چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴

فیزیوتراپی؛ ضرورتی انکار ناپذیر برای جامعه سالمندی

حاجی زاده_مشهد

دوم مرداد ماه روز ملی فیزیوتراپی گرامی باد.

در دنیا میانگین سنی به سمت بالا حرکت می کند و هنگامی که جامعه به سمت سالمندی پیش رود؛ مشکلات اسکلتی عضلانی بیشتری نیز وجود دارد که فیزیوتراپی راهکاری موثر برای کیفیت بخشیدن به زندگی محسوب می شود.

به مناسبت دوم مرداد ماه روز ملی فیزیوتراپی، دکتر حسین اصغر حسینی مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص خدماتی که در این رشته پیراپزشکی به بیماران ارائه می شود گفت: فیزیوتراپی در ابعاد مختلف به جامعه بشری برای افزایش کیفیت زندگی کمک می کند که از آن جمله می توان به  توان بخشی در بیماران سالمند اشاره کرد.

مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در افراد سالمند مفصل زانو، شانه  وکمر درگیر دردهای مزمن می شود، بیان کرد: علاوه براین سالمندان تعادل کمتری روی راه رفتن خود دارند و زمین خوردن در این افراد بسیار شایع است.

وی ادامه داد: در پی زمین خوردن فرد سالمند به دلیل پوکی استخوان در سن بالا شکستگی ناحیه لگن اتفاق می افتد که عوارض زیادی دارد از همین رو در فیزیوتراپی به فرد سالمند آموزش داده می شود که چگونه تعادل خود را هنگام راه رفتن حفظ کنند تا دچار شکستگی وزمین خوردگی نشوند.

دکتر حسینی با بیان اینکه تروما در مسابقات ورزشی بسیار اتفاق می افتد، عنوان کرد: آسیب های ورزشی ورزشکاران حرفه ای یکی دیگر از مواردی است که فیزیوتراپی می تواند به بهبود آن کمک کند.

وی با اشاره به اینکه تصادفات جاده ای در کشور ما آمار بالایی دارد، ابراز کرد: در تصادفات جاده ای تعدادی از افراد در صحنه فوت می کنند و تعداد بالاتری از این افراد دچار انواع و اقسام شکستگی ، نقایص اسکلتی عضلانی می شوند که نیاز به توان بخشی دارند.

مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه بیماران اعصاب یکی دیگر از مخاطبان فیزیوتراپی هستند، بیان کرد: افرادی که با سکته مغزی به  مراکز درمانی مراجعه می کنند عموما بعد از اتمام مراحل درمانی در بیمارستانها نیازمند دریافت خدمات توان بخشی هستند از همین رو گروه فیزیوتراپی با گروه متنوعی از مخاطبان روبرو است.

مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بسیاری از ناراحتی های اسکلتی عضلانی نیز در سایه نحوه نادرست سبک زندگی از جمله نحوه کار کردن با کامپیوتر ، استفاده از تلفن همراه هوشمند، بلند کردن اجسام سنگین و... ایجاد می شود که برای کمترشدن این مشکلات باید به مردم  اموزش های لازم را ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه در این گروه ۵ نفر عضو هیات علمی فعالیت می کنند، ادامه داد: در مقطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز دانشجویان در این گروه آموزشی مشغول تحصیل هستند.

دکتر حسینی با اشاره به اینکه کلینیک ویژه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی میزبان بیماران توان بخشی زیادی است، بیان کرد: مقالات  زیادی توسط اساتید این گروه در مجلات علمی برتر دنیا چاپ و منتشر شده است که نشان دهنده سطح علمی اساتید این گروه علمی است.

وی تصریح کرد: پایان نامه ها ومقالات برتر علمی نیز توسط این گروه تهیه شده است که می تواند در بهبود بیماران توان بخشی مفید مفید باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.