یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

با برگزاری ایده بازارها به سمت بررسی مشکلات منطقه گام برداریم

جلسه مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت - گناباد

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در حوزه فناوری هیچ دیوار و مرزی وجود ندارد، گفت: باید با برگزاری ایده بازارها به سمت بررسی مشکلات منطقه گام برداریم.

به گزارش مفدا - گناباد، دکتر حسین وطن پور در جلسه شورای فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه امروز دیگر ساختمان و مقاله و ... ارزشی چندانی ندارد، اظهار کرد: ‌هم‌اکنون نیروی انسانی در حال ارزش پیدا کردن است.

وی با تاکید بر اینکه باید پژوهشگران را به سمت تولید فناوری هدایت کنیم، گفت: راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان ضمن جلوگیری از خروج نخبگان، می‌تواند در افزایش انگیزه نیروی انسانی توانمند و متخصص و اشتغال‌زایی مفید باشد.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت تقویت پژوهش‌های کاربردی و تبدیل آن به فناوری تاکید کرد و افزود: باید اعضای هیئت علمی و پژوهشگران در هر منطقه‌ای، ظرفیت‌ها و مشکلات آنجا را به خوبی شناسایی و پژوهش‌های خود را در آن راستا انجام دهند.

وطن پور با بیان اینکه در حوزه فناوری هیچ دیوار و مرزی وجود ندارد، گفت: باید با برگزاری ایده بازارها به سمت بررسی مشکلات منطقه گام برداریم.
دکتر وطن‌پور افزود: بر اساس قانون، یک درصد درآمد اختصاصی و بودجه دولتی دانشگاه‌ها باید در اختیار معاونت تحقیقات و فناوری قرار بگیرد.

بسیج منابع انسانی و مالی، گام سوم تبدیل پژوهش به فناوری است

در ادامه دکتر سعید متولی‌زاده معاون دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این جلسه با بیان اینکه پژوهشی که به فناوری تبدیل نشود بی‌فایده خواهد بود، اظهار کرد: اولین گام برای تحقق فناوری سلامت، شناسایی ظرفیت‌ها و اولویت‌های منطقه است.

وی آموزش حوزه فناوری را دومین گام برای تبدیل پژوهش به فناوری بیان کرد و افزود: در این راستا باید ضمن بازدید از دانشگاه‌های پیشرو در این زمینه، ایده‌بازار، فن‌بازار، استارتاپ و ... در دانشگاه‌ها برگزار شود که معاونت تحقیقات و فناوری وزارت نیز در این راستا دانشگاه‌ها را یاری می‌نماید.

معاون دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بسیج منابع انسانی و مالی را گام سوم تبدیل پژوهش به فناوری دانست و تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به تعداد اعضای هیئت علمی و دانشجویان از نظر نیروی انسانی در وضعیت خوبی قرار دارید.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 6 صندوق پژوهش و فناوری سلامت در کشور داریم، خاطرنشان کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری، با هدف ارائه خدمات مالی ویژه به کارآفرینان متخصص و نوآور کشور و در راستای کمک به فعالیت‌های پژوهشی، علمی و فناوری بخش غیر دولتی تاسیس گردیده‌اند و ضمن اعطای تسهیلات، در اجرای پروژه‌های مختلف فناوری مشارکت می‌نمایند.

معاون دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: گرچه تولید فناوری بدون زیرساخت امکان‌پذیر نیست ولی فضای فیزیکی بدون حضور شرکت‌های دانش بنیان هم بی‌فایده است.

متولی‌زاده، فناوری سلامت را فرصت خوبی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی دانست و افزود: با تبدیل ایده‌های خوب به فناوری می‌توانید خود را به خوبی در کشور مطرح نمایید.

گفتنی است در ادامه این جلسه، خانم دکتر خسروان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه و مهندس مهدی قاسمی رئیس گروه فناوری سلامت دانشگاه با ارائه گزارش، به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه تحقیق و پژوهش و مرکز رشد پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.