگیری‌های لازم و جدی در خصوص وضعیت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت صورت گیرد و ورودی وخروجی‌های منابع مالی آن مشخص شود، اظهار کرد: صندوق رفاه دانشجویان باید محل و روزنه‌ای برای تأمین بخشی از بودجه شود.

وی بر لزوم مشخص شدن تکلیف دانشجویان خارجی و بین‌الملل و تأکید کرد و گفت: درخصوص دانشجویان انصرافی نیز صحبت‌های اولیه با دکتر سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه وزارت بهداشت انجام شده است و مقرر شد ایشان نامه‌ای به دکتر اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت برای خزانه بنویسد که این قضیه محقق شود که به هرحال نیاز به پیگیری های مستمر دارد.

لاری با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی طی سال‌های اخیر به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته‌ایم، گفت: دکتر محمد رضا فراهانی معاون پیشین فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در چند سال اخیر با فضای باز سیاسی که در دانشگاه‌ها ایجاد کردند و با نگاه مثبت و فضای باز اجتماعی وشجاعتی که به خرج دادند، تحولات خوبی در معاونت ایجاد کردند و کار را برای ادامه فعالیت ما آسان کردند. در واقع دکتر فراهانی جلو دار و صف شکن بودند و همه بر این قضیه اذغان داشته و دارند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به رتبه بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در برخی از بخش‌ها از جمله پایگاه خبری مفدا و شورای انضباطی به خوبی بحث ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها صورت گرفته و شاخص‌های تعیین شده‌ای برای فعالیت آنها تعریف شده است اما در دیگر بخش‌ها هنوز کار دقیق وخوبی شاید در بحث رتبه‌بندی انجام نشده باشد و یا درحال انجام است که قطعا این رتبه بندی، باعث پیشرفت وتوسعه فعالیت‌های مختلف می‌شود.

لاری، سرکشی از دانشگاه‌های علوم پزشکی را یکی از برنامه‌های محوری  و پیش رو خود در معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت دانست و گفت: قطعا بازدید از دانشگاه‌ها را در برنامه ستادی معاونت می‌گذارم چرا که این موضوع مورد انتظار همه دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

وی با بیان اینکه نباید در دانشگاه‌ها از فعالیت در حوزه فرهنگی غافل شویم، گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش کمی فعالیت‌های فرهنگی در ستاد وزارتخانه و دانشگاه‌ها بودیم اما باید فعالیت‌های فرهنگی را با توجه به مشکلات بودجه‌ای، کیفی‌تر کنیم و در عوض اهمیت بیشتری به نیازهای صنفی و رفاهی دانشجویان دهیم.

لاری به موکول شدن زمان برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ و همچنین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی به آبان ماه اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه از دهم شهریور، ماه محرم و صفر را پیش رو داریم از این رو مجبور شدیم این دو برنامه مهم ستادی را به تعویق بیندازیم.

وی ضمن تشکر از دکتر محمد آقازاده معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین دکتر صومی ریاست این دانشگاه به دلیل قبول میزبانی چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر اظهارکرد: علیرغم اینکه بدهی سال گذشته این دانشگاه را بابت برگزاری المپیاد قهرمانی پسران، ندادیم، اما در شرایط بحرانی، آنها روی ما را زمین نگذاشته و میزبانی المپیاد دختران را نیز برعهده گرفتند ومن اینجا به مسؤولان دانشگاه قول می‌دهم ظرف دو سه روز آینده، بدهی و پول آنها پرداخت می‌شود.

معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت در پایان خطاب به معاونان فرهنگی ودانشجویی دانشگاه ها گفت: با توانمندی و افکارخوبی که از شما می‌بینم، می‌توان آینده روشنی در ادامه مسیر فعالیت‌های معاونت ترسیم کرد.با همدلی و همیاری شما عزیزان، ترسی برای ادامه فعالیت درمسؤولیت خطیر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ندارم و می‌دانم حتما با یاری خداوند وکمک و دعای خیرشما، موفق  می‌شویم وامیدوارم بتوان ادامه دار راه ومسیر دکتر فراهانی باشم تا در پیشگاه خداوند و همچنین دانشجویان سربلند باشم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.