دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵

متن و حاشیه‌های یک مراسم غافلگیرانه تقدیر؛

از پنج‌سال «خدمت بی‌منت» دکتر محمدرضا فراهانی تقدیر شد

پنج سال خدمت بی منت

ساعت ۱۳ ظهر است و تب و تاب خاصی را در میان همکاران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت می‌بینیم، همکارانی که گویا تلاش دارند قدردان زحمتی سترگ و تلاشی بی‌نهایت باشند تا که شاید بتوانند گوشه کوچکی از مهربانی استاد بزرگ خود را ارج نهند.

به گزارش مفدا، بر اساس وعده قبلی در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گردهم جمع می‌شویم و در انتظار مهمان خاص این مهمانی خودمانی هستیم.

دوستان در تلاش هستند تا تدارکات لازم برای این مراسم را نه از سر وظیفه که از سر عشق و علاقه ببینند و هر فردی تلاش دارد به سهم خود در این مراسم، گوشه‌ای از کار را بر دوش بگیرد و من نیز در ذهن به یاد خاطرات زیبایی که از استاد محترم خود دارم، چشم به در ورودی دوخته‌ام تا نگین این محفل را با صدای دست‌هایمان استقبال کنیم.

انتخاب روز قدردانی از دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی پیشین وزارت بهداشت که هم نامشان رضا است و هم از اهالی خراسان هستند مزین شده است با روز ولادت امام رضا(ع) و این تلاقی را می‌توان به فال نیک گرفت.

دکتر را که می‌بینم باز همان لبخند مهربان همراه با تفکر را بر لب دارد و بازهم اطرافش پر از جمعیت است و به سختی می‌توان به وی نزدیک شد. به احترام پنج سال تلاش، شجاعت، ایستادگی، صلابت، شب بیداری، استقامت، کوشش، فداکاری و ایثار دکتر فراهانی، همکاران دوران نه چندان دورشان می‌ایستند و معاون فرهنگی و دانشجویی پیشین وزارت بهداشت به گرمی دست همکاران خود را فشرده و با آن‌ها با مهربانی احوال‌پرسی می‌کند.

طنین زیبای صوت قرآن کریم سکوت را مهمان جلسه می‌کند و جالب این که از میان جمعیت برخی هر از گاهی سر را به سمت دکتر می‌چرخانند و با نگاه خود تلاش دارند خوشحالی‌شان را از دیدن استاد و راهنمای دوران پنج ساله خدمت نشان دهند.

صوت قرآن که به پایان می رسد صلوات بر محمد و آل محمد به جلسه رسمیت می‌دهد و در ابتدا خانم دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی جدید وزارت بهداشت به سخنرانی پرداخته و سخنان خود را در قدردانی از فراهانی این گونه بیان می‌کند که: خیلی شادمانم که به مناسبت قدردانی از دکتر فراهانی همه در این مکان گرد هم جمع شده‌ایم و ایشان که در طول پنج سال گذشته زحمات بسیاری را متقبل شده‌اند به اندازه وسع ناچیز خود قدردانی می‌کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر فراهانی را جزء مردان نیک و پرتلاش‌ روزگار دانسته و به عنوان اسوه والگوی خود معرفی کرد و افزود: من به عنوان کسی که در سطح دانشگاه‌ها و در مجموعه مود نظر دکتر فراهانی کار می‌کردم و همچنین شما همکاران که از نزدیک با ایشان کار کرده‌اید، همه می‌دانیم شخصیت ایشان به شکلی است که در دل همه همکاران خود جای دارند و ادامه دادن مسیر این انسان والا برای من افتخاری بزرگ است. امید دارم بتوانم موفقیت‌های ایشان در عرصه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را ادامه دهم.

لاری ملاقات دوباره فراهانی را موجب شادمانی و افتخار دانست و بیان داشت: این جلسه ترتیب داده شده است تا همکارانتان بیشتر شما را ببیند و از صحبت‌های شما استفاده کنند و به نوعی قدردانی خود را از بودن با شما در این پنج سال ابراز کنند. من خود را عضو این مجموعه می‌دانم و در مدتی که در دانشگاه بودم به این افکار بلند فکر می‌کردم و افکار شما چراغ راه من بوده است و اگر اکنون در این جایگاه قرار دارم برای این بوده است تا افکار ارزشمند شما و مسیر و گشایشی که درشما در فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌ها باز کرده‌اید ادامه پیدا کند. من این مسؤولیت را قبول کرده‌ام و امید دارم با همراهی و دعای خیر شما بتوانیم راه را ادامه دهیم.

جلسه با صدای صلوات جمع ادامه پیدا می‌کند و دکتر فراهانی در این لحظه با همان صلابت و در عین حال محبت آغاز به سخن می‌کند و در ابتدا مانند همیشه سخنرانی خود را این گونه آغاز می‌کند که بسم الله الرحمن الرحیم بهی نستعین و له الحمد ...

فراهانی در ابتدای صحبت خود اعتراف می‌کند که از دیدن همه همکاران در این سالن شگفت‌زده شده است و می‌گوید: من برای انجام کاری به دفتر وزیر بهداشت آمدم و بنا داشتم در ادامه در فرصتی کوتاه دوستانی را که نتوانستم از آن‌ها آن گونه که شایسته است خداحافظی کنم را در این فرصت کوتاه ببینیم  و در پایان جلسه‌ نیمه تمام قبلی خود با خانم دکتر لاری را ادامه دهم.

وی افزود: حضور در این جلسه رسمی و این فضا را پیش‌بینی نمی‌کردم و اکنون هم بدون آن که متن سخنرانی را آماده کرده باشم بداهه برای شما سخن خواهم گفت.

فراهانی بیان داشت: در این مدتی که بار مسؤولیت از شانه من برداشته شده از خودم سؤال می‌کردم که عملکرد ما و کارهایی که انجام داده‌ایم تا چه مورد قبول دانشجویان واقع شده است؛ البته نمره قبولی که برای خودمان در نظر گرفته بودم ۱۲ الی ۱۳ بود آن هم نه به خاطر عملکردمان بلکه به دلیلی شرایطی که در کشور وجود دارد و ما نمی‌توانیم کارها را آن گونه که شایسته است، انجام دهیم.

معاون پیشین فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان داشت: در این مدت یکی از تفریحات من این است که به حدود ۳۰۰ پیام از پیام‌های بی‌شماری که به دست من رسیده است پاسخ بدهم و بسیار خوشحالم که وقت دارم تا به این احساسات پاک همکاران و دانشجویان پاسخ بدهم. من اطمینان دارم این پیام‌های لبریز از لطف و صمیمت، به دلیل تلاش‌هایی است که شما در این مدت کشیده‌اید.

وی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را افرادی فهیم دانست و متذکر شد: به قدری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی فهیم، با معرفت و هوشمند هستند که بر خلاف احساس من، تصور دانشجویان‌مان از تلاش مجموعه بسیار دقیق و نزدیک  به واقع بود و و این در حالی است که یک مجموعه در وزارت بهداشت با دست خالی و تنها به همت نیروهای خود توانسته است رضایت بالایی از دانشجویان تحت پوشش خود را کسب کند که این جای بسی شادمانی دارد و اتفاقی خارق العاده است.

فراهانی اظهار داشت: در این مجالی که به دست آمده است تک تک این پیام‌ها را نگاه می‌کنم تا ببینم در این متن‌های صادقانه وخالصانه تعارفی هم دیده می‌شود اما می‌بینم که اغراق و تعارفی در میان این کلمات حداقل اکنون که من دیگر سمت دولتی ندارم، وجود ندارد.

معاون پیشین فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: این یک ماه به من اثبات کرد که کار تیمی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت موفق بوده است و تک‌تک افرادی که در این مجموعه بوده‌اند در این موفقیت نقش اساسی را بازی کرده‌اند و نمره ما بیش از آن چیزی بوده است که فکر کرده‌ایم البته باید از خود سؤال کرد که این نمره را چه کسی به ما داده است؟ که باید گفت: افرادی که به آن‌ها خدمات داده‌ایم یعنی دانشجویان.

وی گفت: البته نمی‌خواهم بگویم شرایط ما اکنون در دانشگاه‌های علوم پزشکی در قسمت‌های مختلف خوب است اما بر اساس بازخوردهای که من در این مدت دریافت کرده‌ام می‌توان گفت که دانشجویان درک می‌کنند که ما نهایت تلاش خود را انجام داده‌ایم زیرا که مردم و مخاطبین ما بسیار هوشمند هستند.

فراهانی با بیان این که قدردان این نمره خوب عملکردی که به مدد همت تک تک کارکنان ستادی و همکاران دانشگاهی حاصل شده است، هستم، ابراز داشت: من فکر می‌کنم اگر دانشگاه‌ها و معاونت‌ها با ما همکاری بیشتری می‌کردند و همه معاونت‌ها در دانشگاه‌ها در یک سطح قوی بودند، شرایط ما در کشور درخشان‌تر می‌شد و باید این سرمایه را حفظ  کرد.

معاون پیشین فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به همکاران سابق خود در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، بیان داشت: خواهش دارم با همان وضعیت گذشته کارتان را ادامه دهید و این سرمایه را حفظ کنید زیرا اگر مردم از ما راضی باشند قطعا خداوند از ما راضی خواهد بود. دکتر لاری یکی از چند معاون خوب دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بودند. فردی که شجاع و پی‌گیر بوده و برای کار خود وقت می‌گذارند. واقعیت این است که این حوزه نیازمند فردی شجاع است. فرد محافظه کار که ملاحظه افراد را می‌کند و ترسو است به جایی نمی‌رسد، البته شاید بتواند به جای پنج سال حدود ۱۵ سال در مسند باقی بماند اما مخاطب اصلی این را درک می‌کند که هیچ کاری انجام نشده است.

وی در پایان با تاکید بر این نکته که در حوزه فرهنگ هر کس کاری نکند و دیکته‌ای ننویسد قاعدتا کسی به او کاری ندارد، گفت: در حوزه فرهنگ اگر حرکت کنید به شما سنگ انداخته می‌شود و هجمه خواهد شد. من خداوند را شاهد می‌گیرم تمام تصمیماتم برای این بوده است که عملکرد ما افزایش پیدا کند و خداوند هم راضی باشد و اگر در این مسیر رفتاری کردم که دلی رنجیده است، حلالیت می‌طلبم.

در پایان این مراسم همکاران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اهدای هدایایی از پنج سال تلاش بی وقفه ایشان قدردانی کردند دکتر فراهانی با بیان این که بهترین هدیه شما نوشتن انتقاداتی است که در این مدت در کار من وجود داشته است، گفت: من راضی به این زحمات نبودم و خواهش دارم بهترین هدیه خود را که نوشتن انتقادات عملکرد من در این مدت پنج سال است به من اهدا کنید تا از این تجربه در ادامه مسیر خود استفاده کنم.

در پایان این مراسم همکاران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قدردانی خود از دکتر فراهانی را با نوشتن جملاتی بر روی تابلو ابراز کرده و این تابلو نیز به دکتر فراهانی هدیه داده شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.